AMERİKAN TETRA BALIĞI HAKKINDA BİLGİ
Bilimsel ismi: Paracheirodon innesi
Doğal yaşam alanı: Kolombiya, Peru ve Brezilya’daki dereler
Akvaryum hacmi: 6 tane neon tetra için minimum 40 litrelik akvaryuma ihtiyaç vardır.

 

Neon Tetra İle Uyumlu Balıklar

Uysal balıklarla sorun yaşamaz. Akvaryumda bulundurulacak balıkların neon balığı ile benzer büyüklükte ve aynı su değerlerinde yaşamaya alışık olması gerekir. Kardinal tetra, lepistes, çöpçü balığı, vatoz balığı, küçük loachlar, moli balığı, kılıçkuyruk, kırmızı kiraz karides, hayalet karides, elma salyangozu ve Afrika cüce kurbağası ile beraber yaşayabilir.

 

Neon Tetra Cinsiyeti Nasıl Belirlenir

Cinsiyetini belirlemenin en kolay yolu balığın karın kısmını incelemektir. Dişilerin karın kısmı daha şişmandır ve eğrilik vardır.

 

Neon Tetra Beslenmesi

Hepçil bir balıktır ve doğada algler, küçük omurgasızlar ve böcek larvalarıyla beslenir. Hazır yemerden pul ve pelet yem; dondurulmuş yemlerden artemia, kan kurdu ve su piresi tercih edilebilir. Kan kurdunun yavru balıkların ağzından dışarı taştığını görürseniz şaşırmayın. Çünkü küçük neonlar kan kurdunu yutmakta zorlanabilir.

 

Neon Tetra Akvaryumu

Doğal yaşam alanında çok güçlüdür. Ancak akvaryumda yetiştirilenleri için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Bu nedenle en azından 40 litrelik akvaryum edinilmelidir. Ne kadar büyük akvaryum tercih edilirse su kalitesinin stabil kalması o kadar kolay olacaktır. Zira su kalitesindeki büyük bir değişiklik balıklarınızın ölmesine sebep olabilir.
Neonlarınızı akvaryuma koymadan önce azot döngüsünü tesis edin. Oluşturdukları biyolojik kirlilik nispeten az olduğu için, bir askı filtre ya da sünger filtre işinizi görecektir. Ortamın loş olması için bitkiler bulundurun, koyu renkli taban malzemesi tercih edin ve güçlü olmayan akvaryum aydınlatması kullanın. Akvaryumun doluluğuna göre her hafta %25 ile %50 arasında su değişimi yapın.

 

Neon Tetra Üreme

Üretimi zor olabilir, çünkü çok yumuşak suya ihtiyaç duyar. Balıklarınızı üremeye teşvik edebilmek için ortamı karartmalı ya da ışığı çok az süreyle vermelisiniz. Bir diğer yöntem ise büyük miktarlarda, örneğin günlük %50 su değişimi yapmaktır. Bu sayede doğal ortamlarındaki mevsimsel yağmurlar taklit edilmiş olur.
Ayrı bir üreme akvaryumu kurulmasında fayda vardır. Akvaryumda her erkek neon balığı için en azından 2 dişi bulundurmaya çalışın. Bir çift balık için 10 litrelik akvaryum yeterli olur. 5-6 tanesi içinse 75-80 litrelik akvaryuma ihtiyaç vardır. Akvaryumu 2-3 santimetre yükseklikte çakıl taşı ile doldurun. İnce yapraklı ve sık bitkiler bulundurun. İdeal üreme sıcaklığı 24 santigrat derecedir. Genel su sertliği 1-2 dGH, pH değeri 5.0-6.5 arasında olsun. Sünger filtre akvaryum suyunun temiz kalmasını sağlayacaktır.
Balıklarınız 9 aylık olduğunda üremeye hazır hale gelir. Üreme öncesi balıklarınızı canlı yemlerle besleyin. Dişi neon yumurta taşıyorsa karnı şişkinleşir. Yumurtaları yapışkandır. Ortalama 100 tane yumurtayı akvaryuma dağınık halde bırakır.
Yumurtaları gördükten sonra yetişkin balıkların akvaryumdan çıkartılması gerekir. Aksi takdirde yumurtaları güzelce yerler. Ortalama 24 saatte yumurtalar çatlar. 3-4 gün sonra yavrular suda serbestçe yüzmeye başlarlar. Çok küçük olmaları sebebiyle ilk günlerde infusoria ile beslenmeleri gerekir. Daha sonra yavru artemia ve yavru balık yemi ile beslenebilirler.

 

Neon Tetra Hastalıkları

Kendine özgü bir hastalığı vardır. Neon tetra hastalığı olarak bilinen bu hastalığa yakalandığında vücudunda yumrular oluşur, rengi solgunlaşır ve yüzmekte zorluk çeker. Hastalık ölümcül ve bulaşıcıdır. Bu nedenle yeni alınan her neon tetra balığının ana akvaryuma koyulmadan önce karantinada bekletilmesi gerekir. Aynı hastalığa kardinal tetra, günışığı tetra ve pembe tetra da yakalanabilir.

Kaynak: Batuhan İbrahim Vural

Please follow and like us:
error