Ana Sayfa Blog

Man of Marble “Sin” Film

0
man-of-marble-sin-michelangelo

Rus yönetmen Andrei’nin son zamanlarda yaptığı bir iki filmden biri olan, uzun metrajlı Michelangelo biosu olanı ki onun ismi “Sin” Mermere şekil veren adam olarak bilinen yapıt, Michelangelo’yu anlatmaktadır. İlk cümlemde de bahsettiğim gibi filmin yönetmenliğini Andrei Konchalovsky yapmaktadır. İyi bir mermer eksperti olan Michelangelo’nun hayatından bir kesiti filme konu edilmiştir. Ressam, heykeltraş, mimar ve şair olan Michelangelo Buonarroti heykel yapıtlarını yapmadan önce Carrara’daki taş ocaklarına giderek kullanacağı mermeri bizzat seçer ve eserinde kullanır. Mechelangelo’yu, Alberto Testone oynamakta ve Michelangelo’ya bu denli benzetilmiş olmasından dolayı yönetmen ve ekibi alkışlanmayı hak etmiştir.

sin--film-marble-carrara
A scene from Andrei Konchalovsky’s “Sin.”Credit…Corinth Films

Rus ve İtalyan Yapımı Film: Sin

Rus ve italyan yapımı olan “Sin” Man of Marble filmi, yine aynı yönetmene ait olan Dear Comrades! filmi ile kıyaslandığında daha vasat olduğu ile ilgili yorumlar imdb sayfalarında yapılmıştır…

Mermer dendiğinde zamana bir es verip birkaç kelam etmeyi ve yazmayı seven ben, Man of Marble’den haberdar olur olmaz “insanlara bundan bahsetmeliyim” dedim. Mermer işleme teknolojilerinde ve pazarlamasında bir uzman olarak ben, bu filmin birçok mermer yatırımcısı arkadaşımın dikkatini ve ilgisini çekeceğinden çok eminim. Özellikle sektöre ruh veren mimar arkadaşların bu filmi beğeni ile izleyeceğinden şüphem yok…

man-of-marble-michelangelo
A scene from Andrei Konchalovsky’s “Sin.”Credit…Corinth Films

Ben heykeli yapmıyorum, sadece mermeri gereksiz taraflarından ayırıyorum, ve içinden o heykel doğuyor.” diyen Michelangelo’nun, Papa II.Julius’un mezarında çalıştığı dönemleri de anlatan film bir mücadeleyi tasvir ediyor.

Michelangelo baş döndüren Carrara taş ocağındaki binlerce alternatif arasından en ideal bloğu nasıl seçiyor ve insanların hayatına rağmen onu nasıl taşıttırıyor bunu göreceksiniz. Hırs, azim ve tutkunun yaşandığı bu anlar size heyecan verecek.

Büyük iş makinelerinin ve taşıyıcı kamyonların olmadığı eski çağlarda bir heykeli yapabilmenin aslında nelere mal olduğunu göreceksiniz. Sanat o çağlarda mı acaba daha değerliydi? Sanata ulaşmak kolaylaştıkça acaba değersizleşiyor mu? Michelangelo ‘ nun gösterdiği tutku, heyecan ve fedakarlığın milyonda birini gösterebilen insanlar günümüz dünyasında mevcut mu? bu soruları soracak ve varsa onları tanımak istiyorum! diye söyleneceksiniz…

antik-çağlarda-mermer-ocak
A scene from Andrei Konchalovsky’s “Sin.”Credit…Corinth Films

carrara-marble-quarry-ocak
A scene from Andrei Konchalovsky’s “Sin.”Credit…Corinth Films

Warning! Bu sitedeki herhangi bir içerik tamamen Business.Blog by sametsahin.com.tr ‘ ye aittir. www.sametsahin.com.tr bağlantısını aktif link olarak kaynak göstermek şartı ile copy+paste yapabilirsiniz. Site içeriği DMCA® tarafından tescillendi ve korunmaktadır. Aktif link şeklinde kaynak göstermeden alıntı yapmak etik yayın kuralları ile bağdaşmamakla birlikte ilgililer hakkında “5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Kapsamında” suç duyurusunda bulunulacaktır.

Momentum Mermer Granit Plaka Cila İnceleme

0
granite-marble-polishing-machine-momentum

Afyon Kocatepe Üniversitesi Doğaltaş Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde hazırlanan Mermer Parlatma Sürecinde Bant Hızının Yüzey Kalitesine Etkisinin Araştırılması konulu makalede “Bant hızının artırılması sonucunda elde edilen parlaklık değerlerinde düşmeler olduğu gözlemlenmiştir” bilimsel sonucu 2014 senesinde uluslararası bir dergide yayınlanmıştır. Sektörümüzde buna benzer akademik ve pratik bilgiler hep olmuş ve günün şartlarında kesin doğru olarak kabul edilmiştir. Bilimsel sonuçların büyük bir bölümü zaman içerisinde bilimin yeni sonuçlarına ve doğrularına yerini devretmiştir. Toksel firmasının geliştirdiği Momentum® plaka cila sistemi bu noktada güzel bir örnektir.

granite-marble-polishing-machine-momentum

[Momentum® plaka cila makinesi fotoğrafı]

Momentum® mermer granit plaka cila ile birlikte, “bant hızının arttırılması yüzey kalite değerlerinin düşüşüne neden olmaktadır” gibi bir çıkarım tartışılır bir hal almıştır. Ülkemizde yalnızca Momentum® a ait özellikler olan köprüsüz bir şekilde kafaları gezdirebilme, kafaları farklı hızlarda çalıştırabilme kabiliyetleri, bazı bilimsel makalelerin güncellenmesi gerekliliğini ortaya koymuştur.

Makaleye ve piyasa bilinenlerine göre, plaka cila makinenizin bant hızını arttırırsanız cila kaliteniz düşer, azaltırsanız üretim miktarınız azalır. Bu deyiş köprülü klasik sistemler baz alınarak ifade edilmiş bir söylemdir. Söylemlerimizi ve piyasa bilinenlerini değiştirecek Momentum® plaka cila sayesinde, yüksek cila kalitesinde ürünlerinizi daha yüksek hızlarda üretebilirsiniz.

Literatüre esnek bir değer katan Momentum® un, yeni dizayn edilerek üretilmiş olan cila kafaları, hız artışına müsait bir sistemle tasarlanmış ve kafaları taşıyan klasik hantal köprü tarihe karışmıştır. Köprülü klasik sistemlere nazaran 10 kat daha hafif kafa sistemiyle dizayn edilmiş Momentum® plaka cila sistemi yeni bir buluştur ve patentle korunmaktadır.

Mermer ve Granit Cilalama Nasıl Olur?

Cila kafalarının altında daha yavaş ilerleyen mermer/granit plakalarının üzerinde hareket eden silim kafaları, aşındırıcılar yardımıyla sırasıyla bir önceki kafanın bıraktığı çizikleri azaltır ve böylelikle cila işlemi gerçekleşmiş olur.

Pratikte ve teorikte bilinen bir gerçek vardır ki, taş üzerinde abrasiv ile ne kadar uzun süre temasla gezerseniz, doğal taş maksimum ölçüde cila kalitesine ulaşır. Momentum® kafalarının ileri-geri hızlı hareketleri, üreticiye maksimum düzeyde cila kalitesine ulaşabilme imkanı sağlar. Bunun yanında enerji tasarrufu ve fazladan üretim de…

momentum-plaka-cila-makinesi

[Yeni sistem Momentum® Plaka Cila köprü fotoğrafı]

Yatırım Maliyetlerinde Avantajlı

Bilindiği üzere abrasiv parlatıcılar küçük numaradan büyük numaraya doğru sıralanarak silim kafalarına takılır. Büyük numaralı yani hassas işleme yapan aşındırıcıların fazlalığı cila kalitesini olumlu etkileyen faktörlerin başında gelir ve köprülü eski cila sistemlerinde cila kalitesini arttırmak için kafa sayısını arttırmanız gerekmektedir. İlintili olarak artan her kafa ekstra ağırlığa ve hassasiyet kaybına yol açmakla birlikte, fazladan enerji tüketimine, yatırım maliyetine ve fabrika alanından gereksiz işgale neden olur.

Momentum® plaka cila sisteminde ise, abrasiv numaralarına göre istediğiniz kafa grubunu gerekli gördüğünüz maksimum hızlarda çalıştırabilirsiniz. Yani büyük numaralı hassas işleme yapan abrasivlerin takılı olduğu kafaların hızını maks. seviyede arttırarak kafanın plaka yüzeyinde gezme hareketini de birim zamanda arttırmış olur ve bir önceki kafanın bıraktığı çizikleri tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. 

Örneklersek 20 kafa eski sistem plaka cila makinelerinden alabileceğiniz cila kalitesinden daha kaliteli yüzeyleri 16 kafalı Momentum® plaka cila makinesinden alabilirsiniz. Üstelik üretim miktarınız %30-40 lara varan seviyelerde de artış gösterir. Bu durum size fabrika alanı ve yüksek yatırım maliyetleri konularında avantaj sağlamakla birlikte daha fazla ve daha kaliteli ürün üretebilme imkanını tanır.

granite-marble-polisher

[Eski sistem köprülü plaka cila makinesi köprü fotoğrafı]

Momentum® Özel Tasarım Kafa Sisteminin Sunduğu Avantajlar

 •  %100 hızlarda 77-80 metre/dk hızla çalışan kafa git-gel hızı ile daha yüksek cila kalitesi,
 • Hızlı kafa git-gel sayesinde band hızını arttırarak miktarını katlayabilme,
 • Üretim durdurmadan kafa bakımlarını yapabilme,
 • Üretim durdurmadan aşındırıcı cila taşlarını değiştirebilme,
 • Momentum teoriminden faydalanılarak yapılan tasarım sayesinde kafalar kendinden bir sonraki kafa grubuna fazla enerjisini aktarır ve faturalara yansıyacak gözle görülür enerji tasarrufu,
 • Momentum® hafif kafalarının çevikliği ve tanımlanan özel hareketleri sayesinde, plakanın ortasında ve kenarlarında dengeli, mükemmel cila kalitesi alabilme imkanı tanır.

Warning! Bu sitedeki herhangi bir içerik tamamen Business.Blog by sametsahin.com.tr ‘ ye aittir. www.sametsahin.com.tr bağlantısını aktif link olarak kaynak göstermek şartı ile copy+paste yapabilirsiniz. Site içeriği DMCA® tarafından tescillendi ve korunmaktadır. Aktif link şeklinde kaynak göstermeden alıntı yapmak etik yayın kuralları ile bağdaşmamakla birlikte ilgililer hakkında “5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Kapsamında” suç duyurusunda bulunulacaktır.

İngilizce Davet Mektubu Örnekleri

0
Incoterms-2020-ihracatta-teslim-şekilleri

Bir teknik personeliniz Amerika birleşik devletlerine teknik servis için gidecekse hazırlanacak davet mektubu örneği aşağıdadır.

Yurtdışından gelecek müşterinizin bölgesinde ki Türk konsolosluğuna vereceği davet mektubu örneği aşağıdadır.

Hayatınızı pratikleştirmesi için ekledim.

1- Satış Sonrası Hizmetleri İçin Yurtdışı Davet Mektubu

 February 1st, 2021

United States Customs and

Immigration Office

George Bush Int. Airport

Houston, TX

To Whom It May Concern:

My name is Samet Sahin. I am the principal of XYZ LLC, USA sales agent company for ABC Makine LTD of Istanbul, Turkey.

My company recently sold machines to WAWX Company, located at 11230 South sakasa Rd. Stafford, TX. The individual at WAWX Company responsible for this purchase is TOMY (tomy@wawx.com, 000-000-0000).

We are flying one technician to WAWX Company for one business day to assist our customer troubleshoot a technical issue. Machines were installed between November 7 and 23.

The individual that will be traveling is:

Kamuran Tosun, a ABC employee with the job title Production Assembly Technician. I will be picking the technician up from the airport arrival area, and be primarily responsible for their travel and communication in the USA. My contact details are: sametsahincomtr@xyz.com, +1-000-000-0000.

ABC, Ltd. is a 85 years old stone processing equipment company based in Bolu, Turkey. We have installed our equipment in 5 continents and 52 countries including the USA.

Sincerely,

Samet Sahin

Principal

XYZ LLC

1th Street

NY 00000

sametsahincomtr@xyz.com

+1-000-000-0000

2- Satış Pazarlama Müşteri İçin Davet Mektubu

November 27, 2020                                                                             

The Visa Officer

Turkish Consulate

Lahore

Pakistan

 

Re: Invitation

Dear Sirs/Madam

Please accept this letter as confirmation of our invitation to following people of SASASA Traders Lahore Pakistan to visit our company M/S XYZ Company Istanbul Turkey, for the purpose of business negotiations and purchase of machinery and equipment we have in stock. Detail of their passports are as under:

 

 • Name:              Mr. Susam
 • Passport No.    000000000                                
 •  
 • Date of Birth :  16-07-1975
 • Position:          Chief Executive
 • Name:              Mr. Nohut
 • Passport No.    000000000                                  
 •  
 • Date of Birth :  03-10-1994
 • Position:          Manager
 • Name:              Mr. Fasulye
 • Passport No.    000000000                                   
 •  
 • Date of Birth :  26-08-1997
 • Position:          Technician  

The above named are invited to visit our premises on 18-22 December 2020 for further discussions subsequent to our recent exchange of correspondence.

I would be grateful if you could process the relevant visa to enable them to visit Turkey for the purpose stated above.

Please contact me should you require any further information

 

Yours faithfully,

Chief Executive

XYZ Company

Warning! Bu sitedeki herhangi bir içerik tamamen Business.Blog by sametsahin.com.tr ‘ ye aittir. www.sametsahin.com.tr bağlantısını aktif link olarak kaynak göstermek şartı ile copy+paste yapabilirsiniz. Site içeriği DMCA® tarafından tescillendi ve korunmaktadır. Aktif link şeklinde kaynak göstermeden alıntı yapmak etik yayın kuralları ile bağdaşmamakla birlikte ilgililer hakkında “5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Kapsamında” suç duyurusunda bulunulacaktır.

Marmara Adası Koruma Kararı

0
marmara_adasi_ocaklar

Marmara adasına defalarca gitmiş olan sektörden bir çalışanım. Adanın romalılara uzanan tarihini ve adanın kaderi olan mermer ocaklarının önemini defalarca yazdım, sorularınızı cevapladım. Marmara bölgesine adını veren adanın ve adaya adını veren mermerin romalılardan günümüze dek sanatsal ve ticari olarak ön planda olmuş olması adanın kaderidir. Ada tarihi ile özel bir bölge ve buranında madencilikle ilgili özel kanun ve kaideleri olabilir.

Fatih Altaylının Marmara Adası ile İlgili Yazısı

23 ocak 2021 tarihinde Altay’lının kaleme aldığı bir köşe yazısı Marmara adasından bahsediyor. Adanın yok oluşundan bahseden yazı biraz kulaktan duyma bilgilerle ve birazda dikkatle seçilmiş kelimelerle okura aktarılmış. 

Bu yazının peşinden ülkemizde faaliyet gösteren birkaç mermer üreticisi Altaylı’yı eleştirdi ve Mermercilerle ilgili bir birliğin başkanıda Altaylı’ya belgelerle açıklama mektubu gönderdi. Detaylarını internetten taratarak bulabilirsiniz.

Tüm Bunların Devamından Cumhurbaşkanlığı Kararı İle Marmara Adası Koruma Altına Alındı

Marmara Adası Koruma Kararı; Yukarıda ki gelişmelerin peşinden ise Marmara adası koruma altına alındı şeklinde mevzuat açıklandı. 3 Şubat 2021 tarihinde resmi gazetede yayınlanan kararda şöyle yazmakta;

Karar Sayısı: 3479

Balıkesir ili, Marmara ilçesi sınırları içerisinde bulunan Marmara adası Doğal Sit Alanının koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda, ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanın kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 109 uncu maddesi gereğince karar verilmiştir.

2 Şubat 2021

Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı 

Marmara Adası ile İlgili Resmi Gazetede Yayınlanan Karar

Marmara adası ile ilgili yukarıda detayını yazdığım mevzuatın orjinali şu linktedir; https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/20.5.3479.pdf

Marmara Adası İle İlgili Güncel Durum

STONETECH & TAŞ DÜNYASI DERGİSİ EDİTÖRÜ Ersin Bozkurt’a soruldu ve bir kaynağından gelen bilgiler aşağıdaki gibi;

Koordinatların nereye geldiğine baktırıyorum. Ama ocakları kapsamadığını biliyorum. Çalışmalar da sit alanları vardı o sınırlarda kalmış olmalı.

-Eşek adası dediğimiz bir yer var orası da eklendi ama ocakçılık yok orda.

-Ocaklara sınır vaziyette sit alanı var haberdar ederim sizleri.

-Kuzeyde küçük adalar sit alanı.

-Kş yazan, beyaz taramalı yeni açıklanan alanlar.

-Yeni açıklananlar bunlar.

-Eskiden olan doğa sit alanı devam ediyor orası da ocaklar dikkate alınarak sınırları çizilmişti.

-Yenileri kayalıklar olmuş oldu.

-Madencilik sektörü ile ilgili sorunlu bir durum yok.

marmara-adası-koruma-altında

Warning! Bu sitedeki herhangi bir içerik tamamen Business.Blog by sametsahin.com.tr ‘ ye aittir. www.sametsahin.com.tr bağlantısını aktif link olarak kaynak göstermek şartı ile copy+paste yapabilirsiniz. Site içeriği DMCA® tarafından tescillendi ve korunmaktadır. Aktif link şeklinde kaynak göstermeden alıntı yapmak etik yayın kuralları ile bağdaşmamakla birlikte ilgililer hakkında “5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Kapsamında” suç duyurusunda bulunulacaktır.

Örnek Makine Satış Sözleşmesi pdf Word

0

Tarih: 01.01.2021  / Teklif No: 8718

SATIŞ SÖZLEŞMESİ

ALICI FİRMA: ABC MERMER TARIM HAYV.İNŞ.SAN.VETİC.LTD.ŞTİ

ADRES:

YETKİLİ: XMAN

VERGİ DAİRESİ: TEXAS                 VERGİ NO: 007

GSM:  0900                               E-POSTA: spacex@tesla.com

 

ÜRETİCİ-SATICI FİRMA: XYZ MAKİNA TEKNİK MALZEME İMALAT SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.

ADRES:

YETKİLİ: ADOLF

VERGİ DAİRESİ: NURENBERG          VERGİ NO: 000

GSM: 0900                           E-POSTA:

 

 1. Sözleşmenin Tarafları ve Tarafların Bilgileri:

İş bu sözleşme bir tarafta XYZ MAKİNA TEKNİK MALZEME İMALAT ve İNŞ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. (bundan sonra XYZ MAKİNA olarak yazılacaktır) ile diğer tarafta ABC MERMER TARIM HAYVAN İNŞ. SAN. TİC.LTD. ŞTİ. (bundan sonra ALICI olarak yazılacaktır) arasında aşağıda yazılı şartlar dâhilinde akdedilmiştir.

 1. Sözleşmede ki fiyatlara K.D.V. (katma değer vergisi) dâhil değildir.
 1. Teslim Tarihi: Sipariş tarihindeki üretim programımız ve istenilen sipariş kapasitesi ve özelliği dikkate alınması kaydıyla teslim tarihi peşinatın ve ödeme evraklarının alınmasına müteakip……..gün içinde alıcı firmanın nakliye araçlarına teslim edilir.

 

 1. Teslim yeri: Satışı söz konusu olan ürün …….. adresinden ALICI firmaya teslim edilir. Yükleme, nakil ve boşaltma esnasında meydana gelebilecek kazalardan, aksaklıklardan ALICI firma ve tedarikçileri sorumludur. Bu sebeple gerekli sigortalama işlemlerinin ALICI firma tarafından yükleme öncesinde sağlanması önemle tavsiye edilmektedir. ALICI firmanın makinelerin teslim edileceği teslimat adresini nakliyeden önce firmamıza bildirmesi zorunludur.

 

 1. Garanti Süresi: Tüm makineler montaj tarihinden itibaren elektrik ve elektronik komponentler hariç XYZ nın 12 aylık garantisi altındadır. Elektronik komponentler üretici firma garanti şartlarınca işlem görmektedir.

XYZ’nın yetkilendirmediği kişilerin yapmış oldukları tamirat, servis, kurulum, kullanım hizmetlerinden doğacak tüm olumsuzluklar XYZ’ nın garantisi altında değerlendirilemez. Böyle bir durumun tespitinde makine garanti kapsamı dışında bırakılır.

 1. Siparişin geçerliliği: Satış Sözleşmesi’nin kaşeli imzalı onayı ile birlikte peşinatın ödenmesi ve ödeme evraklarının XYZ MAKİNA’ ya teslim edilmesiyle siparişe konu ürün üretime alınır ve teslim süresi başlangıcı olarak kabul edilir.

Tarih: 01.01.2021  / Teklif No: 8718

 1. Sözleşmeye konu makinelerin toplamı K.D.V hariç 2,200,000.00 TL(İki milyon ikiyüzbin Türk Lirası) dir.
No Ürün Kodu Ürün Adı Miktar Birim TL Toplam

Fiyat TL

1 101.3.3 80 LAMALI KATRAK MAKİNESİ TAURUS-80 1 2,000,000.00 2,000,000.00
2 101.8.348 KATRAK BLOK TAŞIYICI ARABA 2 100,000.00 200,000.00
ARA TOPLAM 2,200,000.00
İSKONTO 0
TOPLAM (K.D.V HARİÇ) 2,200,000.00
No Ödeme Tarihi Ödeme Şekli Açıklama Ödeme Tutarı TL
1 Nakit Makinelerin sevkiyata hazırlanmasının başlanması için kaparo. 1,000,000.00
2 Nakit Kalan ödemenin XYZ hesabına geçeceği son tarih. 1,200,000.00
3 Fatura kesimi öncesi Nakit Leasing, teşvik kullanılması ya da öz kaynakların kullanılması göz önünde bulundurulacak. Fatura kesilecek ise k.d.v. tutarı fatura kesiminden 1 gün önce ya da en geç aynı gün nakdi şekilde hesaba havale edilecek. 396,000.00
TOPLAM (K.D.V. HARİÇ) 2,200,000.00
TOPLAM (%18 K.D.V. DÂHİL) 2,596,000.00
 1. Satış sözleşmesinin imzalı ve kaşeli onayı ile birlikte ödeme evraklarının XYZ MAKİNA’ nın +900 nolu faksına ya da SAMETSAHIN@XYZ.com mail adresine gönderilmesi ve asıllarının ise firma yetkilisine ulaştırılması gerekmektedir.
 2. Makine üzerindeki güvenlik bariyerleri muhafazalar haricindeki tüm güvenlik bariyerleri kullanıcıya aittir. Gerekli önlemlerin alınmamasından kaynaklanan her türlü tanzim yükümlülüğü ALICI’ ya aittir, hiçbir şekilde XYZ’ e rücu edilemez.
 1. Kurulum-Servis İletişim Bilgileri;

JOHN DEREE

SERVIS@XYZ.com

+90 224 000 33 33

 • Makinelerin nakliyesi, nakliye sigortası ve makinelerin kurulum, servis, tamir bakım faaliyetleri için teknik personelin ulaşım, konaklama, yeme-içme vb. iaşeleri ALICI firmaya aittir.
 • Makine kurulumunda servis personelinin kullanacağı her türlü aparat, ölçü alet, Kaldırma/taşıma ekipmanları motorlu veya motorsuz aletlerin ve demirbaşların uygun şekilde muhafaza edilmesi ve XYZ makinaya geri gönderilmesi gerekmektedir. Gönderimden dolayı oluşacak nakliye, lojistik masrafları ALICI ya aittir.
 • XYZ Makina’nın yükleme yapabileceği zaman dilimi hafta içi günleri olup, 08.00-14.00 saatleri arasındadır. Alıcı firma yükleme yapılacak aracı bu zaman dilimi içerisinde yükleme yerine göndermekle yükümlüdür.
 • Fabrika/atölye içerisinde ki tüm elektrik, su, hava tesisatlarının ve pano, arıtma, tank/depoların tedariği, devreye alınması işlemi ile uygun tesisatların makinenin kurulacağı noktaya kadar getirilmesi işlemleri, inşaat/beton işlemler, Katrak makinesi ile ilgili ray tedariği ve döşeme işlemleri ALICI firmaya aittir. Bununla ilgili olarak XYZ MAKİNA; makine ebatları, elektrik, hava ve su ihtiyaç listesi hazırlayarak ALICI firmaya gönderecektir.
 • Katrak makinesinde kullanılacak kesici lama ve elmaslar vb. sarf malzemeler ALICI firma tarafından tedarik edilecektir. Kalibre elmas, elmas kaynağı ve silim abrasifleri ile ilgili tedarikçi seçiminde XYZ MAKİNA, ALICI firmayı yönlendirme hakkını saklı tutar.
 • Yazılı bir şekilde aksi bildirilmedikçe katrak makinesinde kullanılacak maşa, ara ölçüler ve hidrolik gergi sistemleri 2 cm. ve 3 cm. plaka kesimlerine uygun standartta ALICI firmaya gönderilmek üzere siparişe alınır.

Tarih: 01.01.2021  / Teklif No: 8718

 • Servis hizmeti, yedek parça temini stok durumuna göre 24 saat içerisinde XYZ MAKİNA tarafından karşılanacaktır.
 • XYZ MAKİNA 10 yıl süresince yedek parça tedarik garantisi verdiğini taahhüt eder.
 • ALICI firma, XYZ MAKİNA’ nın garanti dâhili / garanti harici uzaktan yapacağı servis müdahaleleri için internet erişim alt/üst yapısını makine elektronik cihazlarına bağlanılabilecek özelliklerde sağlayacaktır. Makinenin bulunduğu ortamda internet erişimi ALICI firma tarafından sağlanacaktır. Uzaktan erişim ile çözülebilecek bir sorun internet bağlantısı olmadığı için çözülemez ise makine garanti kapsamında dahi olsa verilecek hizmet fatura edilir.
 1. Banka Bilgileri:

TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.

 

 1. Ürün alımı yatırım teşvik kapsamında yapılacaksa, tarafımızdan YMM onaylı veya Noter onaylı olarak vergi dairesine verilmek üzere; 1 adet yatırım teşvik belgesi, 1 adet yerli makine teçhizat listesi ve 13/d vergi dairesi istisna yazısının tarafımıza fatura kesildikten sonra gönderilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde tarafımıza sevkiyat öncesi teşvik evraklarının ulaşmaması halinde standart fatura düzenlenerek işleme alınacaktır.

 

 1. Tarafların sözleşmede belirtilen adresleri yapılacak tebligatlar için geçerlidir. Adres değişikliği gibi bir durum olursa taraflar en geç yedi (7) iş günü içinde bildirmek zorundadırlar.

 

SÖZLEŞME KURU #1 USD= # TL OLARAK BAZ ALINMIŞTIR.

KURUN …. TL YE KADAR Kİ ARTIŞLARINDA FARK HESAPLANMAYACAKTIR. #6 TL NİN ÜZERİNDE Kİ ARTIŞLARDA, KUR ARTIŞ ORANINA GÖRE TOPLAM TUTAR GÜNCELLENECEKTİR.

ONAY TARİHİ                                   ONAY TARİHİ

KAŞE-İMZA                                         KAŞE-İMZA

İşkur Personel Alımı Mermer Seramik Taş

0
izmir mermer fuarı taşpınar

İşkur işçi ve iş bulma kurumunun mermer, seramik, taş, cam, mozaik sektörü ile ilgili personel alımı ilan başlıklarına aşağıda yer verdim. İşkurun sitesinden başvuru yapabilirsiniz.

 • Mermer İşçisi    162
 • Mermer Ebatlandırma İşçisi        22
 • Mermer Blok Kesme Makinesi Operatörü           8
 • Mermer Seleksiyon İşçisi             4
 • Mermer Silim İşçisi         4
 • Katrak Makinesi Operatörü (Mermer)  2
 • Mermer Torna Makinesi Operatörü       2
 • Mermer-Doğaltaş Özel İmalat Elemanı  2
 • CNC Mermer İşleme Makinesi Operatörü           1
 • Mermer Ocakçısı             1
 • Mermer Teknikeri          1
 • Parke Taşı ve Bordür Kaplamacı                1
 • Seramik İmal İşçisi           121
 • Fayans, Seramik Ve Karo Döşemecisi     19
 • Porselen Ve Seramik Eşyası İmal İşçisi   11
 • Seramik Süsleyici (Püskürtmeyle)           3
 • Diğer Cam Ve Seramik Süsleyicileri Ve Dekoratörleri      2
 • Seramik Mühendisi        2
 • Seramik Sırlama Makinesi Operatörü     2
 • Diğer Betonarmeciler, Şap İşçileri Ve Mozaik (Terrazo) İşçileri   2
 • Diğer Cam Ve Seramik Süsleyicileri Ve Dekoratörleri      2
 • Çömlek Ve Porselen Presçisi (Kalıpla)    5
 • El Sanatları Ürünleri Satış Elemanı            2

Turkish Olive Wood

0
olive-wood-honey-stick

Turkish Olive Wood

Ülkemizde Marmara ve Ege bölgelerinde yoğunlukla bulunan zeytin ağacı popülasyonu bu bölgelerdeki orman örtüsünü ifade eder. Özgün yapısından dolayı ekstra bir yüzey işçiliği gerektirmeden dekoratif objeler elde edilebilir. Ülkemizde ki diğer kaynaklarımızın çarçur edilmesi gibi, sobada yakılarak değil sanat katılarak ülkemiz insanlığının faydasına sunulmalıdır.

Zeytin ağacı ya da zeytin yağı ile ilgili destansı cümleler kurmak için oluşturmadığım bu yazıda, beni motifleri ile kendine çeken zeytin ağacından üretilen eşyalar ve araç-gereçleri paylaşacağım.

Zeytin ağacının karakteristik özellikleri ile ilgili wood-database.com sitesinden edindiğim teknik özellikler aşağıdadır;

Common Name(s): Olive

Scientific Name: Olea spp. (Olea europaea, O. capensis)

Distribution: Europe and eastern Africa

Tree Size: 25-50 ft (8-15 m) tall, 3-5 ft (1.0-1.5 m) trunk diameter

Average Dried Weight: 62 lbs/ft3 (990 kg/m3)

Specific Gravity (Basic, 12% MC): .72, .99

Janka Hardness: 2,700 lbf (12,010 N)

Modulus of Rupture: 22,530 lbf/in2 (155.4 MPa)

Elastic Modulus: 2,577,000 lbf/in2 (17.77 GPa)

Crushing Strength: 11,180 lbf/in2 (77.1 MPa)

Shrinkage: Radial: 5.4%, Tangential: 8.8%, Volumetric: 14.4%, T/R Ratio: 1.6

olivewood-salt-pepper-mills olive-wood-chess-game-handcrafted olivewood-rectangular-boards olive-wood-product_turkish olive-wood-product olive-wood-honey-stick

Türk Yapımı Yapay Zeka Base64.ai

0
base64ai

Hoşuma giden bir uygulamanın haberini vereceğim. Uygulamamızın adı Base64.ai.Tamamen yerli bir uygulama olup, Ozan Eren Bilgen, Ali Erkurt ve Ozan İlbey Yılmaz tarafından hayata geçirilmiştir.

Base64.ai Ne İşe Yarar

Kitaplığımda yer almaya değeri olmayan klasik baskıların ya da dijitale dönüştürülmeye müsait sözleşme, önemsiz evrak vb. klasik çıktıların çekmecelerde, dosya dolaplarında yer kaplamasına büyük karşıtım. Bu uygulamayı görünce kesinlikle duyurusunu yapmam gerektiğini düşündüm. Uygulama istediğiniz belgeyi tarayarak dijitalleştirmeye yaramaktadır. Yüz tanıma özelliği de bulunan uygulama kurgunuza göre belgeyi tarar ve belirli formatta cihaza aktarımını sağlar.

500’den fazla belge türünü işleyebiliyor

Yapay zeka destekli Base64.ai, hükümetler, havayolları ve bankalar tarafından yaygın olarak kullanılan kimlikler, sürücü belgeleri, pasaportlar, vizeler, araç kayıtları, sigorta kartları ve faturalar vb. dahil olmak üzere 500’den fazla belge türünü işleyebiliyor.

Üstelik Bir Süre Ücretsiz

Uygulama 1000 isteğe kadar ücretsiz sonrasında her belge için 1 usd ödemeniz beklenmektedir. Yerli olmasından dolayı ücretsiz olarak duyurusunu yaptığım bu uygulamanın fiyat tarifeleri için şu linki lütfen inceleyiniz; https://base64.ai/pricing

Sektörel Teknik İngilizce Kelimeler

0
Sıcak_hava_balonlari

Taş & Taş İşleme Sektörü

Kerbstone: Kaldırım taşı, bordür (American english)

Curbstone: Kaldırım taşı, bordür (British english)

Multi Disc Cutting Machine: Mozaik kesim / üretim makinesi

Gangsaw: Katrak makinesi / Mermer, Granit blok kesim makinesi

Motorized roller with Air Knife: Fanlı motorize rulo

Block wagon: Block wagon

Transfer wagon: Transfer arabası

Marble gangsaw: Mermer block kesim makinesi

Double sided motorized finger roller: Çift yüz motorize taraklı rulo

Double sided loading robot: Çift yüz doldurma robotu

Elevator conveyor with chain system: Zincirli asansör konveyör

30 floors resin oven line for slab: 30 katlı tek asansörlü epoksi dolgu fırın hattı

Motorized conveyor with chain system: Zincirli konveyör

Motorized roller: Motorize rulo

Slab polisher 14 heads: 14 kafalı plaka cila makinesi

Loader-Unloader robot: Doldurma-boşaltma robotu

7 heads slab length cutter: 7 kafa en ebatlama

Motorized belt conveyor: Bantlı konveyör

Motorized stone sequencer: Taş sıralıyıcı konveyör

Motorized belt conveyör with laser optimizer: Lazer ölçülendirmeli bantlı konveyör

8 heads cross cutting machine: 8 kafa boy ebatlama makinesi

Motorized belt conveyor with drying fan and selection lights: Fanlı ışıklı bantlı konveyör

Pre horizontal splitter resin line: Yarma öncesi epoksi-fırın hattı

6 heads horizontal splitting machine: 6 kafa yarma makinesi

Stone flipper and seperator machine: Taş çevirme ve ayırma makinesi

Calibrator polisher combi with mobile bridge: Gezer köprülü silim makinesi

Roller conveyor table with drying fan: Fanlı avare rulo

2 heads trimming machine: 2 kafa en ebatlama

90 degree rotator machine-reserve: 90 derece çevirme makinesi ters

Motorized roller table: Motorize rulo

Calibrator polisher combi with mobile bridge: Gezer köprülü silim makinesi

Pre polishing resin oven line: Cila öncesi epoksi-fırın hattı

Stone flipper machine:Takla makinesi

Multi disk conveyor stone cutting machine: bantlı ebatlama makinesi

Vibratory tumbler: Vibrasyon makinesi

Calibrator machine: Kalibre makinesi

Multi disk conveyor stone cutting machine: Çok bıçaklı ebatlama makinesi

Roller table: Avare rulo

Mosaic assembly unit: Mozaik dizgi ünitesi

Mesh drying oven: File kurutma fırını

4 heads stone profilling machine: 4 kafa profil makinesi

Slab a-frame: Mermer plaka sehpası

Power source: Güç kaynağı

Power: Elektrik tüketimi

Water Consumption: Su tüketimi

Air consumption: Hava tüketimi

Block reinforcement area: Blok güçlendirme sahası

Final product storage area: Bitmiş ürün alanı

V-Belt conveyör: Kayışlı konveyör

Slab storage area: Kürleme(fırınlama) sonrası plaka dinlendirme sahası

Head cross cutting machine: Kafa kesme makinesi

Packing conveyor line: Paketleme konveyör hattı

Waste unloading motor driven roller conveyor: Atık taş konveyör hattı

Tunnel oven line: Tünel fırın hattı

Water treatment: Arıtma

Bridge cutting machine: Köprü kesme makinesi

 

 

Gıda & Gıda Teknolojileri Sektörü

Designed to meet the needs of the dairy…:Süt üreticilerinin ihtiyaçlarını karşılama adına tasarlandı (Piyasaya yeni sürülen ürünün duyurusu sırasında)

Sürekli güncellenecektir…

Evimin Duvarını Nasıl Traverten Yaparım

0
traverten-patlatma-mozaik-uygulaması

Sanat evleri, mesleki edindirme kursları ve sanatsal ürünler ortaya koyan sanatçıların çok sık danışmak için irtibat kurduğu sanatsal mozaik, dekoratif konularından bahsedeceğim bir yazı dizisinin başlangıcı olacaktır.

Başlangıç olarak evinizin bir bölümüne örneğin salonuzun duvarına patlatma dekoratif taş mermer uygulaması yapmak istemez misiniz! Bunu yapmak çok basit ve eğlenceli olacak. Fakat bizim uygulamamız çok farklı olacak. Çünkü biz dekor malzemesi olarak kullanacağımız taşımızı da kendimiz üreteceğiz. Kendi odamızı yaptıktan sonra hatta komşularımıza ve eşrafımıza da bu noktada dekoratif taş temini yapabiliriz. Bir heyecanla amatörce fakat ciddiyetle başlayacağınız bu eylem bir zaman sonra bir hobiye ve akabinde bir işletmeye hızlı olarak evrilebilir! 🙂

Başlangıç olarak tek yapmanız gereken size verdiğim malzeme listesinde ki ürünleri tedarik edin. Ürünlerin alımında sorunlar yaşayacağınızı düşünüyorsanız özellikle mermer, kalıp, file, kollu kırma makinesi, tutkal noktasında benimle irtibata geçebilirsiniz. Kaliteli ürünleri uygun fiyatlara tedarik etme noktasında desteklerim olacak.

Ürün Listesi

 1. 23.59×49.72 ebatlarında kesilmiş eninin ortasından ikiye bölünmeye/patlatılmaya uygun traverten mermer
 2. 23.59×49.72 ölçülerine uygun kauçuk dizgi kalıbı
 3. Solvent bazlı dekoratif taş mozaik tutkalı
 4. Tüylü ya da tüysüz mozaik filesi
 5. Kalekim yapıştırıcı
 6. Plastik tokmak
 7. Maket bıçağı
 8. Kollu kırma makinesi
 9. Kalıp altına koymak için dizgi tabakası
 10. Tutkallanmış dizgi kalıplarının kuruması için bekletileceği raf ya da alan

Duvarınıza Traverten Mozaik Dekor Uygulamasına Nereden Başlayacaksınız

Yukarıda ki listedeki ürünleri tedarik ettikten sonra, malzemelerimizi çalışacağımız alana taşıyacağız. Çalışma alanını seçerken ortalığın toz olacağını, tutkal ve kauçuk kokacağını göz önünde bulundurun. Varsa kullanmadığınız pencereli bir oda, atölye ya da balkon traverten mozaik üretimi için ideal alanlar olabilir. Alanınızın zemininin kırılıp düşen traverten parçalardan zarar göreceğini düşünerek ilgili önlemleri alınız.

Traverten patlatma mozaik için, kesilmiş ve kalınlıkları, kalınlığından ikiye bölmeye uygun traverten mermer parçalarımızı kollu kırma makinesinde sektörün dilinde çıtlatacağız yani kalınlığından ikiye böleceğiz.

Duvarım 10m2 ve Traverten Patlatma Taşlarım Hazır! Sırada ne var?

Evet sevgili okur, taşını kollu kırma makinesi ile çıtlattın/patlattın/eninden ikiye böldün. Şimdi bu çıtlattığın taşları dizgi kalıplarına dizeceksin. Fakat prosesin ön hazırlığını yapmamız gerekli. Çalışma alanımıza bir dizgi masası koymalıyız. Dizgi masasının üzerine patlatılmış traverten taşlarımızı koyacağız ve patlatma esnasında deforme olmamış olan traverten mermerleri seleksiyon yapıyoruz.

Malzeme listemizde ki dizgi kalıbının altına koyacağımız dizgi plakasını öncelikle masaya koyuyoruz ve nylon yada jelatin tarzı malzememizi plakanın üzerine seriyoruz ki tutkal ile dizgi plaka arasında bir katman oluşturalım. Tutkal donduğunda plakadan taşları ayırma noktasında sorunlar yaşamamalıyız, sanırım bunu hiç istemezsiniz. Akabinde tutkala batırdığımız filemizi ve sonrasında kauçuk dizgi kalıbımızı koyuyoruz. Dizgi kalıbımıza uygun bir şekilde traverten patlatma taşlarımızı düz yüzeyleri fileye yapışacak şekilde dizime başlıyoruz. Daha da sağlam olmasını istiyorsanız taşın düz kısmını tutkala bandırabilirsiniz.

dizgi ve kesim kalıplarında kampanya
Kauçuk Dizgi Kalıplarına Örnekler

Traverten Patlatma Dizgi Kalıbı

Evet aşağıdaki gibi patlatma dizgi kalıbınızın içerisine taşlarınızı dizdiniz. Plaka ile birlikte ilk dizginizin tutkalının donması için uygun bir yere koyabilirsiniz. Donma süresi biraz uzun sürebilir ve hava sıcaklığına göre bu süre değişiklik gösterecektir.

traverten-patlatma-kalıbı traverten-patlatma-kauçuk-dizgi-kalıbı

Traverten Patlatma Karonuz Hazır!

traverten_patlatma_mozaik

Artık patlatma karonu duvarına uygulayabilirsin. Tabi ki önce duvarını bunun için hazırlamalısın. Saten alçıyı ve boyayı metal bir tarakla kazıyarak kalekim yapıştırıcının duvara iyice tutunmasını sağlayacaksın. Yapıştırıcıyı sürdükten sonra metal tarakla onu duvara yaydıktan sonra traverten karonu duvara yapıştırıyorsun. Bu işleme zeminden başlaman sana her zaman avantaj sağlayacak. Kenarlarda fazla gelen kısımlarda maket bıçağından yardım alabilirsin.

traverten-patlatma-mozaik-uygulaması

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email2k
INSTAGRAM