Mermerde Teknolojik Değişmeler

Mermerde Teknolojik Değişmeler
- Advertisement -4-

Teknolojide yaşanan ilerlemeler doğaltaş işletmeleri konusunda da önemli imkanları üreticilerin hizmetine sunuyor. Yeni üretilen mermer makineleri, cnc tezgahlar ve taş kesme makineleri daha önce yapılmayan üretimlere imkan sağlıyor. Uzun yıllardır mermer işleme konusunda faaliyet gösteren Natur firması üretime soktuğu yeni makinelerle farklı mermer işçilikleri ortaya koyuyor. Natur firmasının sahibi Harun tokman ile mermer işleme yöntemleri konusunda konuştuk:

Teknolojik gelişmeler mermer işleme konusunda da çok farklı açılımlar sağladı. Bize bu yönüyle yaptığınız işi anlatır mısınız?

Natur Maden olarak mermer işlemede teknolojiyi oldukça yoğun bir şekilde kullanmaktayız. Fabrikamızda 2 adet 7 eksen robot , 1 adet 6 eksen Tel Kesme , 2 Adet 3 eksen CNC , 1 adet 4 eksen Köprü Kesme ve 1 adet 5 Eksen Waterjet ve CNC Tornalar gibi en son teknoloji makineler kullanıyoruz. Bu makineler ile Heykel, büst, Korint ile İyon başlıklar, rölyefler, 3D duvar kaplamaları, kolon kaplamaları, kolonlar ve daha birçok ürün yapabilmekteyiz. Firma olarak teknolojiyi çok yakından takip ediyor ve yatırımlarımızı bu şekilde planlıyoruz ve bu yatırımların neticesinde projelere hatasız ve zamanında imalatlar yapabiliyoruz. Teknolojiyi yakından takip etmek ve bu makineleri kullanabiliyor olmak bizi her zaman bir adım önde tutuyor.

- Advertisement -3-

Hangi projelerde çalışmalarda bulundunuz?
Yurtiçinde ve yurtdışında birçok projeye özel imalatlar yaptık ve yapıyoruz. Bunlardan bazılarını sayarsak Bakü’de Eurovision şarkı yarışmasının yapıldığı alanda çok özel imalatlar yaptık, Melbourne Sheraton Otel için 3 boyutlu duvar kaplamaları, Bakü Olimpiyat Stadı VIP bölümlerine özel uygulamalar ve en son Antalya Belek’te yapılmakta olan ülkemizin en büyük otellerden birisinin SPA bölümlerine ve restoran bölümlerine özel imalatlar yaptık.

Mimari açıdan mermer işçiliğine önemli bir açılım getiriyorsunuz. Bu konuda mimarlara ne gibi tavsiyeleriniz olur?

Evet, çok doğru bu söylediğiniz. Ancak ülkemizde maalesef henüz mimarlarımız projelerde doğal taşı ve mermeri çok fazla kullanmıyorlar ve hatta birçoğu tanımıyor belki bunda sektörümüzün de bir tanıtım hatası var. Tabi bunun yanında mermeri ve doğal taşı çok güzel kullanan mimarlarımız da var fakat bu sayıyı daha arttırmamız gerekiyor. Belki bunun için sempozyumlar ve fuarlar da daha etkin tanıtımlar yapılması gerekiyor. Mimarlarımıza ülkemizde mermer ve doğal taş isleme tekniklerinin çok ilerlediğini artık bu konu da İtalya ile yarışabilecek düzeyde olduğumuzu ve birçok alanda onlardan daha iyi olduğumuzu söylemek isterim. Ayrıca sunu da söylememiz gerekir mermer ve doğal taş çeşitliliği ve kalitesi açısından ülkemiz dünya da çok önemli bir konum da o yüzden projelerde yabancı taslar yerine kendi taşlarımızın tercih edilmesi hem tanıtım acısından hem de ekonomik açıdan daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Share

All countries
156,669,611
Total confirmed cases
Updated on 7 May 2021 00:37
Italy
4,082,198
Total confirmed cases
Updated on 7 May 2021 00:37
Spain
3,559,222
Total confirmed cases
Updated on 7 May 2021 00:37
Iran
2,610,018
Total confirmed cases
Updated on 7 May 2021 00:37
Germany
3,486,462
Total confirmed cases
Updated on 7 May 2021 00:37

Latest Updates

Frequently Asked Questions

Related Articles

Kripto Para ile Satılan İlk Mermer Heykel

Kripto Para ile Satılan İlk Mermer Heykel Birileri kripto paranın geleceğinin olmadığını söyleye dururken diğer...

Türk Mermerciye İngiltere Prensinden Teşekkür

Prens William ve eşi Kate Middleton'ın malikanesine Denizli mermeri İngiltere'de kraliyet ailesi üyeleri Cambridge Dükü...

İhracatta Tahsilat Önerileri

İhracatta Tahsilat Önerileri Dış ticaretin standartlarının bizim ülkemizce belirli olmasına rağmen, ticaret yapacağımız ülke standartlarının...

Mermer Masa Koleksiyonu Altar

İlginç tasarımlar benim gibi farklılıkları sevenlerin hep ilgi odağı olmuştur. Ahşap ya da metal...

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email2k
INSTAGRAM