Mavi Prenses Hakkında Bilgiler
  • Bilimsel ismi: Pseudotropheus socolofi
  • Doğal yaşam alanı: Malawi Gölü
  • Sıcaklık: 24 ile 28 santigrat derece arası
  • Boyu:Erkek mavi prensesler en fazla 12 santimetre, dişi mavi prensesler en fazla 10 santimetre boya ulaşır.
  • Mavi Prenses Beslenme: Hepçil bir balıktır. Hemen her yemi yiyebilir. Ancak diyetinin büyük bir bölümünü spirulina pulları ve haşlanmış ıspanak gibi bitkisel besinler oluşturmalıdır. Bu besinleri canlı ya da donmuş ek besinlerle destekleyebilirsiniz. Sığır yüreği ya da kırmızı et gibi besinlerden sakının. Aksi halde balıklarınız sindirim problemleri yaşar.

 

Mavi Prenses Akvaryumu
Minimum akvaryum büyüklüğü 150 litredir. Ancak 200 litreden küçük bir akvaryumda 2 tane erkeğin bulundurulmaması gerekir. Akvaryumda bol miktarda kaya bulundurun ve bunlarla saklanma alanları oluşturun. Dayanıklı bitkiler bulundurabilirsiniz, ancak yüzme için açık alanlar bırakmayı unutmayın. Taban malzemesi olarak kum kullanabilirsiniz. Ağaç kökleri bulundurmayın, çünkü suyun pH değerinin düşmesine neden olurlar. Malawi biyotop akvaryumu sayesinde mavi prenses balığının doğal yaşam alanını taklit edebilirsiniz.

 

Mavi Prenses Üreme
Mavi prenses balığının üremesini sağlamak zor değildir. Dişileri ağızda kuluçka yapar. 1 erkek ile en azından 3 dişi bulundurun. Akvaryumunuzun boyu en azından 75 santimetre olsun. İçinde düz taş parçaları bulundurun ve üreme için açık alanlar bırakın. pH 8.2 ile 8.5, sıcaklık 25 ile 26.5 santigrat derece arasında olsun. Balıklarınızı bitkisel ağırlıklı kaliteli yemlerle besleyin.
Üremeye hazır olan erkek balık, seçtiği üreme bölgesini temizleyecek, rengini koyulaştıracak ve dişi balıkları çiftleşmeye teşvik etmeye çalışacaktır. Dişilerin peşini bırakmayacağından çok sayıda dişi bulundurulmalıdır. Üremeye istekli olan dişi, erkek balığın belirlediği bölgeye yumurtalarını bırakır ve hemen ardından ağzında toplar. Bu esnada erkek balığın spermlerini de topladığından yumurtalar döllenmiş olur.
Dişi mavi prenses yumurtaları 3-4 hafta ağzında tutar ve bu süreçte yem yemez. Şişkin ağzından yavrularının olduğu anlaşılabilir. Aşırı stresli olursa yavrularını yiyebilir ya da erkenden çıkarabilir. Bu nedenle erkeğin tacizlerinden korunması ve stresten uzak tutulması gerekir. Karma akvaryumda üretim yapılıyorsa dişinin başka bir akvaryuma alınmasında fayda vardır. Yalnız uzun süre kolonisinden uzak kalan dişi hiyerarşideki yerini kaybedebilir.
Yavrular iki haftalık olduğunda, sağım yaparak onları dişinin ağzından alabilirsiniz. Bu durumda daha fazla yavru almanız muhtemeldir. Yavruları artemia yavrusu, mikro kurtçuk ve ufalanmış hazır ciklet yemi ile besleyebilirsiniz.

Kaynak: Batuhan İbrahim Vural

Please follow and like us:
error