Ana Sayfa Blog

Bergibo İnsan Kaynakları Aracılığıyla Yevmiyeci Personel Bulmak Çok Kolay

0
dünyanın_en_iyi_firmaları_mermer

Bergibo İnsan Kaynakları Aracılığıyla Yevmiyeci Personel Bulmak Çok Kolay

Endüstriyel tecrübeye sahip üretim personelleri, etiketleme elemanları, paketleme işçileri, günlükçü çalışanlar, yükleme – boşaltma personelleri, el terminali ve forklift uzmanları üretimin gelişmesine büyük katkıda bulunurlar.
Endüstriyel tecrübeye sahip üretim ve etiketleme paketleme personelleri üretim hızınızı ve verimliliğinizi arttıracaktır. Üretiminizin aksayan bölümleri için insan kaynağı desteği almak istiyorsanız Bergibo İnsan Kaynakları ile temasa geçebilirsiniz.
Bergibo İnsan Kaynakları ihracatçı bir firma olması nedeni ile globaldeki müşterilerine verdiği hizmetler sonucunda edindiği tecrübeden kaynaklı, seçme ve yerleştirme süreçlerinde çok hassas davranmaktadır. Doğru iletişim, güven ve mutlak memnuniyet ilkelerine bağlılıkla hareket eden firma uzman personelleriyle sizlere hizmet vermek için irtibatınızı beklemektedir.

Etiketleme Personelinin Görevleri

 • Amirlerinin talimatlarına uymak ve firma kültürüne uygun davranmak
 • Ambalajların temizliğini kontrol etmek
 • Temizlenmiş ambalajlara etiketleme yapmak
 • Etiketlenen ambalajları kutulamak
 • Etiketlenen ambalajların kalite kontrolü vb.

Etiketleme Personeli, Paketleme Personeli Nasıl Bulunur?

Alanında uzman personel bulabilmek için insan kaynakları danışmanlık firması ile çalışmanız gerekir. Bergibo danışmanlık firması üreticinin isteklerine göre personelleri kısa bir süre içerisinde seçer ve yerleştirmesini yapar.

Mermer Fabrikalarında Arıtma Teknolojileri

0
flokülant-satış-fiyat

Mermer İşletmelerinde Arıtma Teknolojileri

Temiz Soğutma Suyu Elde Edilmesi

Mermer imalat sanayinin bilindik proseslerinden olan, kullanılan soğutma sıvısı suyunun arıtılması işlemi, üretimin kapsama alanı içerisindedir. Diğer proseslerinin gölgesinde kalan arıtma basamağının öneminin her geçen gün arttığını söyleyebilirim.
Pazar araştırması ya da bir fikrin ortaya atılması derecesinde önem barındırmakta. Bu sebeple üzerinde itina ile durmamız gerekiyor.
Zira tam kalitesinde arıtılamamış soğutma suyu mermer işleme proseslerinin sonuncusu olan ve mermere ciddi bir katma değer kazandıran cila prosesinde gösterilen emeklerin anında zayi edilmesi neticesiyle bizleri karşı karşıya bırakabilir. Bu durum suni taş işleyen işletmelerde daha fazlaca öne çıkmaktadır. Çünkü porselen, terrazo, quartz taşlardaki sertliğin daha fazla olması cila prosesinde ki yükümüzü arttırmakta ve maliyetlerimizi yükseltmektedir.
Bu sebeple arıtma teknoloji üreticilerinin müşteri odaklı tasarım ve ürün geliştirme odaklı araştırmaları önem arz ediyor. Zira soğutma suyu içerisinde yer alan 5 μm ve üzeri atıklar mermer cila kalitesini önemli ölçüde etkiler. Bunların mermer atık suyundan ayrıştırılmasının daha hızlı ve kaliteli yapılabilmesi üzerine çalışmalar yürütülmeli ve geliştirmeler yapılmalıdır.

Günümüzde Kullanılan Arıtma Sistemleri

Mermer işleme sektöründe günümüzde kullanılan arıtma sistemlerini şu şekilde sıralarız;
 1. Ardışık havuz sistemi (küçük işletmeler için)
 2. Sedimentasyon + Filtre Press Arıtma Sistemi (büyük işletmeler için)
İleri ki yazılarda bunlara hidrosiklon ve Elektrokoagülasyon sistemleri de ekleyebiliriz.
1. Ardışık Havuz Sistemi
En basit anlatımı ile; minimum iki havuzdan meydana gelen bu sistemde ki birinci havuz fabrikadan gelen atık suyun ilk aktığı havuzdur. Bizler bu havuzu belirli bir yükseklikte konumlandırırız. İçindeki su mermer kalıntıları arasından sızarak daha aşağıdaki ikinci havuza akar. Havuzlarda dinlenen su aynı zamanda dipte çökelti oluşturur. Havuzlar süreç içerisinde temizlenerek posa kamyonlarla taşınır. İkinci havuzda meydana gelen çöktürme işleminden sonra dinlenmiş olan su sisteme dahil edilir. Bu su mermer cila makinelerinde ve kesim makinelerinde aşındırıcı elmasların soğutulmasında kullanılır. Bu işlemler aynı sıralama ile devam eder. Havuz sayısı arttıkça suyun berraklığı artmaktadır. Suyun fabrikaya tekrar aktarılması işlemleri genellikle dalgıç pompalarla yapılır.
2. Sedimentasyon + Filtre Press Arıtma Sistemi
Sistemi oluşturan ana parçalar şunlardır: Filtre pres, sedimentasyon tankı, temiz su tankı, dozaj ünitesi..
Sistem atık suyu mekanik bir filtreden geçirir ve sedimentasyon tankına gönderir. Sedimentasyon tankında şişleme yöntemiyle flokülant takviyesi yapılır. Buradaki atık maddeler tankın konik kısmına çöktürülür. Arındırılan su temiz su tankına alınır ve buradan da sisteme dahil edilir.
Sedimentasyon + Filtre Pres arıtma sistemlerinde işin teknolojisi kadar önemli olan kısmı da kullanılan kimyasallardır. Bunlar ph düzenleyiciler ve flokülantlardır(polieketrolitlerdir).
Flokülant (Polielektrolit): Kelime anlamı çöktürücü demektir. Mikron değerindeki katı maddelerden suyunuzu ayrıştırmak için kullanılan bir kimyasaldır. 1. kalite %100 saf flokülantlar piyasada en değerli olanlarıdır. Bizimde ihracatını gerçekleştirdiğimiz flokülantlar kullanılacak mermer, granit, seramik vb. işletmeye göre çeşitlilik gösterir (Kaynak: b2globaltrade.com)
Flokülantlar Hakkında Kısa Bilgilendirme
Flokülantların da kendi içerisinde kullanılacak malzemeye göre çeşitleri mevcuttur. Bunun için uzman satıcılardan destek almanız önemlidir. Suyunuzun ph seviyesi ve su içerisindeki atıkların cinsine göre kullanılacak flokülantlar seçilmelidir.
Kalsiyum karbonat yapılı taşların arıtımında anyonik, silisyum dioksit yapılı taşlarda ise katyonik flokülant tercih edilmektedir.
Flokülantlar piyasada çuvallarla satılır ve tuz ile saflığı azaltılarak da satılabilir. Tabi ki bu noktada alıcıya flokülantın saflık yüzdesi şeffaf bir şekilde söylenmelidir. Piyasada tuz karıştırılarak saflık derecesi düşürülmüş flokülantları %100 saftır diyerek satan satıcılarda olabilir, güvenilir satıcılarla çalışmanız önerilir.

yerli-flokülant-satış
Resim 1: Flokülant

Flokülantlar kullanılarak yapılan arıtmalar üzerine yapılacak araştırmalar ile sistem daha basite indirgenerek daha hızlı çözümler uygulanabilir. Flokülant kullanılmadan hidrosiklon yöntemi ya da elektrokoagülasyon yöntemiyle arıtma işlemi gerçekleştirilebilir. Böylelikle ithal edilen kimyasal maddelerin önüne geçilmiş olunur. Zira bu ayrıştırma yöntemlerinde çöktürücü kimyasalları kullanılması gerekmeyecektir. Ve bu kimyasalların makinelere verdiği korozyon hasarlarının da önüne geçilmiş olunacaktır.

Karo Presi Üreten Firmalar

0
terrazzo-machine-karo-pres-makinesi

Karo Pres Makinesi Üreten Firmalar

Suni ve doğal taş işleme makineleri üreten bir firmada satış pazarlama müdürlüğümü tamamladıkladıktan sonra insan kaynakları ve dış ticaret firması olan Bergibo Industry Hr Export ‘ u hayata geçirdim. Yaklaşık 2 yıldır insan kaynakları alanında ve ihracat konularında birçok müşterimize hizmetler sunduk. Hali hazırda Rusya ve Makedonya şuan için hazırladığımız ihracat ürünlerimizin gümrük işlemlerini önümüzdeki ay gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Tabi süreç içerisinde suni taş üretimi üzerine de bir çok talebe cevap vermişte bulunuyoruz. Suni taş makineleri noktasında ülkemizde güzel üretimler yapan firmaların olduğunu biliyorum. Onlardan başka bir yazıda bahis açacağım ama şuan globalde karo presi üretimi yapan makinecilerin listesini buradan paylaşacağım. Paylaşacağım firmalar senelerce globalde hizmet vermiş üreticilerdir. Tabi ki bu paylaşımı yerli sanayicinin alternatiflerini bilmesi için ve makine üreticilerinin ise rakiplerini daha yakından takip edebilmesi için rehber niteliğinde paylaşıyorum.

Tabi süreç içinde benden karo presi hususunda önerilerde bulunmamı isteyen firmalarımda bulunuyor. Bu hususta bu listeyi paylaşmamın faydasının olacağı yönündeyim. Reklam olmaması maksadıyla internet sitelerini paylaşmıyorum. Ulaşamayanlar yorum kısmından sorularını sorabilirler.

 • ocem
 • balila
 • bauer
 • chiesa milano
 • henke
 • opa
 • masa
 • longinotti
 • ccassani

Doğru Bilinen Yanlış: Kâr Marjı

0
paving-stone-making-machine-mosaic

Müşterilerle konuşurken en sık rastladığım kullanım hatasıdır. Kâr tutarı ve kâr marjı karışıklığı. 

Çok kısa belirttim aşağıda;

Kâr Marjı: Örneğin 100 tl ye aldığınız ürünü 200 tl ye sattınız. Burada kar marjı %50 dir. Kâr marjının formulü şöyledir: Kar Marjı (%) = ((Satış Fiyatı – Alış Fiyatı) / Satış Fiyatı) x 100 

Kâr Tutarı: Örneğin 100 tl ye aldığınz ürünü 200 tl ye sattınız. Burada kar oranı %100 dür

Kar Marjı: Gelir ile maliyet arasındaki farkın, elde edilen gelire oranıdır.

Kar Tutarı: Ürün, hizmet veya servisinizin satış fiyatı ile maliyeti arasındaki tutardır.

Kar Oranı: Ürün, hizmet veya servisinizin satış fiyatı ile alış fiyatı arasındaki farkın maliyete oranıdır.

Brüt Marj: Ürün, hizmet veya servislerinizi satarken yaptığımız masrafları düşmeden hesaplanan değerdir.

Net Marj: Ürün, hizmet veya servislerinizi sattıktan sonra ve tüm masraflarınız düşüldükten sonra kalan kar tutarını toplam ciroya bölerek elde edilen orandır.

Asgari Ücretlinin İş Verene Maliyeti

0
izmir-mermer-fuarı-2021-marble-izmir

Arkadaşlar merhaba…Bir asgari ücret maaş alan personelin iş verenine maliyeti nedir? Bu maliyetleri kalem kalem sizlerle paylaşacağım. Tabi ki bu maliyetler içerisinde isg, servis, yemek, elbise vb. giderler bulunmamaktadır.

Yeni yasa ile birlikte net asgari ücret yuvarlak 5.500,oo tl dir. Brüt asgari ücret 6.471,oo tl dir. Bunun sonucunda ise bir asgari ücretlinin iş verene maliyeti yuvarlak 7927 tl dir.

Asgari Ücretlinin İş Verene Maliyetindeki Masraf Kalemleri

Net Asgari Ücret: 5.500,35 tl , bu aynı zamanda gelir vergisi matrahıdır. 0,35 tl damga vergisidir.

Brüt asgari ücretten yola çıkıldığı zaman bunun içinde 905,94 tl sgk primi yer alır. İlaveten 64,71 tl sigorta işsizlik primide yer alır. 905,94+64,71=6471,oo tl dir.

6471,oo tl olan brüt ücrete ilaveten 1326,555 tl kadar sgk pirimi iş veren payı ilave olur. Bir ilavede iş veren işsizlik sigorta pirimi olan 129,42 tl gelmektedir.

Sonuç itibari topladığımızda yaklaşık 7927,oo tl iş verene bir asgari ücretlinin maliyeti karşımıza çıkar. 

 • Asgari ücretli bir personelin net günlüğü 183,33 tl dir
 • Asgari ücretli bir personelin brüt günlüğü 215,70 tl dir.
 • Asgari ücretli bir personelin net saat ücreti 24,45 tl dir.
 • Asgari ücretli bir personelin brüt saat ücreti 28,76 tl dir.

Hesaplamalar yazılırken devletin sunduğu indirimler ve teşvikler göz ardı edilmiştir.

Kaynak Bergibo Industry Hr Export (Bergibo İnsan Kaynakları İhracat)

 

İş Güvenliği Ekipmanları ve İş Kıyafetleri

0
gabardin-iş-montu_gabardine-work-jacket

İş güvenliği ekipmanları ve iş kıyafetleri üretim ve satışı noktasında referans firmamız Bergibo ® . İş ayakkabıları, fosforlu iş yelekleri, işçi t-shirtleri, gabardin iş pantolonları, gabardin iş montları, iş kazakları, kask, kulaklık, kulak tıkacı vb. Firma ürünlerin ülkemize ve dünyaya satışı noktasında piyasaya hızlı bir giriş yaptı. Allah c.c. arttırsın 🙂 

Ürünlerin bir kısmını sıralayacağım ve sizlere anlatacağım. Sizlerde şu mailden firma ile irtibata geçebilir ve fiyat isteyebilirsiniz. info@bergibo.com

Polar Yaka ve Bisiklet Yaka Sweat / Polar Collar & Crew Neck Sweat

polar-yaka-iş-sweat_polar-collar-sweat

V Yaka T-Shirt / V Collar T-Shirt

polar-yaka-iş-sweat_polar-collar-sweat

Gabardin İş Montu / Gabardine Work Jacket

gabardin-iş-montu_gabardine-work-jacket

İş Güvenliği Kaskı & Baret / Work Helmet

iş-kaskı-work-baret

 

Daha fazlası için iletişim bilgileri;

 • www.bergibo.com
 • info@bergibo.com
 • +90 532 172 82 14

Avusturalya’nın En Büyük Limanları

0
Port-morski-Melbourne-limanı-melbörn

Bir ada ülkesi için limanların önemi hayati elbette. Dünyanın en büyük ve hacimli ticari hareketlerinin olduğu adalardan biridir Avusturalya. Bu sebeple ihracatçılar için temel bir kitapçık olacağını düşündüğüm bu yazı elinizin altında bulunsun. Ben de bir ihracatçı olarak bu tarz temel bilgilere çoğu zaman ihtiyaç duyuyorum.

Avusturalya limanları: Brishane limanı, Fremantle limanı, Melbourne limanı, Sydney limanı

Brisbane Limanı

Seaport-Brisbane-avusturalya-brisbane-limanı

(Port of Brisbane) Brisbane Limanı

Avusturalya’nın en yoğun ve en hızlı büyüyen üçüncü konteynır limanıdır. Queensland eyaletinin doğu kıyısında, 2,3 milyon nüfuslu Brisbane şehrindedir. Brisbane limanı her yıl 2600’den fazla gemiye hizmet verir. Bu limandan 28 milyon tondan fazla kargo taşınır. Limanda sıvı mal kabul terminali bulunmaktadır. Ham petrol ana ithalat malıdır. Diğer mallar arasında gübreler, kimyasallar, motorlu taşıtlar, klinker (çimento) ve alçıtaşı bulunmaktadır. Kağıt ve kağıt ürünleri ile inşaat makineleri de yer almaktadır. İhraç edilen ürünler arasında kömür, rafine yağlar, tahıllar, talaşlar, kum, hurda, et ve pamuk bulunmaktadır.

Fremantle Limanı

Fremantle-avusturalya-limanı

(Port of Fremantle) Fremantle Limanı

Fremantle Limanı, sağladığı istihdam nedeni ile yerel ve ulusal ekonominin büyümesine destek ver. Liman, klinker(çimento), kömür, alçı, demir cevheri, cüruf, gübre ve sülfürik asit gibi malları elleçliyor. Limanın ticaretinin toplam değeri, 26 milyar avronun üzerinde 35.76 milyon ton oldu. Kentin ve limanın adı, 1829 yılında buraya gelen Capitan Charles H. Fremantle’nin soyadından gelmektedir.

Melbourne Limanı

Port-morski-Melbourne-limanı-melbörn

(Port of Melbourne) Melbourne Limanı

Yaklaşık 187 yıllık Avusturalya’nın en büyük limanıdır. 1 Temmuz 2003’ten bu yana, Melbourne Limanı, Port Melbourne Corporation tarafından yönetilmektedir. 2006-2007’de yılda iki milyon TEU elleçleyen ilk Avustralya limanı oldu. Günümüzde, yılda yaklaşık 2,6 milyon TEU ve yaklaşık 3000 gemiyi elleçliyor.

Sydney Limanı

Sydney-limanı-seaport

(Port of Sydney) Sydney Limanı

Avustralya’daki bu ikinci en büyük limana aslında Port Botany denir. Adını bulunduğu Botany Körfezi’nden alır. Liman Sidney havaalanından çok uzakta değildir. Şehirdeki konteyner limanı hem sıvı hem de katı mal kabul etmektedir. Sydney limanının geçmişi 1811 yılına kadar uzanıyor. 1995 yılına kadar limanın sahibi Sydney Ports Corporation firmasıydı. 1 Temmuz 2014’ten itibaren New South Wales Liman Otoritesi oldu. Bu bölgedeki liman altyapısının yönetiminden, geliştirilmesinden ve işleyişinden sorumludur.

Léo Caillard’ın Sıradışı Heykelleri

0
caillard-stone

Léo Caillard ‘ a ait sanat eserleri bana çok enteresan gelmişti. Sanki dijital objelerin bir mouse hatası ile olması gereken eksenden farklı bir noktaya kayması gibi. Bu sebeple bu eserlerin görüntülerini ve bu heykeltraşın sanatını sizlere göstermek istedim, ne zamandır. Nasip bugüne imiş…

Leo’nun web sitesi: https://www.leocaillard.com/

Leo’nun instagramı: https://www.instagram.com/leocaillard/

Leo’nun Söz Konusu Eserleri

caillard-stone heykeltraş-leo-caillard leo-caillard-marble leo-caillard-sculptor sculptor-leo sculptor-leo-caillard

 

Republic of TÜRKİYE

0
made-in-türkiye

Republic of TÜRKİYE

Güzel bir adım oldu. Ve dünya manşetlerinde, twitlerinde, basınlarında yer etti. Artık Turkey değil, Türkiye!

İhracatçı arkadaşlarım artık evraklarında Türkiye ibaresini rahatlıkla kullansınlar.

İlgili sirküler yazının içeriğini ve linkini paylaşıyorum.

Sayın Üyemiz, Ticaret Bakanlığı’nca Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne iletilen bir yazıda; 4 Aralık 2021 tarihli ve 31679 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 2021/24 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde, “Türkiye” markasının güçlendirilmesi çalışmaları kapsamında, yabancı ülke ve örgütlerle yapılan faaliyet ve yazışmalarda ülkemizin isminin “Türkiye” olarak yazılması hususunda hassasiyet gösterilmesi gerektiği belirtilmiştir. Anılan yazıda devamla, Dışişleri Bakanlığımız ile Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde yapılan girişimler neticesinde ülkemizin isminin yabancı dillerdeki karşılıkları yerine “Türkiye” ibaresinin kullanımının 2 Haziran 2022 tarihinde BM tarafından da onaylandığı ve bu itibarla, ihracat kapsamında gerek elektronik ortamda gerekse manuel olarak düzenlenen menşe ispat ve dolaşım belgelerinin ülkemiz isminin yazıldığı bölümlerinde ülkemizin adının yabancı dillerdeki karşılıkları yerine “Türkiye” ifadesinin kullanılması gerektiğinden bahsedilmiştir. Bu çerçevede, Menşe ve Dolaşım Belgeleri Otomasyonu Sisteminde (MEDOS) gerekli düzenlemeler Türkiye İhracatçılar Meclisince gerçekleştirilmiştir. Bilgilerine sunulur.

Yazının kaynağı: https://www.oaib.org.tr/tr/bulten-2022-6865.html 

Öne çıkarılan görsel kaynak: https://www.yeniasir.com.tr/ekonomi/2021/12/05/made-in-turkey-degil-made-in-turkiye

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email2k
INSTAGRAM