Buzdolabının Üretim Hikayesi

Türkiye ‘ de Buzdolabını İlk Kim Üretti?

1900 lü yıllarda sıcaktan kavrulan iskenderunda insanlar gıdalarını buzlu dolaplarda muhafaza ediyorlardı. O yıllarda halk, bisikletleriyle buz satan dükkanlardan buzlarını alıp evlerine götürür ve iki metal plaka arasına talaş sıkıştırılarak üretilmiş dolaplarda bu buzlar ve yiyeceklerini, içeceklerini soğutuyorlardı. Büyük hızarları bulunan Azrak ailesi ülkemizde ki ilk buzdolabını bu şekilde üreten aile idi. Hızarlardan elde ettikleri artık talaşlardan bu şekilde bir dolap üretimi gerçekleştirdiler fakat daha sonraları bu dolaplar yerini ithal dolaplara bıraktı. 1960 larda boğaziçi bisiklerinin sahibi olan Koç ‘ a ait Arçelik firması o dönemlerde farklı ürünler üretmekte ve ülkenin farklı bölgelerine bayilikler vermekteydi.

arçelik_soba

Yine bir gün bayi gezisinde olan Vehbi Koç, bayisi olan Elias Azrak ve ortakları kollektifti şiketini yani Fil Filtre ‘ yi ziyarete gitmişti. Oralarda gördüğü hurda buzdolabının hikayesini Azrak ailesinden dinledikten sonra bir adet hurda dolabı incelemek üzere yanına alarak İstanbul ‘ a getirdi. O dönemlerde Fil Filtrenin sahibi olan Azrak ailesini ziyaret etmesi ile Arçelik buz dolaplarının hikayesinin ilk adımı atılmış oldu. Elias Azrak ‘ ın oğulları Edmond Azrak ve abisi Edward Azrak bir dönem Fil Filtre firmasını idare ettikten sonra işletme farklı bir ilden aileye devredilmiştir. Azrak ailesi aynı zamanda anadol arabalarının da İskenderun bayisi idi, 1965.

O dönemlerde Kemal Kılıçdaroğlu ‘ nun yeni bir vergi müfettişi olduğunu ve Azrak ailesine ait Fil Filtre firmasını teftişe giderek dönemin en büyük incelemesini yaptığını biliyoruz. İnceleme ile ilgili ilginç dipnotlar var, fakat bu bir sır gibi. Bu sır bizimle birlikte kaybolup gidecek…

Please follow and like us:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here