Mermerde Teknolojik Değişmeler

Mermerde Teknolojik Değişmeler
- Advertisement -4-

Teknolojide yaşanan ilerlemeler doğaltaş işletmeleri konusunda da önemli imkanları üreticilerin hizmetine sunuyor. Yeni üretilen mermer makineleri, cnc tezgahlar ve taş kesme makineleri daha önce yapılmayan üretimlere imkan sağlıyor. Uzun yıllardır mermer işleme konusunda faaliyet gösteren Natur firması üretime soktuğu yeni makinelerle farklı mermer işçilikleri ortaya koyuyor. Natur firmasının sahibi Harun tokman ile mermer işleme yöntemleri konusunda konuştuk:

Teknolojik gelişmeler mermer işleme konusunda da çok farklı açılımlar sağladı. Bize bu yönüyle yaptığınız işi anlatır mısınız?

Natur Maden olarak mermer işlemede teknolojiyi oldukça yoğun bir şekilde kullanmaktayız. Fabrikamızda 2 adet 7 eksen robot , 1 adet 6 eksen Tel Kesme , 2 Adet 3 eksen CNC , 1 adet 4 eksen Köprü Kesme ve 1 adet 5 Eksen Waterjet ve CNC Tornalar gibi en son teknoloji makineler kullanıyoruz. Bu makineler ile Heykel, büst, Korint ile İyon başlıklar, rölyefler, 3D duvar kaplamaları, kolon kaplamaları, kolonlar ve daha birçok ürün yapabilmekteyiz. Firma olarak teknolojiyi çok yakından takip ediyor ve yatırımlarımızı bu şekilde planlıyoruz ve bu yatırımların neticesinde projelere hatasız ve zamanında imalatlar yapabiliyoruz. Teknolojiyi yakından takip etmek ve bu makineleri kullanabiliyor olmak bizi her zaman bir adım önde tutuyor.

- Advertisement -3-

Hangi projelerde çalışmalarda bulundunuz?
Yurtiçinde ve yurtdışında birçok projeye özel imalatlar yaptık ve yapıyoruz. Bunlardan bazılarını sayarsak Bakü’de Eurovision şarkı yarışmasının yapıldığı alanda çok özel imalatlar yaptık, Melbourne Sheraton Otel için 3 boyutlu duvar kaplamaları, Bakü Olimpiyat Stadı VIP bölümlerine özel uygulamalar ve en son Antalya Belek’te yapılmakta olan ülkemizin en büyük otellerden birisinin SPA bölümlerine ve restoran bölümlerine özel imalatlar yaptık.

Mimari açıdan mermer işçiliğine önemli bir açılım getiriyorsunuz. Bu konuda mimarlara ne gibi tavsiyeleriniz olur?

Evet, çok doğru bu söylediğiniz. Ancak ülkemizde maalesef henüz mimarlarımız projelerde doğal taşı ve mermeri çok fazla kullanmıyorlar ve hatta birçoğu tanımıyor belki bunda sektörümüzün de bir tanıtım hatası var. Tabi bunun yanında mermeri ve doğal taşı çok güzel kullanan mimarlarımız da var fakat bu sayıyı daha arttırmamız gerekiyor. Belki bunun için sempozyumlar ve fuarlar da daha etkin tanıtımlar yapılması gerekiyor. Mimarlarımıza ülkemizde mermer ve doğal taş isleme tekniklerinin çok ilerlediğini artık bu konu da İtalya ile yarışabilecek düzeyde olduğumuzu ve birçok alanda onlardan daha iyi olduğumuzu söylemek isterim. Ayrıca sunu da söylememiz gerekir mermer ve doğal taş çeşitliliği ve kalitesi açısından ülkemiz dünya da çok önemli bir konum da o yüzden projelerde yabancı taslar yerine kendi taşlarımızın tercih edilmesi hem tanıtım acısından hem de ekonomik açıdan daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Share

All countries
197,647,322
Total confirmed cases
Updated on 30 July 2021 16:48
Italy
4,343,519
Total confirmed cases
Updated on 30 July 2021 16:48
Spain
4,422,291
Total confirmed cases
Updated on 30 July 2021 16:48
Iran
3,851,162
Total confirmed cases
Updated on 30 July 2021 16:48
Germany
3,774,013
Total confirmed cases
Updated on 30 July 2021 16:48

Latest Updates

Frequently Asked Questions

Related Articles

Netflix Film Önerisi: Alpha

Biliyorsunuz izlemediğim filmi önermiyorum. Eğer öneriyorsam da en azından myimdb puanım 6/10 nın üzerindedir....

Rüstem Çetinkaya, Efendioğlu ve Çeviklerin Desteğini Aldı

Rüstem Çetinkaya İMİB Başkan Adayı Sektörde takip ettiğim isimlerden biridir Rüstem Çetinkaya. Tarzı, imajı ve...

Mermer Kurna Nedir?

Mermer Kurna Nedir? TDK'ye göre kurna tanımı: Hamam ve banyolarda musluk altında bulunan, içinde su...

Defne Koz Tasarımları

Avşar gazoz maden suları piyasadaki diğer maden sularına kıyasla daha farklı bir dizayna sahip...

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email2k
INSTAGRAM