spot_img
6.7 C
İstanbul
spot_img
Ana SayfaGenelRobot Nadine

Robot Nadine

Esra Atar yazdı, Ocak 9, 2016;

En çok sevdiğim ve incelediğim konudur robotlar. Robotlar dünyası diye apayrı bir evrenin olması gerektiğini düşünenlerdenim 🙂 Ve her geçen gün farklı robotlar yapılıp tanıtılıyor. En son tanıtılan robot ise Singapurlu bilim adamlarının geliştirdiği insansı robot Nadine ‘dir.

robot_nadine

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi bilim adamları yapıp geliştirdikleri insansı robot Nadine’ yi dünyaya tanıttılar. Nadine’nin özellikleri bir insanın özelliklerinden tamamen farksız. İlk baktığımızda gerçek bir insan zannedebilirsiniz. Sempatik yüz ifadesi, kumral kısa kesim saçları ile benzerlerinden farklı olarak kendisine has bir kişiliğe sahiptir.

İnsanlarla ikili diyalog geliştirebilen Nadine sosyal ilişkiler ve kişisel asistanlık yapmak üzere üretilmiş bir robot olup, en önemli özelliklerinden biri daha önce karşılaştığı insanları tanıyıp ona göre sohbetin ilerlemesi için yeni diyalog geliştirebiliyor.

nadine

Nadine’nin duyguları da tıpkı bir insan gibi. Mutlu, hüzünlü, heyecanlı ve depresif ruh hallerine sahiptir. Geçmişi o kadar iyi hatırlıyor ki geçmişte yapılan konuşmayı hatırlayıp ”Aynı konuyu tekrar konuşuyoruz” şeklinde bir uyarı veriyor.

Bilim adamları Nadine’yi yaparken Apple’ın Siri ve Microsoft Cortana adlı uygulamalarından esinlenilerek yazılım geliştirdiklerini belirtilirken dış görünüşünde de ekibin başındaki Prof. Dr. Nadia Thalmann’ dan esinlenilmiştir.

[bs_notification type=”warning”]Warning! Bu sitedeki herhangi bir yazı, resim, makale, haber tamamen Business.Blog by sametsahin.com.tr ‘ ye aittir. İstediğiniz zaman www.sametsahin.com.tr bağlantısını kaynak göstermek şartı ile copy+paste yapabilirsiniz[/bs_notification]

spot_img

latest articles

explore more

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email2k
INSTAGRAM