MailChimp Cleaned, Bounced Nedir?

Mailchimp Cleaned Nedir?

- Advertisement -4-

Dijital pazarlamanın olmazsa olmaz araçlarından toplu mail gönderme araçları ile yapılan pazarlamaya mailing marketing / mail ile pazarlama diyoruz. Türkiye’de daha çok türkçe dil desteği bulunan platformlar rağbet görse de bu işin profesyoneli olarak ben mailchimp tercih edenlerdenim. Ücretsiz 2000 maile gönderim yapabildiğiniz bir platform. Fakat mailchimde 2001 kontak sahibi olduğunuzda mail gönderemeyecek ve bir üst pakete geçmek durumunda kalacaksınız. Yerli mail gönderme platformlarında ücretsiz mail gönderme hizmeti ne yazık ki yok…

Yeni başlayacak olan kullanıcıların mailchimpi anlamada sorun yaşayabileceğini düşündüğüm için faydalı olmak adına bazı kelimelerin mailchimp termolojisinde ne anlama geldiğinden bahsedeceğim.

Mailchimp Sözlük

Cleaned

Mailchimp Cleaned, İletilemeyen, geri dönen, ulaşımında herhangi bir nedenden dolayı sorun yaşanan e-postalardır. Bu e-postalar hard bounce ve soft bounce olarak ikiye ayrılır. Hard bounce, e-postada şekli olarak bir yanlışlık olmasının yanı sıra, kullanım dışı olan e-postalarda bu statüye girer ve bunun tespitinde direk cleaned işaretlemesi yapılır. Soft bounce, gönderdiğiniz e-postalar arasında karşı tarafın mail kutusunun dolu olmasından dolayı e-postanın ulaşamaması ya da karşı tarafın e-postayı allow olarak kabul etmemesi anlamındadır. Fakat günümüzde mail kutusunun dolu olması durumu çok karşılaşılmayan bir sorun olduğundan, bunun büyük nedeninin karşı tarafın sizin e-postanızı görünce spam muamelesi yaparak allowlamaması manasını taşır. Bu durum aynı e-posta için üç kez soft bounce olduğunda, durum hard bounce olarak yorumlanır ve e-posta cleaned olarak işaretlenir.

- Advertisement -3-

Hard bounce olanlar düzeltilebilir e-postalardır. info(boşluk)@renovaik.com olarak yazdığınız e-postayı info@renovaik.com yazdığınızda bu düzelebilir eğer ki doğru yazdığınızı düşündüğünüz e-posta kullanımdaysa…Fakat Soft bounce e-posta hataları tamamen karşı tarafla ilgili olduğundan dolayı, bu e-postaları düzeltme imkanınız bulunmamaktadır. 

Mailchimp sistemi bir e-postayı tek seferde karşılaştığı hard bounce / soft bounce probleminden dolayı cleaned olarak işaretlemez. Mailing sıklığınıza da bağlı olarak birkaç hafta aynı sorunları yaşamış e-postalara bu işaretlemeyi yapar. Cleaned olan e-postaları şekli olarak düzeltemiyorsanız, silmenizi tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share

All countries
243,241,736
Total confirmed cases
Updated on 22 October 2021 01:06
Italy
4,729,678
Total confirmed cases
Updated on 22 October 2021 01:06
Spain
4,995,176
Total confirmed cases
Updated on 22 October 2021 01:06
Iran
5,833,525
Total confirmed cases
Updated on 22 October 2021 01:06
Germany
4,446,857
Total confirmed cases
Updated on 22 October 2021 01:06

Latest Updates

Frequently Asked Questions

Related Articles

Great Place to Work Gözünden Tümaş Mermer

Great Place to Work Gözünden Tümaş Mermer 10 seneden beri doğal taş sektöründe global alanda...

Casper Laptop ve Telefon Modelleri

Casper Telefon Modelleri / Casper Cell Phone Models CASPER VIA X20-PREMIUM BLUE CPU: MediaTek Helio P70...

Netflix Film Önerisi: Alpha

Biliyorsunuz izlemediğim filmi önermiyorum. Eğer öneriyorsam da en azından myimdb puanım 6/10 nın üzerindedir....

Rüstem Çetinkaya, Efendioğlu ve Çeviklerin Desteğini Aldı

Rüstem Çetinkaya İMİB Başkan Adayı Sektörde takip ettiğim isimlerden biridir Rüstem Çetinkaya. Tarzı, imajı ve...

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email2k
INSTAGRAM