spot_img
10.4 C
İstanbul
spot_img
Ana SayfaGenelOyunun Kuralları Yeniden Yazılıyor

Oyunun Kuralları Yeniden Yazılıyor

Toksel’den yine Türkiye’yi gururlandıran bir inovasyon: yeni nesil plaka cila makinesi

Plaka silerken peşin kabullenirizi, razı geldiğiniz israfı, bildiğiniz her şeyi unutun. Toksel Momentum; mükemmel silim kalitsi, arttırılmış üretim hızı, minimum sarfiyat, minimum taş israfı ve maksimum enerji tasarrufunu bir arada sunuyor.

Türk mühendislerimiz tarafından geliştirilmiş yazılımı dahil tamamen yerli üretim olan bu yeni nesil plaka cila makinesinde görüntüyü yenilemekle yetinilmeyip her şey yeniden tasarlanmış. İki farklı metodla gezer köprü hafifletilerek çalışma hızı standart makinelerin ulaşamayacağı seviyelere çıkarılmış. Momentum yeni nesil plaka cila makinesi 70 m./dk.’ya varan hız vaad ediyor. Öncelikle geleneksel silim makinelerinde üzerine silici kafalar monte edilmiş ağır köprüler, eylemsizlik nedeniyle enerji kaybına ve üretim hızının kısıtlanmasına yol açıyordu. Momentum’da ise geleneksel köprü tamamen ortadan kaldırılmış, bunun yerine birbirine monte edilen modüler kafalar köprüyü oluşturmakta. Hızı arttıran ikinci faktör ise geleneksel sistemdeki tek köprü yerine dörder silici kafadan müteşekkil modüllere bölünmesi. Hız özgürlüğü tarif edebilmek için otuz tonluk bir tır ile hafif gövdeli bir spor otomobilin çıkabileceği hız ve frenleme mesafesi kıyaslanabilir.

Sizin üretim ihtiyaçlarınıza göre dört ve katları silici kafa sayısında çalışan Momentum’da her bir dörtlü modül farklı hızla çalıştırılabilir. Böylece talaş kaldıran kalın aşındırıcı abrasivlerle ince/cila abrasivlerin gerektirdiği optimum köprü hızları farklı farklı ayarlanabilir. Yani kalın numaralı abrasivin kullanıldığı köprü daha yavaş çalışırken aynı anda ince numaralı abrasivin kullanıldığı köprü daha hızlı çalıştırılabilir. Modüllerin bağımsızlığı sayesinde ihtiyaç duyulabilecek bazı durumlarda bir kafada bakım veya abrasiv değişikliği yapılırken diğer modüller çalışmaya devam edebilir.

Hem Bütçenize Hem Doğaya Dost

Bu sistemin sürpriz bir avantajı daha var. Harcadığı enerjinin bir kısmını kullandığı servo kontrol üniteleri sayesinde frenlemeden doğan enerjiyi elektriğe çevirerek, geri dönüştürüp tekrar sisteme aktarıyor. Harcanan fazla enerjinin sadece faturalarımıza değil, gelecek nesillere bırakacağımız dünyaya da yansıdığının bilinciyle, Toksel bu makinedeki elektrik tasarrufunu çok önemsiyor.

Kontrollü Güç

Geleneksel cila makinelerinde pnömatik ayarlanan basınca ek olarak, kafanın kendi ağırlığını da hesaba katmak gerekir. Çok hassas bazı taşlarda silici kafanın kendi ağırlığından kaynaklanan basınç bile fazla gelip, taş zayiatına ve fazla abrasiv tüketimine sebep olabiliyor. Momentum’un tüm kafalarında kullanılan ters basınç sistemi ile silici kafanın ağırlığı dengelenerek, sadece basınç skalasında ayarlanan basınç ile sili yapılır. Hassas ve efektif silimin yanısıra abrasivden de tasarruf etmenizi sağlar.

Homojen Cila Kalitesi

Geleneksel silim makinelerinde plakanın kenarına gelindiğinde ortalama 15 cm. kadar kalkan silici kafalar geri inerken plakanın kenarlarından bir kısmını yeterince cilalayamamış olur. Bu nedenle cilalanan plakaların ortasındaki ile kenarlarındaki cila kalitesi aynı olmaz. Momentum’da silici kafaların kalkma hareketi plaka yüzeyinden en fazla 1 cm. yükseklikte kilitlenerek plakanın her yerinde homojen bir cila kalitesi vaad ediliyor.

Ayrıca silimde Türkiye’de ve dünyada ilk kez Toksel’in kullandığı foto-elektrik sensör sistemi plaka ölçülerini ve taştaki kırıkları temassız, hatasız ve yüksek çözünürlükte tarıyor. Geleneksel makinelerde mekanik ve temassız sensörler kullanılıyordu. Mekanik sensörler düşük çözünürlük, değişken kalınlıklarda hata ve çok sık arıza nedenleriyle popülerliğini yitirmişti. Temassız sensörler ise foto-elektrik siteme göre daha düşük çözünürlük sunmalarına, açık ve koyu renk algılamada hata vermelerine, ortamdaki su ve tozdan etkilenerek yanlış sinyal vermelerine rağmen günümüz silim makinelerinde kullanılmaktaydı. Toksel’in devrim niteliğindeki foto-elektrik sensör sistemi, mekanik ve temassız sensörlerin aksine zorlu çalışma ortamından etkilenmez, tüm taş renklerini hatasız tarayabilir ve çok daha yüksek çözünürlük sunar. Arıza ve bakım ihtiyacı da geleneksel sensör ve mekanik switch sistemlerine göre minimumdur. Elbette her biçimde plaka için kusursuza yakın tarama demek, silici kafaların daha hassas hareket etmesi demek.

foto-elektrik-sensör-sistemi

Abrasiv kafaların çalışma sırasında su ve tozdan etkilenmemesi için tüm sistem kapalı bir hazne içinde tasarlanmış. Tüm kafalardaki abrasiv miktarı anlı ve milimetrik olarak ölçülüyor. Abrasiv kritik seviyeye düştüğünde kullanıcı erken uyarılıp, otomatik durdurma fonksiyonu tüm kafalarda standart.

plaka-cila-abrasiv-kafa

Kalite Toksel’de Standart

Tüm makinelerinde olduğu gibi Momentum’da da bant altı değiştirilebilir paslanmazdan imal edilmiş. Su içindeki tüm bileşenler makine ömrünü uzatmak için paslanmaz veya bronz gibi korozyona dayanıklı materyalden seçilmiş. Bir diğer dikkat çekici özellik, silici kafaların yağlama sistemi otomatik olup, gres yerine sıvı yağ kullanılması. Bu detay, tüm mekanik ve rulman ömürlerini kayda değer derecede uzatmakta.

Personelin kullanımını kolaylaştırmaya odaklanarak tasarlanan dil seçenekli, basit arayüz ve daha geniş dokunmatik kontrol ekranı programla birlikte yeniden yorumlanmış.

Prototipi ilk kez 2019 İstanbul MarbleTech fuarında sergilenen, yerli ve yabancı ziyaretçilerin beğenisini toplayan Momentum, Diyarsaray Mermer’in yeni tesisinde yükleme ve boşaltma robotlarıyla birlikte kuruluyor.

cnr_marble_tech_istanbul_samet_şahin

Momentum® Ürün Kataloğu;

https://issuu.com/sametsahin/docs/polisher-momemtum-plaka-cila-toksel-katalog 

Kaynak: Bu makale stonetech® dergisinde Toksel Makina tarafından haber yapılmıştır.

spot_img

latest articles

explore more

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email2k
INSTAGRAM