Ana SayfaGenelEvimin Duvarını Nasıl Traverten Yaparım

Evimin Duvarını Nasıl Traverten Yaparım

Sanat evleri, mesleki edindirme kursları ve sanatsal ürünler ortaya koyan sanatçıların çok sık danışmak için irtibat kurduğu sanatsal mozaik, dekoratif konularından bahsedeceğim bir yazı dizisinin başlangıcı olacaktır.

Başlangıç olarak evinizin bir bölümüne örneğin salonuzun duvarına patlatma dekoratif taş mermer uygulaması yapmak istemez misiniz! Bunu yapmak çok basit ve eğlenceli olacak. Fakat bizim uygulamamız çok farklı olacak. Çünkü biz dekor malzemesi olarak kullanacağımız taşımızı da kendimiz üreteceğiz. Kendi odamızı yaptıktan sonra hatta komşularımıza ve eşrafımıza da bu noktada dekoratif taş temini yapabiliriz. Bir heyecanla amatörce fakat ciddiyetle başlayacağınız bu eylem bir zaman sonra bir hobiye ve akabinde bir işletmeye hızlı olarak evrilebilir! 🙂

Başlangıç olarak tek yapmanız gereken size verdiğim malzeme listesinde ki ürünleri tedarik edin. Ürünlerin alımında sorunlar yaşayacağınızı düşünüyorsanız özellikle mermer, kalıp, file, kollu kırma makinesi, tutkal noktasında benimle irtibata geçebilirsiniz. Kaliteli ürünleri uygun fiyatlara tedarik etme noktasında desteklerim olacak.

Ürün Listesi

  1. 23.59×49.72 ebatlarında kesilmiş eninin ortasından ikiye bölünmeye/patlatılmaya uygun traverten mermer
  2. 23.59×49.72 ölçülerine uygun kauçuk dizgi kalıbı
  3. Solvent bazlı dekoratif taş mozaik tutkalı
  4. Tüylü ya da tüysüz mozaik filesi
  5. Kalekim yapıştırıcı
  6. Plastik tokmak
  7. Maket bıçağı
  8. Kollu kırma makinesi
  9. Kalıp altına koymak için dizgi tabakası
  10. Tutkallanmış dizgi kalıplarının kuruması için bekletileceği raf ya da alan

Duvarınıza Traverten Mozaik Dekor Uygulamasına Nereden Başlayacaksınız

Yukarıda ki listedeki ürünleri tedarik ettikten sonra, malzemelerimizi çalışacağımız alana taşıyacağız. Çalışma alanını seçerken ortalığın toz olacağını, tutkal ve kauçuk kokacağını göz önünde bulundurun. Varsa kullanmadığınız pencereli bir oda, atölye ya da balkon traverten mozaik üretimi için ideal alanlar olabilir. Alanınızın zemininin kırılıp düşen traverten parçalardan zarar göreceğini düşünerek ilgili önlemleri alınız.

Traverten patlatma mozaik için, kesilmiş ve kalınlıkları, kalınlığından ikiye bölmeye uygun traverten mermer parçalarımızı kollu kırma makinesinde sektörün dilinde çıtlatacağız yani kalınlığından ikiye böleceğiz.

Duvarım 10m2 ve Traverten Patlatma Taşlarım Hazır! Sırada ne var?

Evet sevgili okur, taşını kollu kırma makinesi ile çıtlattın/patlattın/eninden ikiye böldün. Şimdi bu çıtlattığın taşları dizgi kalıplarına dizeceksin. Fakat prosesin ön hazırlığını yapmamız gerekli. Çalışma alanımıza bir dizgi masası koymalıyız. Dizgi masasının üzerine patlatılmış traverten taşlarımızı koyacağız ve patlatma esnasında deforme olmamış olan traverten mermerleri seleksiyon yapıyoruz.

Malzeme listemizde ki dizgi kalıbının altına koyacağımız dizgi plakasını öncelikle masaya koyuyoruz ve nylon yada jelatin tarzı malzememizi plakanın üzerine seriyoruz ki tutkal ile dizgi plaka arasında bir katman oluşturalım. Tutkal donduğunda plakadan taşları ayırma noktasında sorunlar yaşamamalıyız, sanırım bunu hiç istemezsiniz. Akabinde tutkala batırdığımız filemizi ve sonrasında kauçuk dizgi kalıbımızı koyuyoruz. Dizgi kalıbımıza uygun bir şekilde traverten patlatma taşlarımızı düz yüzeyleri fileye yapışacak şekilde dizime başlıyoruz. Daha da sağlam olmasını istiyorsanız taşın düz kısmını tutkala bandırabilirsiniz.

Kauçuk Dizgi Kalıplarına Örnekler

Traverten Patlatma Dizgi Kalıbı

Evet aşağıdaki gibi patlatma dizgi kalıbınızın içerisine taşlarınızı dizdiniz. Plaka ile birlikte ilk dizginizin tutkalının donması için uygun bir yere koyabilirsiniz. Donma süresi biraz uzun sürebilir ve hava sıcaklığına göre bu süre değişiklik gösterecektir.

Traverten Patlatma Karonuz Hazır!

Artık patlatma karonu duvarına uygulayabilirsin. Tabi ki önce duvarını bunun için hazırlamalısın. Saten alçıyı ve boyayı metal bir tarakla kazıyarak kalekim yapıştırıcının duvara iyice tutunmasını sağlayacaksın. Yapıştırıcıyı sürdükten sonra metal tarakla onu duvara yaydıktan sonra traverten karonu duvara yapıştırıyorsun. Bu işleme zeminden başlaman sana her zaman avantaj sağlayacak. Kenarlarda fazla gelen kısımlarda maket bıçağından yardım alabilirsin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Enjoy this blog? Please spread the word :)

2k
Exit mobile version