Ana Sayfa Blog

Doğaltaş ve Suni Taş Fabrikalarında Kullanılan Robotlar

kuka_KR1000_Titan_Header_marble_robot

Doğaltaş ve Suni Taş Fabrikalarında Kullanılan Robotlar

Mermer Fabrikalarında Kullanılan Robotlar Ne Kadar Gerekli

Mermer, granit ve diğer doğal, suni taş üretim tesislerinde robot kullanımının uygunluğunu doğrudan gözlemlemiş, satışını yapmış, uygulamış biri olarak net şunu söyleyebilirim: İşini çok seven ve kaybetmek istemeyen üreticilerin işletmelerinin üretimlerini analiz etmeleri ve imkanların el verdiği oranda hatta sınırlarını da zorlayarak robot yatırımlarına başlamaları elzem bir hal almıştır.

En Az 2 Robotu Bulunmayan İşletmeler: “Demode İşletmeler”

Bünyesinde robotu bulunmayan işletmelerin demode olmaya başladığı bir zamandayız. Demode yakıştırması ile alınganlığa sebebiyet vermiş olmayalım. Fakat müşteri gözünde, personel gözünde bu işletmelerimiz ne kadar teknoloji ile harmanlanmışsa o derece verim ortaya koyabildiklerinden, verimlilikleri ile rekabet dışında kalan böyle işletmelerin kapsamı dışında kalan müşterilerin ve personellerin tabiri ile bu iş böyle…İş konforu göz önünde bulundurulduğunda demode, üretim kapasitesi olarak demode…Ve bu demode işletmelerin en büyük sorunlarından biri de çalışacak personel bulamamaları. Bu üretim kayıplarına sebebiyet veren en etkili faktör. Personel bulamamalarının birincil nedeni; Az maaş karşılığında çok iş gücü talep etmeleri, yani; Taş sektörü ağır ham maddenin ve numunenin dolaştığı fabrikalardan oluşmakta. Bu ağır ve taşıma esnasında parçalanma riski taşıyan mermerlerden personel olabildiğince uzak durmak istemektedir. Bunun neticesinde performansı düşmekte ve üretim azalmaktadır. Yaklaşsa can kayıplarının, yaralanmaların ve ramak kala olayların olma ihtimali ise artmaktadır. Ülkemizde mermer sektöründe olmuş kaza videolarını izlediğimde bunların hemen hemen hepsinin robotsuz çalışmadan kaynaklı olduğunu söyleyebilirim.

Robotlu Üretim ve Üretim Hızı

Hangi sektör olduğu fark etmez, bir üretim hattının hızını prosesler belirler. Prosesler ise ana başlıkta besleme, işleme ve boşaltma(paketleme) dır. Bundan yola çıkarak mermer işletmenizde ki cila makinesinin ne kadar hızlı cila yaptığınızın hiçbir önemi yoktur zira sistemin hızı yalnızca mermer cila makinesinin hızına bağlı değildir. Cila ana makine olarak görülebilir fakat dakikada 20 metre cila yapacak bir makineniz dahi olsa siz bu makineyi besleyecek alt yapıya sahip değilseniz 20 mt/dk. nın bir hükmü kalmamaktadır. Hattı personel eli ile besliyorsanız eğer o personelinizin aylık mutluluk ortalaması, sizin aylık ortalama üretim miktarınıza eşittir. Ancak böyle bir hattın başına ve sonuna robot takviyeleri ile maksimum mermer üretim miktarlarına ulaşmanız mümkün olabilir.

Örnek olarak yüklemesi ve boşaltması robotla yapılan tam otomatik bir kalibre cila hattının ortalama 6 mt./dk. da çalıştığı şu videoyu izlemenizi tavsiye ederim. İnsan gücü ile bu hızları yakalamanız sizce mümkün m! Türkiye’de bu hızda ikinci bir karo üretim hattı bulunmamakta, satanın, kuranın ellerine sağlık, alanın kesesine bereket 🙂

Robot Yatırımı Yapmak için Bahanelere Gerek Yok, Nedenleriniz Var?

Robot yatırımı yapılırken asıl hedef işçi maliyetlerini düşürmek olmamalıdır. Elbette belirli bir düşüş yaşanacaktır fakat personelinizden kayıp vermeden daha verim alabileceğiniz alanlara personelinizi yönlendirmeniz tarafımdan tavsiye edilir. Üretiminizi teknolojiye devrederek iş kazalarının önüne geçmiş ve daha az enerji ile daha verimli üretim almış olacaksınız. Bir taraftan ham maddenin girişi ve diğer taraftan mamülün çıkması ne kadar zevk verici oysa ki…

Mermer Sektöründe Kullanılan Robotlar

 1. Acrobat doldurma boşaltma robotları type: bookmatch
 2. Vakumlu yükleme robotu
 3. Vakumsuz boşaltma robotu
 4. 6 Eksen robotlar
 5. Strip yükleme – Boşaltma robotu
 6. Özel tasarım taşıma robotları
1. Acrobat doldurma boşaltma robotları

Bu robotlar 3 eksende ve kendilerine entegre edilmiş bir motorize rulo ile çalışır. Bu rulo tarak-parmak tipindedir. Bu sebeple mermer piyasasında bu motorize rulolara taraklı ya da parmak motorize rulo denmektedir.

loader_unloader_bookmatch-min

Acrobat tarzı mermer yükleme ve boşaltma robotları, katrak makinesinde kesilen bloklardan elde edilen plakaların bir blok arabası yardımı ile taşınarak hattın başına getirilmesinden sonra çalışmaya başlar. Bu plakaları blok arabasından otomatik olarak alır ve epoksi ile plaka sağlamlaştırma fırın hattına, plaka cila hattına ya da plaka ebatlama hattına iletimini sağlar. Bu yükleme işlemi tamamen otomatiktir ve aynı zamanda bookmatch olarak isimlendirilen üretim şeklinde de bu robotların kullanılması zorunluluğu vardır. Bu robotların üzerinde elektrik ile hava üreten bir sistem bulunur ve aynı zamanda dışarıdan hava beslemesi de sağlanır. Robot bir ray üzerinde hareket eder ve hatların başında, ortasında ve sonunda kullanılabilir.

2. Vakumlu yükleme robotu

Bu robotlar hattın başında ya da sonunda mermer plakaların taşınması işleminde kullanılır. Vakumlu yükleme robotları katrak makinesinin blok arabalarının üzerinde bulunan plakaları vakumlayamazlar. Bunun için 1. sırada ki acrobat tipi robotlar kullanılmalıdır. Vakumlu yükleme robotları plaka sehpasından mermerleri vakumlayabilir.

3. Vakumuz boşaltma robotu

Bu robotlar hattın sonunda ya da mermer plakaların istifleme işleminde kullanılır. Blok arabasına istifleme yapamazlar. Sehpalara mermer plakalarını istifleyebilirler.

4. 6 eksen robotlar

kuka_KR1000_Titan_Header_marble_robot

Kuka, festo, kawasaki gibi markaların ürettiği 6 eksenli robotlardır. Bu robotlar günümüzün harikaları olarak da nitelendirilebilir. 6 eksenli olmalarından dolayı kabiliyetleri çok geniştir. Taşıma işleminden ziyade, istifleme işlemlerinde kullanılabilir ve çok seri, kusursuzlardır. Taş işleme sektöründe taşıma, ambalajlama alanları dışında daha katma değerli bir alan olan işleme alanında değerlendirilirler. Örneğin heykel, kolon, sütun, kurna yapımı vb.

5. Strip yükleme-boşaltma robotları

St makinesinden üretilmiş genişliği ortalama 65cm. civarında ki boy serbest mermerlerin hatta beslenmesinde ve hattan boşaltılmasında kullanılırlar. Yüklemeyi de boşaltmayı da vakumları ile yaparlar. Önlerinde bir motorize ruloları vardır.

6. Özel tasarım taşıma robotları

Mermer üretiminde hız ve kaliteli üretim isteyen işletmeler için hattın hızını arttırmaya yönelik üretilen robotlardır.

Satış Sözleşme Örneği Word

0
örnek_satış_sözleşmesi

Faydalı olması amacı ile 5 maddelik satış sözleşme örneğini aşağıya iliştirdim. Sözleşme bilgilerinden tarih, firma bilgileri vb. kısımları kendinize göre uyarlayabilirsiniz.

Ayrıca sözleşmeyi kendi antetli kağıdınıza hazırlamanızı tavsiye ederim.

Aşağıda eklediğim genel bir sözleşmedir ve bağlayıcılığı yoktur. Örnek olması için yayınlanmıştır. Kendinize, işinize ve anlaşma koşullarınıza hakim bir işin uzmanı avukattan destek almanız önerilir.

Sözleşmede ki rakamlar, adresler, şirket bilgileri ve ödeme şekilleri hayalidir.

SATIŞ SÖZLEŞMESİ

MADDE 1 – SÖZLEŞMENİN TARAFLARI

SATICI

ÜNVANI: B2GLOBALTRADE INVESTMENT COMPANY

ADRES: KOCAELİ

YETKİLİ:

TELEFON:

WEB // MAİL: www.b2globaltrade.com    //  MAİL:  info@b2globaltrade.com

Bundan sonra SATICI olarak anılacaktır.

ALICI

ÜNVANI:

ADRES:

YETKİLİ:

TELEFON:

WEB // MAİL:

Bundan sonra ALICI olarak anılacaktır.

MADDE 2 – SÖZLEŞMENİN KONUSU

İş bu sözleşmenin konusu, ALICI ’nın, SATICI ’ya ait olan ve şu adreste kiralık bulunan; X MEVKİİ Y KÖYÜ KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ ARKASI İSTANBUL SWOTT ELECTRIC firmasında ki, 2. El makineleri satın alma isteği ve bu satışa dair ödeme şekilleri ile teslim şekillerinin belirlenmesi ile ilgilidir.

Satışa konu olan 2. El makinelerin içeriği: 1 adet mermer katrak makinesi ve 1 adet mermer plaka cila hattı (hattın içerisinde bulunan ekipmanlar; doldurma robotu – acrobat 1 adet, motorize rulo 2 adet, plaka cila makinesi 1 adet, boşaltma robotu 1 adet).

Satışa konu olan 2. El makinelerin toplam değeri 1.100.000,00 USD / Birmilyon Amerikan doları (k.d.v. hariç) dir.

MADDE 3 – ÖDEME ŞEKLİ, TESLİM ŞEKLİ

Toplam mal değeri olan 1.100.000,00 USD / Birmilyon Amerikan doları (k.d.v. hariç) ‘ nin aşağıda ki şekillerde ALICI tarafından SATICI ’ ya ödenmesinde anlaşma sağlanmıştır;

(700.000,00 usd bedelinde Daire ve kalan tutar sıralı çekler ile ödenecektir).

30.06.2023 tarihine kadar Antalya ilinde ki işaret edilen dairenin teslimatı yapılacak ve fiyat değerlendirmesi de yapılıp dairenin değeri belirlenecek. Dairenin satış bedeli 700.000,00 usd ‘ nin altındaysa aradaki farkı ALICI en geç 30 gün içerisinde yani 30.07.2023 tarihine kadar SATICI ya nakit olarak ödemeyi taahhüt eder.

Kalan tutar sıralı çekler halinde ödeme vadeleri aşağıda ki gibi olacak şekilde hazırlanıp, SATICI’ ya sözleşme imzalama aşamasında teslim edilecektir.

31.08.2023 – 80.000,00 usd

31.09.2023 – 80.000,00 usd

31.10.2023 – 80.000,00 usd

31.11.2023 – 80.000,00 usd

31.12.2023 – 80.000,00 usd

Makinelerin yüklenmesi, indirilmesi, nakliye, nakliye sigortası ve tüm bu işlerin organizasyonu ALICI ‘ ya aittir.

MADDE 4 – CAYMA HAKKI, TEMERRÜD HALİ ve HUKUKİ SONUÇLAR, DEVİR

Ödemelerin kararlaştırılan tarihlerde SATICI ‘ ya yapılmaması durumunun yaşanması halinde yalnızca SATICI sözleşmeyi tek taraflı olarak fesh edebilir. Ödemelerin kararlaştırılan tarihlerde ödenmemesi halinde makinelerin devir işlemi yapılmayacaktır.

Son ödemenin de vadesinde yapılmasının akabinde SATICI fatura düzenleyecek, ALICI ‘ dan k.d.v. sini tahsil edecek ve makinelerin devri ALICI ‘ ya yapılacaktır.

MADDE 5 – YETKİLİ MAHKEME

Bu sözleşme ve eklerinin uygulanmasından doğabilecek her türlü anlaşmazlığın çözümünde İstanbul Anadolu Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

ALICI(imza)                                                                         SATICI(imza)

Buzdolabının Üretim Hikayesi

ilk_buzdolabını_kim_üretti

Buzdolabının Üretim Hikayesi

Türkiye ‘ de Buzdolabını İlk Kim Üretti?

1900 lü yıllarda sıcaktan kavrulan iskenderunda insanlar gıdalarını buzlu dolaplarda muhafaza ediyorlardı. O yıllarda halk, bisikletleriyle buz satan dükkanlardan buzlarını alıp evlerine götürür ve iki metal plaka arasına talaş sıkıştırılarak üretilmiş dolaplarda bu buzlar ve yiyeceklerini, içeceklerini soğutuyorlardı. Büyük hızarları bulunan Azrak ailesi ülkemizde ki ilk buzdolabını bu şekilde üreten aile idi. Hızarlardan elde ettikleri artık talaşlardan bu şekilde bir dolap üretimi gerçekleştirdiler fakat daha sonraları bu dolaplar yerini ithal dolaplara bıraktı. 1960 larda boğaziçi bisiklerinin sahibi olan Koç ‘ a ait Arçelik firması o dönemlerde farklı ürünler üretmekte ve ülkenin farklı bölgelerine bayilikler vermekteydi.

arçelik_soba

Yine bir gün bayi gezisinde olan Vehbi Koç, bayisi olan Elias Azrak ve ortakları kollektifti şiketini yani Fil Filtre ‘ yi ziyarete gitmişti. Oralarda gördüğü hurda buzdolabının hikayesini Azrak ailesinden dinledikten sonra bir adet hurda dolabı incelemek üzere yanına alarak İstanbul ‘ a getirdi. O dönemlerde Fil Filtrenin sahibi olan Azrak ailesini ziyaret etmesi ile Arçelik buz dolaplarının hikayesinin ilk adımı atılmış oldu. Elias Azrak ‘ ın oğulları Edmond Azrak ve abisi Edward Azrak bir dönem Fil Filtre firmasını idare ettikten sonra işletme farklı bir ilden aileye devredilmiştir. Azrak ailesi aynı zamanda anadol arabalarının da İskenderun bayisi idi, 1965.

O dönemlerde Kemal Kılıçdaroğlu ‘ nun yeni bir vergi müfettişi olduğunu ve Azrak ailesine ait Fil Filtre firmasını teftişe giderek dönemin en büyük incelemesini yaptığını biliyoruz. İnceleme ile ilgili ilginç dipnotlar var, fakat bu bir sır gibi. Bu sır bizimle birlikte kaybolup gidecek…

İhracat Konteyner Çeşitleri ve Konteyner Fiyatları

konteyner_olculeri_fiyatlari_ihracat

İhracat Konteyner Çeşitleri

İhracatlarımda Konteyner Tercih Etmek Zorunda mıyım?

İhracat yüklerinizin çeşitliliğine göre kullanacağınız konteyner türleri değişecektir. Elbette ki tüm ihracatlarınızı konteynerler ile yapmak zorunda değilsiniz. Konteyner yüklemeleri genellikle deniz yolu taşımacılığında tercih edilmektedir. Fakat her deniz yolu aracılığı ile yaptığınız gönderilerde isteseniz de konteyner tercih edemeyeceğiniz yükleriniz olacaktır.

Konteyner Ölçüleri

Ücretsiz Ansys Workbench Eğitimi Türkçe

0
Ansys_Workbench-Steady_State_Thermal

Ansys Workbench

Makineci Machinery youtube hesabının paylaştığı eğitim videolarından ansys workbench eğitimi videosu ile ilgili olan bu yazımda, aşağıya ansys workbench video oynatma listesini iliştirdim.

Türkçe ansys eğitimi ücretsiz olup, makineci machinery kanalında teknik resim, iş sağlığı ve güvenliği gibi konular ile ilgili de ücretsiz videolar izleyebilirsiniz.

Ansys Workbench Ne İşe Yarar?

CAE olarak adlandırdığımız sonlu elemanlar analizleri konularında yardımcı bir yazılımdır. Termal, statik, dinamik vb. hususlarda tasarlanan modeli cad datası olarak yazılımın içine aktardıktan sonra, parçanın malzemesi ansys kütüphanesinde varsa kütüphaneden, yoksa yeni bir malzeme tanımlayarak atanır.

Malzeme tanımı yapıldıktan sonra modelin birbiri ile çalışan kısımları arasında ki bağlantılar betimlenir. Örneğin birbiri ile kaynaklı birleştirme olan kısımlar boned olarak seçilir. Connectlerin bu şekilde tanımından sonra, model hangi yükler ve kuvvetlere maruz kalıyorsa bunlarda tanımlanır, mesh örülerek analiz nihayete erdirilir.

Analiz yaparken fazlaca detay girdisi yapmak daha doğru sonuçlar elde edebilme hakkını kullanıcısına tanıyacaktır. Ansys workbench’e dışardan cad datası iport edebileceğiniz gibi, kendi drawing modülü ile de modelleme yapabileceğinizi göreceksiniz.

Toparlamak gerekirse, tasarladığınız bir ürünün üretim öncesinde kritik noktalarını görebilme adına Ansys tarzı yazılımlar kullanırız. Ansys bize model üzerinde hangi kısımların geliştirilmesi gerektiğini gösterir. Ansys ülkemizde ve dünya genelinde CAE yazılımları arasında en çok tercih edilen yazılımdır.

Sri Lankanın Sahil Kenti Galle

0
galle_sri_lanka

Sri Lankanın Güney Batı kıyısında bulunan ve birkaç saatte turlayabileceğiniz sahil kenti Galle ile ilgili bu yazımın gidip görmek isteyen arkadaşlara genel kültür tadında bir rehber olacağı umudundayım.

1600 lü yıllarda Portekizliler tarafından inşaa edilen kent, 1700 lü yıllarda da Hollandalılar tarafından geliştirilmiştir. Sömürülmüştür demek daha doğru olacaktır…

Bu sebeple portekiz ve hollanda tarihini de bir nebze olsun yansıtan Sri Lanka nın Galle si bir nebze de olsun kendinden izler taşımaktadır.

Sri Lanka nın sahil kenti Galle de yer alan Hollanda adında ki kale UNESCO tarih kültür miras listesinde yer edinmiştir. Bu kale avrupalı sömürgeci ülkelerin asyada inşaa etmiş olduğu en büyük kale olma özelliğine de sahiptir. 

galle_holland_tower

Galle de Gezebileceğiniz Görebileceğiniz Yerler

Üzerinde İngiliz arması olan eski kapı, Eski Hollanda Hastanesi, Mükemmel okyanus manzarası, tarihi kalenin surları, 1939 yılında inşa edilen eski ev, Hollanda tarzı tarihi evler, 1640 yılında inşa edilmiş Hollanda Reform Kilisesi, 1694 yılında inşa edilmiş otel, Ulusal denizcilik Müzesi ve daha fazlası…

Sri Lanka da nın tümünde ve Galle de de görebileceğiniz birbirinden farklı meyveler ve sebzeler, çeşitli baharatlar, balık pazarında görebileceğiniz balıklar ile de bir süre oyalanacağınız kesin…Kokanat suyu içip soluklandıktan sonra yanınıza aldığınız şekerlemeler ile yürüyüşüne devam edebilirsiniz. Balık pazarına ne kadar erken giderseniz o kadar daha fazla taze balığı bir arada görebilirsiniz. Görebileceğiniz onlarca köpekbalığı, istakoz, yengeç ve karidesle büyülenmeniz an meselesi…

Kaynak: https://themiracleisland.com/galle-fort-walk.php

Warning! Bu sitedeki herhangi bir yazı, resim, makale, haber tamamen Business.Blog by sametsahin.com.tr ‘ ye aittir. İstediğiniz zaman www.sametsahin.com.tr bağlantısını kaynak göstermek şartı ile copy+paste yapabilirsiniz

How to Make Healthy Cutlet

0
cutlet_recipe

Cutlet recipe – How to Make healthy cutle

Materials of Cutlet

 1. Tuna fillet 150g
 2. otatoes 300g
 3. cumin seeds 2/1
 4. ginger garlic paste
 5. onions(chopped)
 6. leeks 150g
 7. green chilling
 8. curry leaves
 9. red chilli powder
 10. turmeric powder
 11. salt
 12. lime juice
 13. oil
 1. boil the potatoes with teaspoon of salt in a saucepan for 10 minutes cook until tender.
 2. peel off the skin and set aside
 3. heat oil in a wok and add cumin seeds and ginger garlic paste fry for 1minutes.
 4. add green chillies and onion cook until the onions starts to brown.
 5. add chopped leeks and saute for 3minutes.
 6. add tinned tuna red chilli powder,tumeric powder,black pepper powder and salt until well combined.
 7. add boiled potatoes and mash until smooth
 8. add the lime juice to taste and mix thoroughly.
 9. make into small ball shapes.
 10. whisk the egg in large bowl and set aside.
 11. place the bread crumbs in a shallow bowl and set aside.
 12. dip each fish ball into the beaten egg.
 13. coat in breadcrumbs and place on a tray.
 14. fill a deep wok one-third full of oil and heat until a cube of bread turns golden brown.
 15. once oil is heated deep fry the fish cutlet in batches until crispy and golden all over.
 16. remove with a slotted spoon and drain on a paper towel.
 17. serve this fish cutlet with sous and cup of tea.
Warning! Bu sitedeki herhangi bir yazı, resim, makale, haber tamamen Business.Blog by sametsahin.com.tr ‘ ye aittir. İstediğiniz zaman www.sametsahin.com.tr bağlantısını kaynak göstermek şartı ile copy+paste yapabilirsiniz

Bej Mermer Beige Marble Diyarı Türkiye

0
marble-2016-mermer-izmir

Dünya mermer rezervinin neredeyse yarısına sahip olan ülkemizi bej mermer diyarı olarak adlandırabiliriz. Bu yazımda bej mermerlerin karakteristik bazı özelliklerinden bahsettikten sonra, tercih nedenleri ve ülkemizde yoğunlukla hangi bölgelerden elde edildikleri ile ilgili konulara değineceğim.

Çekme Dayanımı En Yüksek Gruplar Arasındadır

Mermerlerin tane boyutu ve sertliği arttıkça çekmeye karşı dayanımı da artmaktadır. Bunun yanında içerisinde süreksizliklerin fazla olması çekme direncinin de düşük olmasına neden olmaktadır. Dünyada magmatik mermerler çekme kuvveti en yüksek olan gruptur ve akabinde de bej grupları gelmektedir (Uysal ve Akçakoca ve Topal, 18 Aralık 2003).

İnşaatlarda Tercih Edilmesinin Nedeni

Çekme dayanımı yüksek olan mermerlerin don olaylarına karşı da yüksek dirençleri oldukları gözlemlenmiştir. Bunun nedeninin sık olan tane yapılarıdır denebilir. Mermerlerde kılcallığın azlığı ve gözenek bulunmaması gözle görülür fiziksel durumu da dona karşı dayanıklı olduğunu gösteren fiziksel özelliklerdendir.

Fiziksel Özellikleri Kullanım Alanını Özelleştirir

Bejler arasında yapılan testlerin bizlere verdiği sonuç her bölgeden çıkarılan taşların birbirleri arasında fiziksel farklılar olabildiği gibi aynı bölgede çıkarılan mermerlerin de aralarında farklı fiziksel özellikleri barındırdığı gözlemlenmiştir. Afyon Beyaz, Afyon Bulutlu, Bilecik Göl Beji, Bilecik Royal Bej, Sivrihisar Bej mermerlerinin hepsinin bir daire zemininde ya da hepsinin bir duvar döşemesinde kullanabileceğinin kararını bazı testler sonucunda verebilmemiz mümkün olmaktadır. Bu testler laboratuvar ortamlarında da olabilir, günlük hayatımızdan edindiğimiz tecrübelerle de yapılabilir.

Yapılan testlerde sürtünme dayanımı diğerleri ile kıyaslandığı zaman 8 puanlık bir fark olduğu gözlemlenen bir mermeri yer döşemesinde kimse tercih etmek istemeyecektir.

Mimarlar Taş Seçiminde Nelere Dikkat Eder

Bahsettiğim gibi aralarında 8 puanlık gibi sürtünme dayanımı bir fark olan taşlar içerisinden mimar elbette ki dayanımı yüksek olanı yer döşemesinde, düşük olanı ise duvar döşemesinde kullanacaktır. Yukarıda ismini vermiş olduğum bej mermerler arasında sürtünme dayanımı en düşük olan Afyon Bulutlu mermer kesinlikle diğer mermer tercihleri varken yer döşemesinde kullanılmamalıdır. Sırası ile sürtünme dayanımları; 11.5 , 18.5 , 9 , 10.6 , 10.5 (cm3/50cm2) dir. Bu durum sertlikle ters orantılıdır. Sertlik değeri arttıkça aşınma değeri yükselir. Aşınma değerinin m2 de yüksek olması, daha fazla aşındığını göstermektedir (TS 699, 1987). 

Ülkemizden Çıkan ve En Çok Rağbet Gören Bej Çeşitlerinin Fotoğraflarına Ulaşmak için Linke” Tıklayınız. Linkteki mermerler ile ilgili bilgi almak isterseniz yorum kısmına ilgili kodu yazarak sorunuzu sorabilirsiniz

Türkiye’de Tercih Edilen Bej Türleri

Ülkemizde bej mermerler kullanılacak projeye göre tercih edilmektedir. Örneğin dış mekan zemin uygulamalarında en sert bejler tercih edilirken, aşınmanın fazla olmayacağı projelerde renk tercihleri ön plana çıkmaktadır.

Son yıllarda açık ve homojen renklere sahip olan bej türleri iç piyasa ve dış piyasada rağbet görürken, aslında her bölgenin taşı yurtdışında farklı pazarlara hitap ediyor denebilir de.

Libya, cezayir, fas, tunus gibi bölgelere daha az maliyetli bursa bej türleri, burdur bej türlerinin ticari ürünleri hitap ederken, genel anlamda burdur bejleri ise açık ve homojen yapılarından dolayı talep görür.

Bilecik bejlerinin ise içlerine kırmızı renk karışmamış olanları da tercih edilen türlerdir. Ayrıca bilecik bölgesine ait olan diğerlerine nazaran daha sert olanları ise, örneğin söğüt beji gibi mermerler dış mekan uygulamalarında prestijli uygulamalarda revaçtadır. Söğüt bölgesinde yer alan Gökyar mermer yaptığı küp taş ürünleri ile dünyanın dış mekan küp taş döşeme projelerine tedarik bej mermeri ile tedarikçi konumundadır.

Küp taş üretimi ile ilgili küp bej mermer üretiminde dünyanın en hızlı hattına sahip olan Gökyar Mermer’in üretim hattından görüntüleri izlemenizi tavsiye ederim;

Kaynaklar

 1. Uysal Ö., Akçakoca H., Topal İ., 2003, Türkiye IV. Mermer Sempozyumu, Bazı Doğaltaşların Tekno-Mekanik Özellikleri ve Uygun Kullanım Alanlarının Belirlenmesi.
 2. TS 699/ Ocak 1987, Tabii Yapı Taşlan- Muayene ve Deney Metotları.
Warning! Bu sitedeki herhangi bir yazı, resim, makale, haber tamamen Business.Blog by sametsahin.com.tr ‘ ye aittir. İstediğiniz zaman www.sametsahin.com.tr bağlantısını kaynak göstermek şartı ile copy+paste yapabilirsiniz

FCA vs EXW İhracatları Arasında ki Fark Nedir?

0
Incoterms-2020-ihracatta-teslim-şekilleri

FCA ve EXW teslim şekilleri arasında ki farklardan bahsedeceğim bu yazının ihracat işlemlerinizde çok faydalı olacağını biliyorum. Bu yüzden yorum yapınız, sosyal medya hesaplarında paylaşınız… 😤

EXW Nedir? FCA Nedir?

EXW teslim şeklinde, satıcı ürünleri alıcının araçlarına, onun(satıcının) deposunda, fabrikasında teslim eder. Taşımayı alıcı organize eder ve taşıma ile ilgili tüm masraflar ile gümrük masrafları ve sigorta masrafları alıcıya aittir. Yani ambalajlama dışında ki tüm sorumluluklar alıcıdadır.

FCA teslim şeklinde, satıcı ürünleri sözleşmede anlaşılan yerden alıcının gönderdiği araçlara teslim eder/yükler. Taşımayı alıcı organize eder ve taşıma ile ilgili tüm masraflar ve sigorta alıcıya aittir. İhracat gümrük masrafları satıcıya aittir. Yani alıcının sorumlulukları mallar gümrükten geçtikten sonra başlar.

Diğer teslim şekillerinde olduğu gibi, ülkemizde EXW ve FCA teslim şekli birbirine girmiş bir halde. Evraklarda EXW yazmasına rağmen ülkemizde genellikle satıcının ihcarat işlemlerini organize ettiğini görüyoruz. Bu ihracatçının da ithalatçının da işi bilmemesinden kaynaklı. Oysa ki FCA da, satıcı ihracat gümrük işlemlerini organize etmektedir. Böyle olunca EXW teslim şekline ne gerek var diyesiniz de gelmiyor değil. Şuan için gereksiz bir teslim şekli olarak görüyorum. İnsanlar zaten FCA gibi işlemlerini yapıyor ama EXW yazıyor. Çalıştığım firmada benen önce kapıya teslim çalışmalarında dahi EXW yazdıklarını biliyorum. Bu alışkanlıklarını kırmak için arkadaşların biraz emek sarfettik tabi ki. Sizin kağıt üzerine EXW ya da FCA yazmanız sorun olmadığı durumlarda pek bişi ifade etmiyor lakin herhangi bir pürüz çıktığında bu detaylar çok önem arz etmektedir. 

Incoterms-2020-ihracatta-teslim-şekilleri

Bartme 2. El Kitap Dergi Takas Platformu

bartme_kitap-takas

Bartme 2. el kitap dergi takas platformu, kitap ve dergi vb. mecmuaların takas yöntemi ile el değiştirmesini ve bu emtiaların daha faydalı bir şekilde kullanılabilmesini hedeflemiştir. Bu tarz uygulamaların kitap satış rakamlarını olumlu-olumsuz etkileyeceğinden şüphem yok. Tabi ki güzel olan yanı bir kitabın onlarca, yüzlerce insanın istifadesine sunulmasıdır. İthal olan kitaplarda daha fazla barty tanımlanması ise stratejik bir adım olabilir. Barty diyorsun fakat nedir bu barty diyenleriniz olacaktır.

Barty Nedir?

Platforma yüklediğiniz her kitapta size tanımlanan sanal paradır. Bu para sadece takaslarda kullanılabilir. Paranız yoksa kitap edinemiyorsunuz. Güzel bir uygulama ve paylaşmayı teşvik eden bir yapıya sahip.

online_kitap_dergi_takas

Android ve Ios Kullanımına Açık

Bartme uygulamasını Android ve Ios tabanlı cihazlarınıza indirebilirsiniz. Ücretsizdir. Uygulamanın filtreleme özelliği mevcut. Lokasyon, kitap türü vb. filtremeler sonucu size en uygun kitaba ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Roman, masal, tarih, edebiyat vb. istediğiniz türde kitabı bartme uygulaması sayesinde edinebilirsiniz.

Kitap Yüklemek Zorunda Değilsiniz

Uygulamanın amaçlarından biri de kar elde etmek. Zira TL yükleyerek sanal para barty edinebilir ve istediğiniz kitabı alabilirsiniz.

Kitap Önerisi; Hayati İnanç’ın Vasiyet Ettiği Kitaplar

Yerli Yazılım

Bartme yerli bir girişim olup, Türkiye İş bankasının düzenlediği Workup organizasyonunun 6. sında seçilen girişimlerden birisidir ve Semih Kılıçgedik tarafından kurulmuştur.

FOLLOW ME

43BeğenenlerBeğen
822TakipçilerTakip Et
109TakipçilerTakip Et
27AbonelerAbone

WEATHER

İstanbul
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
9 ° C
9.4 °
8 °
87 %
5.1kmh
75 %
Cts
9 °
Paz
10 °
Pts
15 °
Sal
12 °
Çar
11 °
- Advertisement -

Doğaltaş ve Suni Taş Fabrikalarında Kullanılan Robotlar

Doğaltaş ve Suni Taş Fabrikalarında Kullanılan Robotlar Mermer Fabrikalarında Kullanılan Robotlar Ne Kadar Gerekli Mermer, granit ve diğer doğal, suni taş üretim tesislerinde robot kullanımının uygunluğunu...

POPULAR ARTICLES