Noche farklı dillerde (İspanyolca, Boşnakca, Çekce, Felemenkce, Hırvatça, Rusca, Slovakca, Slovence vb. ) gece manasını taşımaktadır. Bu farklı dillerde Noche, noce, noc gibi yazılışlar görebilirsiniz fakat birbirleri arasında hepsi sesdeş kelimelerdir ve aynı kökene bağlıdırlar. Noche özünde ise İspanyolca bir kelime olup, doğaltaş literatürümüze girmiş özel bir tanımlamadır.

Noche traverteni manasından da anlaşılacağı üzere geceyi andıran koyu renklere (kahverengi) hakim bir taştır. Türkiyenin farklı bölgelerinde ki ocaklardan çıkartılan noche noce traverten ocaklarına Antalya, Sivas bölgelerinde rastlayacaksınız. Ülkemizde Betamer (Sivas), Temmer, Alimoğlu gibi firmaların çıkartıp işlediği bir ürün olan Noche Traverten rezervlerine sahip ülkeler arasında Türkiye olarak ilk sıralarda konuşlanmış bulunmaktayız.

Noche noçe traverten diğer doğaltaşlar gibi üretim aşamalarından dolayı farklı nitelikler kazanırlar. Bloğun kesim farklılarından dolayı veincut noche ve crosscut noche olarak farklı nitelendirmeler ile karşılaşacaksınız. Ülkemizde daha çok vein-cut olarak tabir edilen çeşitleri tercih edilmektedir. Veincut noche travertenin en belirgin özelliği su yollarını belirgin bir şekilde gösteriyor olmasıdır. Cilalanmış bir şekilde üretilmesi durumunda güzel bir kombinasyon yakalanabilir.

veincut-noche-noce-traverten
Veincut / Vein Cut Noche Traverten – Görsel Özmersan mermerden alındı.

İhracata gösterilen önem diğer sektörler gibi doğaltaş sektöründe de son yıllarda ciddi manada artış gösterdiğinden dolayı bu durum türk mermer üreticilerini farklı metotlar ile üretime yönlenmelerinin başlıca sebeplerinden olmuştur. Nitekim cross cut olarak tabir ettiğimiz kesim şekli ile yurtdışından talep göre noche traverten, bir zaman sonra cross cut noche traverten olarak Amerika ve Avrupa pazarında gezen bir türk taşı olmuştur. Günümüzde bu bölgelere honlu, honlu dolgulu, cilalı, cilalı dolgulu, eskitilmiş, fırçalı kenar kırmalı, patlatılmış ya da pool coping yüzey işlemleri gibi bir çok farklı prosese tabi tutulmuş noche traverten ihracatı yapılmaktadır.

cross-cut-noche-traverten
Crosscut / Cross Cut Noche Traverten – Görsel Özmersan mermer den alındı.

 

Otomatik yüzey patlatma makinesi kullanarak split face dediğimiz yüzey işleme görüntüsü ile üretilen noche travertenler bir sonra ki proses de vibrasyonlu eskitme kazanlarında eskitme yüzey işlemine de tabi tutulur ve antik patlatılmış bir görüntü elde edilebilir. İlgili işlemden detaylıca bahsedilmiş ve makine görüntüsü paylaşılmıştır, görüntülemek için linke tıklayınız: https://www.sametsahin.com.tr/mermer-mozaik-uretimi-gerekli-makine-ekipmanlar

noche-beta-ground-coffee-noche-split-face-patlatma
Patlatışmış Noche Traverten – Görsel Beta-mer.Com dan alınmıştır.

 

Bir bant üzerine konmuş karşılıklı iki kafaya takılmış aşındırıcıların altından geçen taşlar 90 derece döndürülerek devam eden makinede aynı işleme tabi tutulur. Bu şekilde taşın dört kenarı kırılarak chiseled edge olarak global piyasada tabir edilen yüzey işleme gerçekleştirilmiş olur.

noche-traverten-kenar-kırmalı
Kenar Kırılmış Noche Traverten – Görsel Beta-mer.com dan alındı.

 

Warning! Bu sitedeki herhangi bir yazı, resim, makale, haber tamamen Business.Blog by sametsahin.com.tr ‘ ye aittir. İstediğiniz zaman www.sametsahin.com.tr bağlantısını kaynak göstermek şartı ile copy+paste yapabilirsiniz
Please follow and like us:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here