Tutkal Çeşitleri

- Advertisement -4-

Sektörde endüstriyel yapıştırıcılar arasında yer alan tutkallarda farklı şekillerde kategorize edilebilir. Sektör bazlı kategori, yapılacak iş bazlı kategori ve tip bazlı kategorilere değinebiliriz. Sizlerden gelen mailleri göz önünde bulundurarak hazırlamış olduğum bu yazımda mümkün olduğunca farklı ürünlerden bahsedeceğim sizlere.

Reklam olmaması açısından bir marka önerisi paylaşmayacağım. Yapıştırıcılardan marka önerisi isteyen arkadaşlar iletişime geçmeleri halinde kendileri ile bilgi paylaşımı yapabilirim.

Yapılacak işe göre tutkallar;

 • Kağıt Torba Tutkalları
 • Koli Yapıştırma Tutkalları
 • Kutu Yapıştırma Tutkalları
 • Mermer, Cam, Seramik Yapıştırma Tutkalları
 • Opp Laminasyon Tutkalları

En fazla rağbet gören tutakl ve yapıştırıcılar;

Hotmelt

 •  Ayyakkabı, Çanta, Deri Ceket Sektörü

Açık sarı-şeffaf renkte kalıp hotmelt yapıştırıcı: Deri, keçe ve EVA ile taban astarı yapıştırma işlemlerinde kullanılan tutkallardır.

- Advertisement -3-

Su beyazı-şeffaf renkte kalıp hotmelt yapıştırıcı: Mükemmel ısı dayanımına sahiptir ve deri, keçe ve EVA ile taban astarı yapıştırma işlemlerinde kullanılan tutkallardır.

 • Ambalaj sektörü

Renksiz-kokusuz hotmelt yapıştırıcı: Yüksek ısı dayanımına sahiptir ve laksız kâğıt, oluklu mukavva, karton, tepsi kutuların kapatılmasında kullanılır. Gıda ambalajlarında kullanılılır.

 • Tekstil – Yatak Sektörü

Açık sarı-şeffaf kalıp hotmelt apştırıcı: Sünger, keçe ve kapitone, termo gibi çeşitli yüzeylerin yapıştırma işleminde kullanılır. Yatak üretim endsütrisinde seri hatlarda kullanılabilen hotmelt yapıştırıcıdır.

Su beyazı-şeffaf kalıp hotmelt yapştırıcı: Sünger, keçe ve kapitone, termo gibi çeşitli yüzeylerin yapıştırma işleminde kullanılır.

İskelet tutkalı;

İskelet tutkalı piyasada daha ziyadesiyle D2 ve D3 formlarında tercih edilmektedir. 0,80-1,2 usd birim fiyatlarda satışları yapılmakta olan iskelet tutkalları kuruduktan sonra şeffaf bir hal almaktadır. Su bazlıdır ve orta/yüksek viskoziteye sahiptir.

Kullanım alanları;

 •  Ahşap mobilyaların sabir bağlantı elemanlarının yapıştırılmasında,
 •  Fingerjoint ya da kurtağzı açma makinesi olarak bilinen otomatik makinelerde,
 •  Ahşap kapıların kasalarında ve kanatlarında,
 •  Her türlü ahşap yapıştırmalarında,
 •  Ahşap, MDF ve sunta laminasyonlarında,
 •  Masa, sehpa, konsol, ünite vb. ahşap ürünlerin imalatında kullanılmaktadır.

Masif tutkalı;

Mobilyaların montajında mikrodalga teknolojisi ile çalışan yapıştırma makinelerinde tercih edilen masif tutkalı sentetik bir reçine emilsiyonudur. PVAC esaslı, güçlü ve hızlı kuruyan ve kuruduğunda pembe bir tabaka oluşturan masif tutkalı ahşap kaplama, masiflerin yapıştırma işleminde, yonga levhaların yapıştırma işleminde, sunta ve mdf uygulamalarında kullanılmaktadır.

Hızlı yapıştırıcı set;

İki bileşenli hızlı yapışma istenen tüm bölgelerde kullanılan bir settir. Yapıştırıcı ve spreyden oluşur. Genelde 400 ml. ambalajlarda satılan hızlı yapıştırıcı set endüstri ve amatör kullanıcılar tarafından tercih edilir.

Su bazlı mermer, seramik tutkalı;

Su bazlı mermer, seramik mozaik file tutkalları traverten, cilalı, eskitilmiş, mermer, granit, seramik mozaik çalışmalarında kullanılan tutkal çeşididir. Mermer, traverten ve seramik mozaik üretimi gerçekleştiren işletmeler tarafından tercih edilir. Ayrıca amatörlerce art mozaik olarak nitelendirilen ürünlerin yapılmasında kullanılan bir tutkal çeşididir.

mosaic_tutkal

Solvent bazlı dekoratif patlatılmış mermer mozaik tutkalı;

Solvent bazı tutkallar daha çok patlatma taş üretimi yapan fabrikalar tarafından tercih edilir. Sanatsal mozaik üreticileri ve sanatçıları tarafından da su bazlı tutkala göre daha fazla tercih edilir.

Patlatılmış mermer granit özel yapıştırıcı;

Patlatılmış mermer ve taşların file kullanmadan karo haline dönüştürülmesi için kullanılan yapıştırıcıdır. Soğuk silikon tabancası ile taşların birbirine yapışacak yüzeylerine sürülmesi ile uygulanır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share

All countries
548,935,246
Total confirmed cases
Updated on 27 June 2022 01:00
Italy
18,234,242
Total confirmed cases
Updated on 27 June 2022 01:00
Spain
12,681,820
Total confirmed cases
Updated on 27 June 2022 01:00
Iran
7,236,361
Total confirmed cases
Updated on 27 June 2022 01:00
Germany
27,771,111
Total confirmed cases
Updated on 27 June 2022 01:00

Latest Updates

Frequently Asked Questions

Related Articles

Bergibo İnsan Kaynakları Aracılığıyla Yevmiyeci Personel Bulmak Çok Kolay

Bergibo İnsan Kaynakları Aracılığıyla Yevmiyeci Personel Bulmak Çok Kolay Endüstriyel tecrübeye sahip üretim personelleri, etiketleme...

Mermer Fabrikalarında Arıtma Teknolojileri

Mermer İşletmelerinde Arıtma Teknolojileri Temiz Soğutma Suyu Elde Edilmesi Mermer imalat sanayinin bilindik proseslerinden olan, kullanılan...

Karo Presi Üreten Firmalar

Karo Pres Makinesi Üreten Firmalar Suni ve doğal taş işleme makineleri üreten bir firmada satış...

Doğru Bilinen Yanlış: Kâr Marjı

Müşterilerle konuşurken en sık rastladığım kullanım hatasıdır. Kâr tutarı ve kâr marjı karışıklığı.  Çok kısa...

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email2k
INSTAGRAM