Ana Sayfa Blog

Megalodon Telli Kesim – MultiWire

YENİLİKLERİN ve İLKLERİN ÖNCÜSÜ TOKSEL SUNAR: MEGALODON

Toksel Megalodonu Sektöre Gururla Sunar

Doğal ve suni taşların işlenmesi ile ilgili teknoloji üretimi yapan ve bu alanda ki özgün bakış açısı ile sektöre ilkleri sunan Toksel ‘ den mermer ve granit kesim teknolojisinde bir ilk daha…

Cnr Marble Tech Istanbul 2019 fuarında lansmanı yapılacak olan Megalodon büyük-küçük blok ayrımı gözetmeksizin mermer granit hammaddelerinin endüstriye kazandırılmasında Türkiye’de bir ilk…

23-26 ekim tarihlerinde tanıtımı yapılacak olan ürünün ilk versiyonu 5 ve 10 tel ile saatte 300 cm hızlara ulaşabilecek konstrüksiyona sahip.

Alışılmış Toksel Kalitesi, Telli Kesim Endüstrisinde de Kalite Algısını Yükseltecek

Toksel marka ürünlerin hepsinde olduğu gibi Megalodon ‘ da da birinci kalite bileşenler kullanıldı. Telli kesim teknolojileri ile ilgili dünyada yaşanan sorunları dikkatle irdeleyerek Megalodon ile çözüme kavuşturan Toksel, makul fiyatlar ile sektöre yeni ürününü şimdiden benimsetti.

Piyasanın muzdarip olduğu tel maliyetlerini Megalodon ile birlikte tarihe gömen Toksel, yeni dizaynında 5.3 mm. çapında ki tellerle ürün tanıtımını gerçekleştirecek.

Kesici tellerin bu denli ince olması kesim hızına doğrudan etki eden bir faktör. Başka bir taraftan gereksiz hammadde israfını da ortadan kaldırmakta. Otomatik kesim ile taçlandırılmış hassas kesim özelliği, ocakta ki hammaddelerin katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesini pratikleştiriyor.

Komple Paslanmaz Kaplama Teknolojisi ile Eşsizleştirildi

Salıncak kollu klasik katrağında dünyada bir ilk ve tek olan komple sıcak daldırma galvaniz uygulaması Megalodon telli kesim makinesinin tüm metal aksamına uygulandı. Özel bir teknoloji ile Megalodon ‘ un her bir zerresi 800 derece sıcak sıvı galvaniz havuzlarında bekletilerek kaplanmaktadır. Galvaniz metal aksamın derinlikliklerine nüfuz ederek bir bütün oluşturması sonucu Megalodon ömür boyu paslanmaya karşı direnç kazanmaktadır.

Megalodonun Cazip Yatırım Avantajları

Sadece yatırım bütçesi kapsamında düşünüldüğünde %30 – %45 lere varan avantajlar sağlayan Megalodon: üretim hızı, genel giderler (elektrik, personel giderleri vb.), hammadde israfı, en sert ürünlerin zerresine kadar uygun maliyetlerle sektöre kazandırılması, kesilebilir standart ölçü kavramını minimize etmesi, yüksek temel maliyetlerini ortadan kaldırması konularında da mermer granit işletmeciliğinde ekstra kazanımlar sağlamaktadır.

Hammadde Taşıma ve Sağlamlaştırma Maliyetlerine Son

Zorlu şartlarda çalışabilme özelliği sayesinde Megalodon ‘ u hammaddeye en yakın konumda konuşlandırabilecek ve yüksek nakliye masraflarından tasarruf edebileceksiniz.

Doğada bulunan en sert mermer ve graniti kesebilmesinin yanı sıra , sağlam olmayan çatlak yapılı büyük ve küçük hammaddelerinizi birbirinden bağımsız tel kesim teknolojisi ile plakaya maksimum verim ile dönüştürebileceksiniz.

Taş Kalınlıklarında Sınır Tanımıyor

1.5 cm. den 65 cm. kalınlığa kadar plaka üretimi yapabilme imkanı sunan Toksel ürünü çok telli kesim makinesinde kalınlık ayarları Katrak makinelerinde olduğu gibi uzun zamanlar almadan dakikalar içerisinde halledilebilmektedir.

Kalın taş ve ince taş üretiminiz de rekor üretim miktarlarına sizi ulaştıracak olan Megalodon, ST ve Katrak ile kıyaslandığında: daha az personel, daha az yatırım bütçesi, daha az enerji ile kaliteli plaka üretiminde rekor metrajlara ulaşmanıza olanak sağlayacak.

21 Yirmibir Dilde Merhaba Günaydın Nasıl Yazılır

0
philips_afterglow_reklam_ledlerle_kayak_show

Türkçe dahil 21 dilde günaydın ve merhaba demeyi bilmemizin bir futbol takımının oyuncularının isimlerini bilmemizden daha hayırlıca olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Bu sebeple 21 dilde günaydın ve merhaba nasıl denir ezberlemeniz için aşağıda bıraktım. Bir sonra ki yazıda tanıştığıma memnun oldum ve iyi akşamlar demeyi işleyeceğiz.

 1. Günaydın – Türkçe Günaydın nasıl denir
 2. Good Morning – İngilizce Günaydın nasıl nedir
 3. Bonjour – Fransızca Günaydın nasıl denir
 4. Guten Morgen – Almanca Günaydın nasıl denir
 5. Buongiorno – İtalyanca Günaydın nasıl denir
 6. Buenos dias – İspanyolca Günaydın nasıl denir
 7. Bom dia – Portekizce Günaydın nasıl denir
 8. Goedemorgen – Flemenkçe Günaydın nasıl denir
 9. God morgon – İsveçce Günaydın nasıl denir
 10. God morgen – Danca Günaydın nasıl denir
 11. Dobre rano – Çekçe Günaydın nasıl denir
 12. Dobrae utra – Rusca Günaydın nasıl denir
 13. Günaydın / Sabahın xeyir – Azerice Günaydın nasıl denir
 14. Subah bakhair – Farsca Günaydın nasıl denir
 15. Sabahal hayr – Arapça Günaydın nasıl denir
 16. Zao shang hao – Çince Günaydın nasıl denir
 17. Ohayo gozaimasu – Japonca Günaydın nasıl denir
 18. Soun açim – Korece Günaydın nasıl denir
 19. Arun savad – Tayca Günaydın nasıl denir
 20. Dobro utro – Bulgarca Günaydın nasıl denir
 21. Kalimera – Yunanca Günaydın nasıl denir

 

 1. Merhaba – Türkçe Merhaba nasıl denir
 2. Hello / Hi – İngilizce Merhaba nasıl denir
 3. Bonjour – Fransızca Merhaba nasıl denir
 4. Hallo – Almanca Merhaba nasıl denir
 5. Ciao – İtalyanca Merhaba nasıl denir
 6. Hola – İspanyolca Merhaba nasıl denir
 7. Ola – Portekizce Merhaba nasıl denir
 8. Hallo – Flemenkçe Merhaba nasıl denir
 9. Tja – İsveçce Merhaba nasıl denir
 10. Hej – Danca Merhaba nasıl denir
 11. Ahoj – Çekçe Merhaba nasıl denir
 12. Privet – Rusca Merhaba nasıl denir
 13. Salam – Azerice Merhaba nasıl denir
 14. Salam – Farsça Merhaba nasıl denir
 15. Assalamou Alaykum – Arapça Merhaba nasıl denir
 16. Ni hao – Çince Merhaba nasıl denir
 17. Kon’nichiwa – Japonca Merhaba nasıl denir
 18. Annyeong – Korece Merhaba nasıl denir
 19. Sawad-dee – Tayca Merhaba nasıl denir
 20. Zdravei – Bulgarca Merhaba nasıl denir
 21. Yah sahs – Yunanca Merhaba nasıl denir

 

 

Su Bazlı Mozaik File Tutkalı

mermer ahmet bellmir

Mozaik makineleri üreten özel bir firmanın Satış Pazarlama Yöneticisiyim. Mozaik işleme teknolojileri ile ilgili yazmış olduğum yazıyı okumalısın; https://www.sametsahin.com.tr/mermer-mozaik-uretimi-gerekli-makine-ekipmanlar/

Mermer mozaik üretiminde prosesin son basamaklarından biri kesilen mermer, seramik, karo mozaik parçalarının kauçuk dizgi kalıplarına dizilmesi ve file – tutkal uygulanması işlemidir. Endüstride mozaiklerin tutkallanması işlemi için iki tür tutkal kullanılabilir. Bunlar solvent bazlı ve su bazlı tutkallardır. Çoğu firmanın tercihi sağık açısından daha uygun olan su bazlı tutkaldan yana olmaktadır. Su bazlı mozaik file tutkallarının tek handikabı donma sürecinin, solvent bazıya göre daha uzun sürmesidir. Avantajı ise daha az maliyetli olmasıdır. Mozaik fileleme ve tutkallama işlemi kapalı alanlarda dizgi personelleri tarafından yapılmaktadır. Dizgi personellerinin sağlığı açısından iş sağlığı ve güvenliği uzmanları solvent bazlı ürünleri kullandırmamalıdır.

Tutkalın Kaliteli Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Bunun bir çok yöntemi var fakat piyasaya sundukları ürünleri isimlendirme hususunda yaratıcı olan işletmelerimizin bu konu ile ilgilide yerinde bir yöntemi bulunmakta. Mozaik üreticileri örnek bir dizim yaptıktan sonra tutkalladıkları ve fileledikleri karoyu buzdolabının buzluğuna koyarlar. Sabaha kadar orada tuttukları karoyu çıkardıklarında tutkalda kırılma, kopma, taşlarda düşme gibi kalite bozuklukları olup olmadığını gözlerler. Bozulma olmadan kalitesini zor şartlarda muhafaza eden tutkalları tercih eden piyasada ki kullanıcıların hemen hemen hepsinin tercih ettiği marka B2Global markasıdır.

Piyasa fiyatı 1,3-1,5 usd aralığında olan bu markanın sektörün önde gelen firmaları tarafından kullanıldığını biliyoruz. Yerli bir marka olan B2Global, yurtiçi üretimi ve yurtdışına yaptığı ihracatlarla sektöre hakim bir markanın ürünü…

Mozaik Parçalarının Tutkala Kadar Olan Serüveni

30 santimetrenin altında olan ve alt ölçü olarak nitelendirilen atıl mermer, seramik, karo vb. ham maddeler mozaik kesim makinelerinde istenilen şekil ve ebatlarda kesilerek sektöre kazandırılır. Toksel Makina’nın ürettiği dizgi kalıplarına dizilen bu parçaların üzerine bir file konulmaktadır. Dizgi kalıpları için tıklayınız; https://www.toksel.com.tr/kalip-arama

Tutkal, fırça ya da rulo yardımı ile file ve mozaik parçalara sürülür. Daha sonrasında raflara ya da Toksel file kurutma fırınına gönderilen bu mozaik karoların tutkalları kuruduktan sonra, ürünler paketlenmesi için shring ünitesine ve ardından da paketleme işlemine tabi tutulur.

Taşınız ve ürünleriniz için en ideal tutkal için bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederim. Zira binbir emekle yaptığınız mozaik sanatlar kıtalar ötesine gittikten sonra, müşterinizden alacağınız bir telefon tüm ticari hayatınızı etkileyebilir. Bu sebeple mozaik file tutkalı alırken fiyatına değil, kalitesine odaklanmanızı tavsiye ederim.

Su bazlı tutkallar ile ilgili yorum kısmına görüşlerinizi ve sorularınızı yazarsanız cevaplandırabilirim. Ayrıca Mozaik file tutkalları ile ilgili ya da farklı konularla alakalı sorularınız olursa iletişime geçebilirsiniz: +90 545 541 58 07

WordPress Web Sitesi

0
wordpress_menü_ekleme_sorunu

Yaklaşık 15 senedir iç içe olduğum ve bir hobi ile başladığım wordpress alt yapısı ile nasıl bir web sitesi hazırlanır ve web site yapmak için gerekli sanal materyallerimizi doğru seçebilmenin püf noktları ile ilgili, bu genel yazının hevesli arkadaşlara faydalı olacağını biliyorum. Yazımız teknik bir yazı olmasına karşın bu işin tekniğini hiç bilmeyen arkadaşların anlayabileceği düzeydedir.

Web tasarım süreci ile ilgili şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim; https://www.sametsahin.com.tr/web-tasarim-nedir-web-tasarim-sureci-nedir/

WordPress Web Site Hazırlarken Gerekli Materyaller

Öncelikle şu sorunun yanıtını veriniz, “Hazırlayacağınız wordpress tabanlı web sitesini ne amaçlı kullanacaksınız?” 

Bu sorunun arkadasından kendinize bir domain seçmelisiniz. Eğer ki bir blog sitesi hazırlayacaksanız ve bu sizinle ilgili bir blog olacaksa, adsoyad.com veya adsoyad.com.tr şeklinde bir domain en isabetlisi olacaktır.
Godady, isimtescil.net gibi çok farklı sitelerden domain tescilinizi yapabilirsiniz. Domain tescilini marka tescili olarak düşünebilirsiniz. İsminize ya da firmanızın adına com.tr li bir domain tescil edecekseniz nüfus cüzdanı, işletme imza sirküsü gibi dökümanları isimtecil.net’ e ya da hangi platformdan alacaksanız o platforma ulaştırmanız gerekecek. Tüm domain satıcılarının domain tescili için talep ettiği asgari dökümanlar aynı olacaktır.

Alacağınız domainin maliyeti ortalama 10 usd tutarında olacak (2019 yılına ait fiyat).

WordPress Web Siteniz için Hangi Hosting Firmasını Tercih Etmelisiniz?

Bir dönem natro müşterisiydim. Fakat uzun zamandan beri Alastyr tercih ediyorum. Bunun en büyük nedeni teknik kadrosunun 7/24 destek sağlaması. Ve bu bizim işimiz değil mantığı kesinlikle politikalarında olmayan bir durum. Bir wordpress kullanıcısı olarak tüm teknik destek taleplerime olumlu olarak geri döndüler. Bu link üzerinden Alastyr ‘ nin sağladığı hizmetleri inceleyebilirsiniz;

https://www.alastyr.com/secure/aff.php?aff=940

Artık domain ve hosting sağlayıcınız olduğuna göre; Blog yapabilirsiniz ( www.sametsahin.com.tr ). Haber sitesi yapabilirsiniz. E-ticaret ya da kurumsal bir web sitesi ( www.b2globaltrade.com ) yapabilirsiniz. E-dergi hazırlayabilirsiniz ( www.marbleblog.net )

Seo on Page mantığını destekleyen bir altyapısı olmasından dolayı wordpress sisteminde hazırladığınız makaleleriniz google da üst sıralara çıkacaktır. Bunun için keywords kullanımını biliyor olmanız gerekli. Fotoğraf isimlerinizden, etiketlerinize kadar tüm detaylara dikkat ederseniz okuyucuların karşısına sürekli çıkan sayfalara sahip olabilirsiniz.

CNR Marble Tech Istanbul 2019

marble_tech_istanbul_2019

Cnr Marble Tech Istanbul 2019 fuarına katılımcıyım ve Satış Pazarlama Yöneticiliğini yaptığım Toksel Makina’nın fuar ile ilgili işlerini organize ederken aldığım notları burada sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle fuarda katılımcı olmak için CNR marble tech satış pazarlama ekibi ile irtibata geçmeniz gerekmekte ve akabinde satış ekibi fuar alanı krokisini sizinle paylaştıktan sonra duygularınıza ve bütçenize uygun en ideal standı seçmelisiniz. Fuar alanında stand seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken birçok husus bulunmaktadır. Bunların en başında fuara gelecek ziyaretçilerin istikamet ve adımlayacağı yollara göre tercihlerinizi yapıyor olmanız gelir.

Fuar için catering firması ile anlaşma, halı, stand ve dijital baskı çalışmalarını organize ettikten sonra tüm bu kalemlerin doğru zamanlarda stantta hazır bulunmasını organize etmemiz gerekiyor. Bunun için makine kurulumumuz Pazartesi erken saatlerde başlayacak. Aynı gün stant kurulumumuz da tamamlanacak ve Salı günü multiwire telli kesim makinesi ile momentum plaka cila makinesinin kurulumunun tamamlanması ile birlikte halımız serilip, catering firmasının mutfağa yerleşmesini takip eden Çarşamba günü fuarımız başlayacak.

Cnr marble tech fuarı kurulumumuz için personeli ikiye ayırdık. Stand kurulumu yapacaklar ve makine kurulumu yapacaklar olmak üzere. Cnr Marble Tech Istanbul fuarında sergileyeceğimiz makineler olan multiwire telli kesim Megalodon ® ve Momentum ® plaka cila kurulumu için 3 personel görevlendirdik. Bunlardan iki tanesi montör ve bir çalışma arkadaşımız ise elektrik-elektronik işlerin üstesinden geldi. Stand kurulumu, hazırladığımız görsellerin standlara uygulanması gibi işlemler için iki personel de ayrıca organize edildi. Zira fuar başlangıcı Çarşamba ve en erken Pazartesi günü kuruluma başlayacağımız CNR yetkilileri tarafından tarafıma bildirildi. Yeterli düzeyde personel ile pazartesi günü erken saatlerde Cnr Marble Tech Istanbul fuarının yapılacağı 3. holde idik. Öğlen saatlerinde içeriye girerek montör arkadaşlarımız kuruluma başladılar.

Toksel marka Momentum ® Plaka Cila makinesini tırdan indirecek olan 30 tonluk iki vinç Cnr tarafından tahsis edildi. İzmir fuarında karşılaştığımız yüksek maliyetli vinç masrafları ile Cnr Marble Tech Istanbul 2019 fuarında muhattap olmadık. Cnr Holding’in yer kirasının içerisinde bu hizmeti ücretsiz olarak sunması güzel bir yaklaşım.

Standımız için uzay çatı malzemesinden planlamış olduğumuz mutfak ve Televizyon platformunun kurulumunu tamamladıktan sonra diğer görsellerimizin uygulamaları için ilgili platformların kurulumu tamamlandı.

Momentum plaka cila ve Megalodon telli kesim makinesininde kurulumunun hemen akabinde yaklaşık 160 m2 halı 241 m2 olan standımıza döşendi. Catering firmasının masa ve sandalye ile mutfak ekipmanlarını standımıza getirdikten sonra standımız fuarın başlayacağı güne artık hazır haldeydi.

Standımız için tanesini 200 tl den aldığımız 150 watt led aydınlatıcılar uygun yerlere montaj edildi.

Mesh vinil üzerine yaptığımız baskılar standımızda uygun yerlere asıldı ve branda baskılarımız ile mutfağımızın muhafazası sağlanarak hem de standımızın görselliği arttırıldı.

Fuar 23 Ekim 2019 Çarşamba günü kurdela kesimi ile açılışını yaptı. İlk gün öğleden sonra saatlerine dek yurt içi ve yurt dışından gelen misafirlerimizi ağırlamak ile tamamlandı. Sabah 10:30 da başlayan ve öğlen 13:00 e kadar süren B2B görüşmelerine katılarak fuar ile ilgili verimliliğimizi arttırdık.

24 Ekim 2019 Perşembe günü tekrar B2B görüşmelerine katıldık. B2B masalarında genellikle avrupadan ve ortadoğudan misafirler ile güzel işbirliklerin temellerini atmış olduk. Gün boyu standımıza ziyarette bulunan misafirlerimize ürünlerimizi tanıtarak Perşembe gününü tamamladık.

25 Ekim 2019 Cuma günü B2B görüşmeleri devam etti ve ziyaretçilerin sayıları her geçen gün artış gösteriyordu. Libya, Etopya, S.Arabistan, Irak, Suriye, Tunus, Cezayir, Fas, Canada gibi bölgelerden gelen ziyeretçileri standımızda ağırladık. Cnr Marble Tech Istanbul Cuma namazı eda edilmesi için fuar alanında bir alanı ziyaretçilerine tahsis etti.

26 Ekim 2019 Cumartesi fuarın son günü ve tatil günü olması nedeni ile İstanbul’da faaliyet gösteren dış ticaret firmaları yurtdışında bulunan  ve mermer makineleri alımı düşünen müşterileri için standımıza ziyarette bulundular. İstanbul’da yapılan ihtisas fuarlarının en büyük avantajı bu olsa gerek. Bir çok aracı firma ile görüşme tanışma imkanı buluyorsunuz. Ve bu iç dış ticaret firmaları ile uzun soluklu sürecek verimli birliktelikler sağlayabiliyorsunuz.

Türkiye’de ilk kez Toksel Makina tarafından başarı ile lansmanı yapılan çok telli blok kesim makinesi fuar boyunca yerli ve yabancı ziyaretçiler ile katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Toksel’in Megalodon mahlazı ile Cnr Marble Tech Istanbul 2019 da lansmanını yaptığı multiwire telli kesim makinesi 5 ve 12 tel takılabilme fonksiyonuna sahip. Telli kesim makinesi mermer ve granit kesimlerinde kullanılabilecek çok yönlü bir ürün. Hızlı kesim ve az fire mantığına hizmet eden telli kesim makinesi dünyada çok ses getirecek…

Yine Türkiye’de bir ilk olan Momentum ® isimli plaka cila makinesi Toksel’in göz bebeği ürünleri arasında. Modül sistemi ile kurguladığı ürününde tek köprü üzerine tek düze cila kafalarının dizildiği klasik plaka cilalara nazaran çok daha hızlı. Momentum ® ‘ un kafaları dörderli gruplar halinde hareket ettiriliyor ve her grup farklı hızlarla komut edilebiliyor. En büyük özelliği hızı ve birbirinden bağımsız kafaların hareket etmesi olan plaka cila makinesinde enerji tasarrufu, yüksek hız, durmaksızın bir üretim hedeflendi.

Katılımcı Çeşitliliği ve Sergilenen Ürünler

Fuarda sergilenen ürünler; ST blok kesme makinesi, mozaik kesim makineleri, plaka cila makineleri, fayan üretim hatları, vibrasyonlu eskitme makineleri, 3 eksen Cnc işleme makineleri, iş makineleri ve ekipmanları, polimer ve kauçuk ürünler, kafa kesme makinesi, testere-tel-katrak lama sarf malzemeleri, yan kesme makineleri, pah makineleri, katrak makinesi, multi wire telli kesim makinesi, mermer için cnc torna ve işleme merkezleri, dekoratif taş üretim makineleri vb.

Fuarda 46 katılıcı yer aldı. Yer alan katılıcımların tümü fuardan son derece memnunlardı. Şahsen ben 5 senedir yaşadığım en iyi fuar olarak görüyorum. Bu sebeple birçok firma fuar bitmeden gelecek sene için sözleşme imzalayarak organizatör firma CNR’e de bu durumu iletmiş oldular. Katılımcı firmalardan bazıları; Toksel, Esmaş, Kardem, Hrk, Erba, Efarge, Bosmak, Mermak, Özen iş vb…

Katılım gerçekleştirmeyen firmalardan fuarı ziyaret edenlerin, seneye kesinlikle katılım göstereceklerini dile getirdiklerine birkaç kez şahit oldum. Zira Cnr Marble Tech Istanbul seneye ciddi bir patlama oluşturacağa benziyor. Bu durum her geçen sene kan kaybeden Tüyap Bursa Blok fuarına da bir can suyu olabilir. Zira Cnr Marble Tech Istanbul fuarı boyunca standımızı ziyaret eden birçok yabancı firmayı Bursa Blok fuarına yönlendirdik. Ve hepsi bursa blok fuarına (2019) ziyaret gerçekleştirdiler. Tüyap ve Cnr’in bu noktada işbirliği yapmalarını nacizane tavsiye ederim.

#cnrmarbletechistanbul #tüyapbursablokfair

Detaylar için iletişime geçiniz…

Merak ettiğiniz konular, açıklamasını yapmamı istediğiniz hususları yorum kısmında belirtirseniz, değinebilirim…Şimdilik görüşmek üzere…

Warning! Bu sitedeki herhangi bir yazı, resim, makale, haber tamamen Business.Blog by sametsahin.com.tr ‘ ye aittir. İstediğiniz zaman www.sametsahin.com.tr bağlantısını kaynak göstermek şartı ile copy+paste yapabilirsiniz

Teknofest Gezisi, Teknofeste Nasıl Gidilir?

uçak_motoru_yerli_teknofest

Son gününde ailem ile birlikte katıldığım teknofest 2019 dan çektiğim fotoğrafları paylaşacağım. Geçen sene ilki düzenlenen teknofest İstanbul’un eski havalimanı olan Atatürk havalimanı’nda Eylül 2019 da ziyaretçilerine kapısını araladı.
Teknofest: Savunma sanayi, havacılık sanayi, roket sanayi, öğrencilerin yaptıkları fütürustik dizaynlar, yerli bisikletler, yer taşıtlar, sivil savunma ürünleri gibi ekipmanların sergilerinin olduğu bir festival. 2019 da 1 milyon 720 bin ziyaretçisi ile alanında dünyanın en büyük festivali olma ünvanını kazanmış olan teknofest kapatılan havalimanının peronlarında organize edilmiş. Bu noktada en büyük eksiklik bu olsa gerek, zira insanlar sıcak havada güneşin altında seyrini yapıyor. Esasında devasa kapalı alanlardan hiç istifade edilmemiş. Lavabo ve tuvaletler rekoru elinde bulunduran bir festival için gerçekten düşük kalitede. 2020 de düzeltilmesini umut ediyoruz…

Teknofest Ziyareti Yapacaksınız Ama Nasıl? Teknofeste Nasıl Gidilir?

Kocaeli, Darıca, Bayramoğlu sanırım teknofeste en zor ulaşım noktalarından biri (idi) olmaktan çıktı. Zira ulaştırma bakanlığının çiçeği burnunda yatırımı marmaray, tüp geçit ve metroları ile toplu taşıma ile ulaşım çok kısa. Teknofeste özel olan yoğunluğu görmezden gelerek aşağıda size nasıl ulaşabileceğinizi anlatacağım.

teknofeste_nasıl_gidilir

Yeni adı ile Fatih / GTÜ (Gebze Teknik Üniversitesi) durağından 10:15 de trene bindik. Sırası ile;
10:22 Güzelyalı,
10:26 Kaynarca,
10:42 Cevizli,
10:45 Maltepe
10:58 Suadiye,
11:04 Feneryolu,
11:10 Ayrılıkçeşmesi ve 11:30 da Yenikapı durağında idik (aralarda birçok durağı atladım. Ortalama 4 dakika da bir durak değiştiriyorsunuz).
Yenikapı durağından doğruca atatürk havalimanına giden 11A hattının trenine doğru ilerledik. İlk durak olan aksaray durağından hareket ettik.
Sırası ile;
2.durak: Emniyet park
3.durak: Topkapı
4.durak: Bayrampaşa
5.durak: Kocatepe
Terazidere, Merter, Zeytinburnu, Bakırköy, Bahçelievler, Ataköy şirinler, Yenibosna şeklinde devam etmektedir.

Teknofest ‘ in web sitesini buraya bıraktıktan sonra https://www.teknofest.org hoşuma giden birkaç fotoğrafı aşağıda sizlerle paylaştım.

Warning! Bu sitedeki herhangi bir yazı, resim, makale, haber tamamen Business.Blog by sametsahin.com.tr ‘ ye aittir. İstediğiniz zaman www.sametsahin.com.tr bağlantısını kaynak göstermek şartı ile copy+paste yapabilirsiniz

Mermer Granit Yan Kesme Makinesi

kardem_mermer_makine

Piyasada manuel kesim makinesi, yan kesme makinesi ingilizce olarak da manual cutting machine ile ifade edilen makinedir.

Türkiye’de İstanbul, Bursa, Konya, Denizli bölgelerinde birçok üretici tarafından üretilmektedir. En bilinenleri Kardem ve Okan Yüksel markalarıdır.

Kullanıcı tarafından daha çok döküm şasi olan tipleri tercih edilirken, bu tipler profilden kaynaklı birleştirme ile imal edilmiş modellere nazaran çok daha uzun ömürlüdür.

Daha çok granit ve mermer atölyelerinde mutfak tezgahı, süpürgelik, bordür yapımında tercih edilen yan kesme makinelerinin manuel ve otomatik tipleri üretilmektedir.

Endüstride sürekli üreticiler ile birlikte olduğumdan dolayı birçok farklı yan kesme makinesi inceleme ve kullanıcıları ile istişare edebilme imkanım olmakta. İkinci el ve sıfır yan kesme makinelerini incelediğim genellikle vagon genişliklerinin 1.5 metre ortalamalarında olduğunu söyleyebilirim. Vagon genişliği 2 metre ve 2.5 metre olan yan kesme makineleri mevcut. Vagonun yürüdüğü ray genellikle 6 metre uzunluğunda ki tran raylarından imal edilmektedir. Kardem makine ürünleri ve bazı diğer markalarda da 45 derece kesim yapılabildiği gibi, kafa 45 dereceye otomatik olarak konumlanmaktadır.

Kesim esnasında vagonu manuel olarak kontrol ediyorsunuz lakin otomatik olarak kontrol edebileceğiniz markalar mevcut. Vagon kesime girdiği anda otomatik hız kontrollü olanları mevcut. Makul olanı çift devirli olanlarıdır ki bunlar dakikada 1400 devir ve 2800 devir olarak görebileceğiniz makinelerdir. 1400 devirde kalın taş kesebilir ve kalın taş üzerine tarama yapabilirsiniz. 2800 devirde ise mermer ve granit normal kesimleri gerçekleştirebilirsiniz.

Ağırlıkları ortalama olarak 3500 kg. dır.

İkinci el yan kesme makinesi olup da alıcıları ile buluşturmak istediğini söyleyen sanayici arkadaşlarım bulunmaktadır. Rica üzerine kendilerine ait makinelerin bilgilerini koyduğum aşağıda ki linke tıklamanız halinde ikinci el mermer taş işleme makineleri ile ilgili bilgiler görebileceksiniz.

İkinci el yan kesme makineleri için TIKLAYINIZ

Warning! Bu sitedeki herhangi bir yazı, resim, makale, haber tamamen Business.Blog by sametsahin.com.tr ‘ ye aittir. İstediğiniz zaman www.sametsahin.com.tr bağlantısını kaynak göstermek şartı ile copy+paste yapabilirsiniz

Motorlarda Soğutma Sistemi

mazda miata 5 kansei mühendisliği

Havanın çok sıcak olması ve rüzgarın esmemesi beni soğutma konusuna itti diyebiliriz. İnsanlar sıcaktan ne kadar olumsuz etkileniyorsa motorlarda ısıdan zarar görür.  Doğadan ilham alan bilim insanları motorların hararetini almanın yollarını bulmuşlar. Mesela içten yanmalı motorların en büyük sıkıntısı ısınma problemidir. Soğutma yeterli değilse supaplar yanar, şekilleri bozulur, yağ sıcaktan işlevini gerçekleştiremez, piston ve yataklar zarar görür.

Genel olarak insanlarda olduğu gibi su veya hava ile soğutulma tercih edilir.

SU İLE SOĞUTMA

Su ideal bir soğutucudur ve en çok su ile soğutma tercih edilir. Su ile soğutmada genellikle motor su gömleği, radyatör, su pompası vantilatör ve termostat bulunur.

Su gömleği silindirin tamamını sarar böylelikle motor soğutma işlemi silindirlerde gerçekleşir. Radyatörler ise giriş ve çıkış su depolarının arasında yer alan peteklerden oluşur. Asıl soğutma işlemini bu petek gerçekleştirir. Suyun devir daimini su pompası sağlar. Motor gövdesinin ön tarafında ya da yan tarafında bulunur. Su pompası radyatörün çıkış borusundan suyu alır ve su gömleği ile giriş deposuna aktarır. Vantilatör radyatör petekleri arasından hava akımını sağlar. Bu akım sayesinde motor doğrudan hava ile soğur. Havaların soğuk olduğu zamanlarda motorun hemen ısınmasını sağlamak ve motor çalışmasa bile gereksiz soğumasına engel olmak amaçlı termostat bulunur. Çalışma prensibi olarak motor ısınmadığı sürece suyun radyatörlere gitmesini engelleyerek gereksiz soğumayı engeller. Termostatlar, soğutucu suyun miktarını otomatik kontrol eder, radyatör su gömleği ve silindir kapağı su çıkış kanalları arasında bulunur hararet farklarıyla supabı açıp kapar. Termostat bozulsa bile supabı açık bırakarak soğutucu suyun devir daimini sağlar böylelikle motorun zarar görmesi engellenir.

Sıcaklıklar sıfırın altına indiği zamanlarda ise soğutucu suyuna antifiriz eklenir. Genellikle etil alkol olmakla birlikte metil alkol de işe yarar.

HAVA İLE SOĞUTMA

Daha gürültülü olmalarına rağmen bakımının kolay olması, motorun daha hafif olması gibi sebeplerden tercih edilir.

Hava ile soğutma motorunda; davlumbaz, vantilatör, reflektörler ve kanatlar bulunur.

Davlumbaz silindirlerin etraflarını kuşatır havanın yakından temasını sağlar. Ön tarafında vantilatör vardır ve vantilatör havanın soğutma kanallarına hızlı bir şekilde uzamasını sağlar. Reflektörler ise havaya belli bir yön tayin eder reflektör sayesinde hava ısının yüksek olduğu motoru soğutur. Kanatlar havanın soğutma kapasitesini arttırır ancak boyutları önemlidir yüksek kanatlar ısının alınması için hacmi arttırır ancak havanın hızını düşürür.

Çalışma prensibi olarak; silindirleri mukavemetli ve soğumayı sağlayan kanatlarla çevreler. Kanatlar sayesinde silindirin soğutmak için yüzey alanı arttırılmış oluyor. Reflektörler havanın silindire doğru yönlendirerek hızını arttırır. Davlumbaz ise hava akımını kontrol eder. Vantilatör havanın silindirlere temasını hızlandırarak motorun soğumasını sağlar.

Şehriban Köseoğlu’nun kalemindendi…

Warning! Bu sitedeki herhangi bir yazı, resim, makale, haber tamamen Business.Blog by sametsahin.com.tr ‘ ye aittir. İstediğiniz zaman www.sametsahin.com.tr bağlantısını kaynak göstermek şartı ile copy+paste yapabilirsiniz

Mühendislik Tamamlama Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Her şey

0
ücretsiz_mesleki_kitaplar

Merhaba değerli okuyucu. Yeniden birlikte olduğumuz bu yayınımızda 1-2 yıldır trend olan “mühendislik tamamlama” konusu hakkında konuşacağız. Nedir, nasıl yapılır, ne gerekir, yaparsak ne olur, ne gibi mühendisliklere erişebiliriz gibi merak edilen noktalara değineceğiz.
İlk olarak Mühendislik Tamamlama Programları Giriş Sınavı hakkında genel bir bilgi verelim.

Teknik Öğretmenler İçin, 3795 sayılı Kanun’un 4. maddesi gereğince hazırlanan ve 7.8.1992 tarih ve 21308 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Teknik Öğretmenler İçin Düzenlenecek Mühendislik Programlarının Uygulama Esas ve Usulleri Yönetmeliği”nin maddesi ile Yükseköğretim Genel Kurulunun 06.06.2013 tarihli kararı uyarınca, ÖSYM tarafından her yıl bir defa merkezi olarak yapılan bir sınavdır.

60 sorudan oluşan 90 dakikalık bu sınav sadece Ankara’da ve her sene Temmuz ayının ikinci yarısında yapılır. Diğer ÖSYM sınavlarında olduğu gibi çoktan seçmeli ve optik cevap kağıtları ile yanıtlanabilecek sorulardan oluşan Mühendislik Tamamlama Programları Giriş Sınavı ile ilgili detaylı resmi bilgilere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Şimdi listeleyeceğim 23 bölümün herhangi birinden mezunsanız bu sınava katılmaya hakkınız var demektir. Sizin için bölüm isimlerinin hemen altlarına sınavı kazanmanız halinde yerleşebileceğiniz mühendislik alanlarını da yazdık.

1-) Bilgisayar, Bilgisayar Sistemleri ve Bilgisayar Kontrol Öğretmenliği;

 • Bilgisayar Nühendisliği
 • Yazılım Mühendisliği

2-) Döküm Öğretmenliği;

 • İmalat Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • Metarulji ve Malzeme Mühendisliği

3-) Elektrik Öğretmenliği;

 • Elektrik Mühendisliği
 • Elektrik-Elektronik Mühendisliği

4-) Elektronik Öğretmenliği;

 • Elektrik-Elektronik Mühendisliği
 • Elektronik Mühendisliği
 • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği

5-) Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği;

 • Elektronik Mühendisliği
 • Bilgisayar Mühendisliği

6-) Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği;

 • Elektronik Mühendisliği
 • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
 • Elektrik-Elektronik Mühendisliği

7-) Enerji Öğretmenliği;

 • Enerji Sistemleri Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği

😎 Kalıpçılık Öğretmenliği;

 • İmalat Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği

9-) Kontrol Öğretmenliği;

 • Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği

10-) Makine Resmi ve Konstrüksiyonu Öğretmenliği;

 • İmalat Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği

11-) Makine Model Öğretmenliği;

 • İmalat Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

12-) Makine Öğretmenliği;

 • Makine Mühendisliği

13-) Mekatronik Öğretmenliği;

 • Mekatronik Mühendisliği

14-) Metal, Metal İşleri Öğretmenliği;

 • İmalat Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
 • Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

15-) Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği;

 • Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği

16-) Otomotiv Öğretmenliği, Motor Öğretmenliği

 • Makine Mühendisliği
 • Otomotiv Mühendisliği

17-) Talaşlı Üretim Öğretmenliği;

 • İmalat Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği

18-) Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği;

 • İmalat Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği

19-) Tekstil Öğretmenliği;

 • Tekstil Mühendisliği

20-) Tekstil ve Terbiye Öğretmenliği;

 • Tekstil Mühendisliği

21-) Telekomünasyon Öğretmenliği;

 • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği

22-) Tesisat Öğretmenliği;

 • Enerji Sistemleri Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği

23-) Yapı Öğretmenliği;

 • İnşaat Mühendisliği

Evet değerli okuyucu. Şimdilik verebileceğimiz bilgiler bunlar. Aklınıza takılan başka konuları yorum olarak bize sorabilirsiniz. Umuyorum bu yayınımız sizler için faydalı olmuştur. Hayatı daha iyi yerlere sürükleyebilmeniz dileğiyle…

Warning! Bu sitedeki herhangi bir yazı, resim, makale, haber tamamen Business.Blog by sametsahin.com.tr ‘ ye aittir. İstediğiniz zaman www.sametsahin.com.tr bağlantısını kaynak göstermek şartı ile copy+paste yapabilirsiniz

Arşimet Vidası Nedir?

archimedes

Arkadaşlar bu yazımda kısaca arşimet vida sisteminden bahsedeceğim. Bu notlarım takipçileri tarafından ilgi gören https://www.facebook.com/makinetasarim sayfamızın geçmişte ki web sayfasından alınmıştır. Site şuan faal değil fakat özgün olan içeriklerinden takipçilerimin istifade etmesinin gerekli olduğunu gördüğüm detayları zaman zaman paylaşıyorum. Makine tasarım sayfasını instagramda da takip edebilirsiniz; @machinemakine

Arşimet Vidası, Arşimed İleticisi Nedir?

Herhangi bir su kaynağından su çekmek ve bu suyu yukarıya ulaştırmak için Arşimed’in tasarladığı bir sistemdir. Bu sistem ileticilere benzemektedir.

Vidanın dönmesiyle su kanallar boyunca iletilmektedir. Uzun bir boru denizden, göl ve ırmaklardan sistemin uzanarak dönmesi sonucunda suyu yukarı taşımaktadır. Borular sayesinde su istenilen seviyeye kadar taşınmış olur. Dönen boruların suyu taşımasından dolayı aktarımı da kolaylıkla yapılmış olur.

arsimet-vidasi

arşimet-arşimed_arsimed_vidaBu sistem bugün bile su arıtma tesislerinde kullanılmaktadır. Arşimed bu sistemle o dönemin su sorununu büyük oranda çözmüştür.

Su yükseltme düzeneği sayesinde taşımacılığının yapılmasını sağlamıştır. Bugün Mısır’da halen Arşimed Vidası kullanılmaktadır.

Warning! Bu sitedeki herhangi bir yazı, resim, makale, haber tamamen Business.Blog by sametsahin.com.tr ‘ ye aittir. İstediğiniz zaman www.sametsahin.com.tr bağlantısını kaynak göstermek şartı ile copy+paste yapabilirsiniz

FOLLOW ME

35BeğenenlerBeğen
799TakipçilerTakip Et
107TakipçilerTakip Et
22AbonelerAbone

WEATHER

Istanbul
sisli
13.3 ° C
15 °
12.2 °
87 %
2.1kmh
23 %
Sal
21 °
Çar
19 °
Per
20 °
Cum
15 °
Cts
14 °
- Advertisement -

Teknofest Gezisi, Teknofeste Nasıl Gidilir?

Son gününde ailem ile birlikte katıldığım teknofest 2019 dan çektiğim fotoğrafları paylaşacağım. Geçen sene ilki düzenlenen teknofest İstanbul'un eski havalimanı olan Atatürk havalimanı'nda Eylül...

POPULAR ARTICLES