spot_img
10.4 C
İstanbul
spot_img
Ana SayfaGenelDiyarbakır On Gözlü Köprü

Diyarbakır On Gözlü Köprü

Diyarbakır On Gözlü Köprü

Diyarbakır seyahatimde ziyaret etme fırsatı bulduğum 10 gözlü köprü (on gözlü köprü) ve etrafında ki güzelliklerden bahsetme hedefi ile kaldığım otel önünden Dağ Kapı mevkiine doğru yürümeye başladım (Otel Dağkapı girişinde ki cigercilere 5 dk. mesafe de).

Dağ kapı sur içine giriş yapılabilen birkaç kapıdan bir tanesi. Diyarbakır’ın meşhur tarihi ciğercileri bu bölgede ağırlık gösteriyor. Sokaklara serpilmiş meyan kökü şerbetcilerine yanaşarak, susuzluğunuzu giderme adına 1 bardak şerbeti lıkır lıkır içip sususzluğunuzu gidereceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Fakat benim damak tadıma uymayan bir şerbet olduğunu ve de klasik şerbetler ile yakından uzaktan alakası olmadığını da özellikle belirtmekte fayda olacağını düşünüyorum. Denemenizi de öneririm, çok faydalı olduğu söyleniyor.

diyarbakır dağkapı

Eğer bişeyler atıştırmak istiyorsanız ve bu kahvaltı olmayacak ise Ciğerci İbo’yu denemenizi özellikle tavsiye ederim. Soğuk bir ayran eşliğinde yediğiniz ciğerleri sindirme adına yolculuğumuz dağkapı girişinden başlamak üzere…

Suriçine giriş yaptıktan sonra sağlı sollu dükkanlar, hanlar ve tarihi camileri göreceksiniz. Yürüdüğünüz istikamet aşağıda ki resimde de gördüğünüz taraf eski mardin yoluna giden istikamet yani bizi on gözlü köprüye götürecek yoldur.

diyarbakır dağ kapı ciğercisi

Yol üzerinde ki ciğercilerde de karnınızı doyurabilirsiniz ama Ciğerci İbo tavsiye etmeye yeterli bir mekan…

Yol üzerinde ki seyyar ciğercileri ve sağınızda tarihi cami yi geçtikten sonra solunuzda tarihi Diyarbakır Hasan Paşa hanını göreceksiniz. Benden size tavsiye hana girip üst kata çıkınız ve menengiç ya da dibek kahvesinin tadına varınız. Benim önerim dibek kahvesinden yana tercihinizi kullanmanız yönünde olacaktır.

Eğer yürüşünüz sabah ve kahvaltı yapmadı iseniz Tarihi Hasan Paşa Hanı’nda güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. “Lütfen servis personellerinden yeteri miktar da serpme şeklinde servisi açmalarını isteyin, zira birçoğunun sadece tadına bakabileceksiniz ve arta kalanlar ziyan olacaktır.

Tarihi Hasan Paşa Hanı’ndan çıktıktan sonra yürümeniz gerekli olan yolda düz bir şekilde seyir edeceksiniz ve aşağıda Türk Bayrağını asılı gördüğünüz keçi burcu istikametine kadar yürüyeceksiniz.

diyarbakır keçi burcu

Haziran 2017 tarihinde gece yarısı bu taraflara kadar yürüme fırsatım olmuştu, pek bişey anlayamayınca tekrardan gündüz turuna çıktım. Gündüz manzara güzel. Keçi burcunu bu açı ile gördüğünüz nokta şehitlik mahallesinin giriş mevkileridir, şehitlik mahallesinin gece kondu mahallesi olduğunu biliyorum fakat içeriye girecek fırsatım olmadı. Geldiğinizde yürüdüğünüz istikamete yani ileriye doğru baktığınızda tarihi on gözlü köprüyü göreceksiniz. İleriye doğru sol tarafınız da belki de Türkiye’nin en verimli toprakları olan Hevsel Bahçeleri’ni göreceksiniz. Hevsel Bahçeleri’nde karpuzundan, kirazına hertürlü meyve ve sebze yetiştirilmektedir ve bölgenin en sulak, en verimli arazisidir. Hevsel Bahçeleri’nin yemyeşil olduğunu göreceksiniz. Bu bahçelerin tarihinin 8 bin yıllık olduğu söyleniyor.

Bunu söylemek istiyorum: Diyarbakır; tarihi camileri, kiliseleri ve tarihi mekanlarını içinde bulunduran bir açık hava müzesidir.

diyarbekir hevsel bahçeleri

diyarbakır hevsel bahçeleri

Diyarbakır Hevsel Bahçeleri eski mardin yolunun solunda kalmaktadır ve Tarihi On Gözlü Köprü’ye kadar uzanmaktadır.

diyarbakır hevsel bahçeleri on gözlü köprü

Şehitlik mahallesi girişinden on gözlü köprü arasında ki mesafe yürüyerek gidilebilir fakat yürüdüğünüz yolu tekrar geri katetmek sizi yoracaktır, bu sebeple ben buradan itibaren araç ile devam ettim. Araç ile yaklaşık 2-3 dk sonra on gözlü köprüye ulaşıyorsunuz.

Yalnız uğramanız gereken bir yer daha…

On gözlü köprüye giderken sağ tarafta Atatürk’ün bir dönem kaldığı Tarihi Atatürk Köşkü bulunmaktadır. Köşkün asıl ismi sanırım Semanoğlu Köşkü fakat gene de teyit etmenizi rica ederim. Genelde herkes Atatürk Köşkü olarak isimlendiriyor. Haziran 2017 de Atatürk’ün kaldığı tarihi köşk tadilatta idi ve kapalıydı. Yalnız köşkün bahçesinde restaurant mevcut, güzel bir dinlenme yeri olabilir….

diyarbakır dicle vadisi

[bs_notification type=”warning”]Warning! Bu sitedeki herhangi bir yazı, resim, makale, haber tamamen Business.Blog by sametsahin.com.tr ‘ ye aittir. İstediğiniz zaman www.sametsahin.com.tr bağlantısını kaynak göstermek şartı ile copy+paste yapabilirsiniz[/bs_notification]

spot_img

latest articles

explore more

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email2k
INSTAGRAM