spot_img
10.4 C
İstanbul
spot_img
Ana SayfaGenelÜrünleşme Aşamaları

Ürünleşme Aşamaları

Ürünün Hikayesi

Her makalede olduğu gibi her üründe de ön araştırma, giriş, gelişme ve sonuç bölümleri bulunmaktadır. Bir ürünün ortaya çıkış hikayesinde yer alan ana süreçler şu şekildedir;

  1. Pazar araştırması

  2. Tasarım

  3. Üretim

  4. Sevkiyat

  1. Pazar Araştırması

Pazar araştırması bir ürün fikrinin meydana gelmesinden sonra gerçekleşen bir süreç olarak algılansa da aslında farkında olarak ya da olmadan yapılan birinci süreçtir. İster pazarın ihtiyaçlarını bir üretim bilinciyle belirleyin ve bir ürün fikri ortaya atın isterseniz de bilinç altınızda yer etmiş ihtiyaçlara istinaden bir ürün fikri ortaya atın ve daha sonra yapacağınız pazar araştırması ile bu fikrinizi destekleyin…Bu iki durumdan da çıkan sonuç birinci aşamanın her zaman pazar araştırması olduğunu bize gösterir.

2. Tasarım

Fikrin ortaya atılması sürecinden sonra kullanıcıların genel olarak ihtiyaçlarının gözlemlenmesi süreci ve fikrin klasik ya da dijital bir ortamda matematiksel olarak hayat bulmasıdır. Daha basit bir tabirle fikirlerin beş duyu organımızdan herhangi biri ile algılanabilir düzeye dönüştürülmesidir.

Pazar araştırmasında olduğu gibi tasarım süreçleri de uzun soluklu eylemlerin bir bütünüdür ve hiç bir zaman tamamlanmaz, sürekli geliştirilerek devam eder. Bir çok bilim dalından beslenen çok teknik bir konudur. Bir iğne ucu kadar etki etmesi maksadıyla tekniklerden yalnızca bir tanesini şu linkte görebilirsiniz; https://www.sametsahin.com.tr/kansei-muhendisligi-bilimi-ve-ergonomi/ 

Bir mühendislik alt dallarından olan kansei mühendisliği kusursuz ürün tasarımı ortaya koyabilme adına bulanık mantık yöntemi ile kullanıcı tepkilerinin irdelenmesi noktasında bir detay ortaya koyar. Vermiş olduğum linkte yer alan makalemin bir kesitinden ibaret olan yazı bu mühendislik bilimleri alt dallarından birinin yalnızca bir örneklenmesidir.

3. Üretim

Ürünün tasarlanmasından sonra ortaya konma aşamasıdır. Bünyesinde tedarik zinciri, depolama, satın alma, maliyetlendirme, kalite kontrol gibi bir çok konuyu barındırır ki bu noktada bir nefes alalım.

Warning! Bu sitedeki herhangi bir içerik tamamen Business.Blog by sametsahin.com.tr ‘ ye aittir. www.sametsahin.com.tr bağlantısını aktif link olarak kaynak göstermek şartı ile copy+paste yapabilirsiniz. Site içeriği DMCA® tarafından tescillendi ve korunmaktadır. Aktif link şeklinde kaynak göstermeden alıntı yapmak etik yayın kuralları ile bağdaşmamakla birlikte ilgililer hakkında “5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Kapsamında” suç duyurusunda bulunulacaktır.

spot_img

latest articles

explore more

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email2k
INSTAGRAM