LEPİSTES HAKKINDA BİLGİ

Lepistes balığı dünyada akvaryum ticareti amacıyla en çok satılan balık türlerinden biridir. Poeciliidae cinsi bir balık türü olan Lepistes balığı, günümüzde evinde akvaryum bulunan birçok kişinin ilk tercihlerindendir.

Lepistes Balığı Nerede Yaşar ?
Lepistes balığının doğal yaşam alanı Güney Amerika kıtasının kuzeydoğusudur. Farklı çevre ve ekolojik koşullarına kolayca adapte olabilirler. Bu sebeple günümüzde Kuzey Amerika, Afrika, Asya ve Avrupa kıtalarında da uygun koşullarda yaşayabilmektedirler.
Erkek Lepistes balığı, dişi Lepistes balığına oranla daha küçüktür ve daha süslü kuyruğa ve sırt yüzgecine sahiptir. Dişi Lepistes balıklarının renkleri daha donuktur.

 

Lepistes Balığı Ne ile Beslenir?
-Vahşi doğada yaşayan Lepistes balığı bentil algler ve su böceği larvaları gibi çok çeşitli gıda kaynaklarıyla beslenir. Lepistes balığı, ekoloji, evrim ve davranış bilim çalışmalarında model canlı olarak kullanılmaktadır. Hemçil bir balık türüdür. Yani hem etçil hem otçul.

 

Lepistes Balığı Nasıl Çoğalır?
Lepistes balığı çok eşlidir. Dişi Lepistes balıklarının birçok erkek eşi olabilir. Çok eşli çoğalma erkek Lepistes balığı için son derece faydalıdır çünkü erkek Lepistes balıklarının tekrar üretim kapasitesi ne kadar çok eşleştikleri ile doğru orantılı olarak artar. Lepistes balığı için çok eşli çoğalmanın maliyeti son derece düşüktür çünkü Lepistes balığı, dişi Lepistes balığına gıda temin etmez. Fakat aynı durum dişi Lepistes balığı için olumsuz etkiye sahiptir çünkü gıda arama verimliliği azalır, avcılara karşı savunması zayıflar ve parazitlere açık hale gelir. Yine de çok eşli çoğalma da dişi Lepistes balığına da bazı faydalar sağlar. Doğum süreleri kısalır ve tek seferde daha çok yavru doğurur.

Lepistes Balığının Bakımı Nasıldır ?

Akvaryumda Lepistes balığı beslemek isteyenler sert kireçli su tercih etmelidir. İdeal su sısı 25.5 ila 27.8 C arasında olmalıdır. Her 19 litrede 1 yemek kaşığı tuz ilave edilmelidir. Lepistes balığı, tuzlu suya son derece dayanıklıdır. Normal deniz tuzunun yüzde 150’sine kadar dayanabilirler.
Lepistes balığı genel olarak iyi huyludur. Melek balığı ve Xiphophorus balığı ile aynı akvaryuma konulursa ısırma davranışı gösterebilir. Lepistes balığı kesinlikle tek olarak akvaryuma konulmamalıdır. Birden çok Lepistes balığı beslenmelidir. Aksi taktirde sığlaşma gösterir. Lepistes balığının üremesi için 22.2 ila 26.1 C ısı idealdir.

Kaynak: Batuhan İbrahim Vural

Please follow and like us:
error