spot_img
10.4 C
İstanbul
spot_img
Ana SayfaGenelAutodesk Inventor Factory Design 2016 ile Fabrika Tasarımı

Autodesk Inventor Factory Design 2016 ile Fabrika Tasarımı

Autodesk Inventor Factory Design

Merhaba arkadaşlar,

Autodesk Inventor Factory Design 2016 kullanarak yapmış olduğumuz basic bir fabrika tasarımını sizlerle paylaşmak istiyorum. Amerikan firması olan Autodesk Company ile yapmış olduğumuz çalışmalar epeyce mevcut.

Ben yalnızca yanımda olan birkaç tanesini sizinle paylaşacağım.

İncelediğinizde göreceğiniz makine hattı dünyanın en iyi firmalarından birisi için hazırlandı. Bu hafta sonuna doğru kendilerini misafir ettik, Toksel Makine olarak. Haftasonu da misafirlerimizleydik.

Resimlerini gördüğünüz hattın en başında ki makine loader-unloader automatic robot olarak isimlendirdiğimiz doldurma-boşaltma robotu. Uzunluğu 7.5 metre ve genişliği ise 2-2.5 metre aralığında değişmekte. Söz konusu robot mermer plakaları vakumlu tutucularıyla özel sehpalarından alarak yükleniyor, bir nevi sırtlıyor. Sonrasında motorla tahriklenmiş makaraları ile bir sonraki tezgaha aktarıyor. Hemen sonrasında bir adet motorize rulo bulunmakta. Söz konusu motorize rulonun uzunluğu yaklaşık 9 metre civarında. Bu motorize rulonun üzerinden geçen plaka halinde ki mermer 16 kafalı plaka cila makinesine giriş yapıyor. Bu makinenin her bir kafası doğaltaşın cila kalitesini arttırmada rol oynuyor.

Plaka cila makinesinin devamında tekrar 9 metrelik bir motorize rulo yer almakta. Motorize rulonun devamında ise boşaltma için kullanılan bir doldurma-boşaltma robotu daha bulunmaktadır.

Hattın toplam uzunluğu yaklaşık 60 metre civarında olmakla beraber maddi değeri milyonlarca dolara denk gelmektedir.

Bahsettiğim makineler tamamen yerli olmakla beraber İstanbul menşeelidir. Toksel Makina mermer ve doğaltaş işleme teknolojilerinde türkiyenin dünyaca ünlü bir gururudur.Türkiye de tartışmasız ilk sırada yer alan Toksel Makian uluslar arası sıralamada ise 3 büyükler arasında yer almaktadır.

Söz konusu mermer teknolojilerini tekelinde barından İtalyanın önünü yaptığı güzel ve özel çalışmalarla keserek bu tekele bir son vermiştir.

spot_img

latest articles

explore more

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email2k
INSTAGRAM