Marmara Bej Mermer Kullanım Alanları

Marmara Bej Mermer Kullanım Alanları

Marmara Kelimesinin Etimolojisi

- Advertisement -4-

Marmara taşının çıkarıldığı adanın eski yunanlılarca keşfedilmesi ve bu adada çok fazla mermer tespit etmelerinden dolayı bu adaya marmoras ismini verdikleri söylenir. Bu kelime arapçayada geçmiş bir kelimedir. Dilimiz ise bu iki tarihten etkilendiği için marmara olarak özümsenmiştir.

Yalnızca Türkiye’de çıkabilen değerli mermer türlerindendir. Fakat ülkemizde ki mezar sanatı kültürünün gelişmemiş olmasından dolayı bu mermerin hak ettiği rakamlara pazarlanamıyor olması endişe verici.

Neden Mezar Taşı Olarak Biliniyor

Tabi ki marmara mermeri yalnızca mezar yapımında kullanılmamakta fakat sağlamlığı ve açık havada suya, kara, dona karşı olan direncinden dolayı çok tercih ediliyor. Tabi ki mezar taşı olarak tercih edilmesinin başka amacı da fiyatının makul olmasıdır. Diğer taraftan aynı bölgede çıkan çok daha değerli olan  beyaz dolamit taşının gölgesinde kalmış olmasıdır. Bu iki taş aynı bölgede çıkmasına rağmen sırf popülerlik farklarından dolayı aralarında ciddi fiyat farklılıkları bulunmaktadır. Dolamitin tonu 4000-5000usd civarlarında iken, marmara mermeri 2500-3500tl civarlarında satılmaktadır.

Kullanıldığı Sektörler ve Marmara Mermeri nin Seleksiyonları

- Advertisement -3-

Marmara mermeri hemen hemen tüm projelerde, yapılarda, restorasyon çalışmalarında, türk işi hamamlarda vb. çalışmalarda tercih edilen bir taştır. Fakat mezar taşı algısını hiç bir zaman kıramamış ve böyle giderse kıramayacaktır da… Bakıldığı zaman bazı ülkeler için mezarlarda kullanılması çok anlamlı olan obsidyen taşı kadar dahi değer verilmeyen marmara taşımız oysa ki dünyanın en büyük medeniyetlerinin ellerinde şekil bulmuş heykel olmuş, sütun olmuş değerli bir madendir. Değerli kılan en büyük neden dünyada yalnızca tek bir yerde çıkarılabiliyor olmasıdır. İşlenebilirliği rahat ve dayanımı yüksektir. Birbirinden farklı seleksiyonları ile çok farklı işlerde kullanılmaya müsaittir.

Bu sebeple marmara mermer i şu alanlarda kullanılır ve kullanılabilir;
  • Otel, müze, hamam, havuz vb. projelerde,
  • Tarihi restorasyon çalışmalarında,
  • Dış peyzaj işlerinde,
  • Kaldırım, yol, park ve bahçe işlerinde (küp taş üretimine uygundur ve açık havada rahatlıkla kullanılabilir olduğundan),
  • Sanatsal çalışmalar (heykel, sütun, biblo, hediyelik eşya yapımında),
  • Takı yapımında,
  • Banyo, lavabo vb. su ile temas eden yüzeylerde,
  • Dış cephe kaplama işlerinde gibi alanlarda kullanılabilir. 

Marmara Mermer i Hangi Boyutlarda Üretilebilir

Marmara mermeri istenilen tüm ebatlarda üretime uygun bir mermer çeşitidir.

30x60x2 , 30x60x3 , marmara taşından merdiven ölçüleri , marmara denizlik, marmara plaka , 10x10x10 küp taş , kaldırım taşı i 8x8x8 küp taş , 10x10x8 küp taş , mezarlar için özel ölçüler , 60x60x2 , 80x80x3 vb. çok daha farklı ölçülerde ve şekillerde marmara mermeri üretimi yaptırabilirsiniz.

Fiyat ve teknik detay için iletişime geçiniz: +90 532 172 82 14

Contact me for more (price and technical detail): +90 532 172 82 14

Warning! Bu sitedeki herhangi bir içerik tamamen Business.Blog by sametsahin.com.tr ‘ ye aittir. www.sametsahin.com.tr bağlantısını aktif link olarak kaynak göstermek şartı ile copy+paste yapabilirsiniz. Site içeriği DMCA® tarafından tescillendi ve korunmaktadır. Aktif link şeklinde kaynak göstermeden alıntı yapmak etik yayın kuralları ile bağdaşmamakla birlikte ilgililer hakkında “5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Kapsamında” suç duyurusunda bulunulacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share

All countries
548,935,246
Total confirmed cases
Updated on 27 June 2022 01:00
Italy
18,234,242
Total confirmed cases
Updated on 27 June 2022 01:00
Spain
12,681,820
Total confirmed cases
Updated on 27 June 2022 01:00
Iran
7,236,361
Total confirmed cases
Updated on 27 June 2022 01:00
Germany
27,771,111
Total confirmed cases
Updated on 27 June 2022 01:00

Latest Updates

Frequently Asked Questions

Related Articles

Bergibo İnsan Kaynakları Aracılığıyla Yevmiyeci Personel Bulmak Çok Kolay

Bergibo İnsan Kaynakları Aracılığıyla Yevmiyeci Personel Bulmak Çok Kolay Endüstriyel tecrübeye sahip üretim personelleri, etiketleme...

Mermer Fabrikalarında Arıtma Teknolojileri

Mermer İşletmelerinde Arıtma Teknolojileri Temiz Soğutma Suyu Elde Edilmesi Mermer imalat sanayinin bilindik proseslerinden olan, kullanılan...

Karo Presi Üreten Firmalar

Karo Pres Makinesi Üreten Firmalar Suni ve doğal taş işleme makineleri üreten bir firmada satış...

Doğru Bilinen Yanlış: Kâr Marjı

Müşterilerle konuşurken en sık rastladığım kullanım hatasıdır. Kâr tutarı ve kâr marjı karışıklığı.  Çok kısa...

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email2k
INSTAGRAM