Arkadaşlar bu yazımda kısaca arşimet vida sisteminden bahsedeceğim. Bu notlarım takipçileri tarafından ilgi gören https://www.facebook.com/makinetasarim sayfamızın geçmişte ki web sayfasından alınmıştır. Site şuan faal değil fakat özgün olan içeriklerinden takipçilerimin istifade etmesinin gerekli olduğunu gördüğüm detayları zaman zaman paylaşıyorum. Makine tasarım sayfasını instagramda da takip edebilirsiniz; @machinemakine

Arşimet Vidası, Arşimed İleticisi Nedir?

Herhangi bir su kaynağından su çekmek ve bu suyu yukarıya ulaştırmak için Arşimed’in tasarladığı bir sistemdir. Bu sistem ileticilere benzemektedir.

Vidanın dönmesiyle su kanallar boyunca iletilmektedir. Uzun bir boru denizden, göl ve ırmaklardan sistemin uzanarak dönmesi sonucunda suyu yukarı taşımaktadır. Borular sayesinde su istenilen seviyeye kadar taşınmış olur. Dönen boruların suyu taşımasından dolayı aktarımı da kolaylıkla yapılmış olur.

arsimet-vidasi

arşimet-arşimed_arsimed_vidaBu sistem bugün bile su arıtma tesislerinde kullanılmaktadır. Arşimed bu sistemle o dönemin su sorununu büyük oranda çözmüştür.

Su yükseltme düzeneği sayesinde taşımacılığının yapılmasını sağlamıştır. Bugün Mısır’da halen Arşimed Vidası kullanılmaktadır.

Warning! Bu sitedeki herhangi bir yazı, resim, makale, haber tamamen Business.Blog by sametsahin.com.tr ‘ ye aittir. İstediğiniz zaman www.sametsahin.com.tr bağlantısını kaynak göstermek şartı ile copy+paste yapabilirsiniz
Please follow and like us:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here