spot_img
6.7 C
İstanbul
spot_img
Ana SayfaGenelFener Patriği V. Gregorius’un, Rus Çarı II. Alexander’a Mektubu

Fener Patriği V. Gregorius’un, Rus Çarı II. Alexander’a Mektubu

Osmanlı Devletin’de Rus Sefiri olarak uzun seneler çalışan İgnatiyef, hatıralarında, sultan ikinci Mahmud han zemanında , Fener Patrikhanesinin kapısında asılan, 1237 ( m.1821) Rus isyanının baş planlayıcısı, Patrik Gregoryosun Rus Çarı Aleksandra yazdığı mektubu açıklamaktadır. Mektup ibret vericidir:

“Türkleri maddeten ezmek ve yıkmak gayr-i mümkindir. Çünki Türkler, müsliman oldukları için çok sabırlı ve mukavemetli insanlardır. Gayet mağrurdurlar ve izzet-i iman sahibidirler. Bu hasletleri, dinlerine bağlılıklarından, kadre rıza göstermelerinden, an’anelerinin kuvvetinden, pâdişâhlarına (devlet adamlarına, kumandanlarına, büyüklerine) olan itâ’at duygularından gelmektedir.

Türkler zikîdirler ve kendilerini müsbet yolda sevk-u idâre edecek reîslere sâhip oldukları müddetçe de çalışkandırlar. Gâyet kanâ’atkârdırlar. Onların bütün meziyetleri, hattâ kahramanlık ve şecâ’at duyguları da an’anelerine olan merbütiyyetlerinden (bağlılıklarından), ahlâklarının salâbetinden gelmektedir.

Türklerde evvela itaat duygusunu kırmak ve manevi rabıtalarını (bağlarını) kesr etmek (parçalamak), dini metanetlerini (sağlamlığını) zâ’fa uğratmak (zayıflatmak) icab eder. Bunun da en kısa yolu, an’anat-i milliyye (milli geleneklerine) ve aneviyyelerine uymayan harici fikirler v hareketlere alıştırmaktır.

Maneviyyatları sarsıldığı gün, Türklerin kendilerinden şeklen çok kudretli kalabalık ve zahiren hakim kuvvetler önünde zafere götüren asi kudretleri sarsılacak ve maddi vasıtaların üstünüğü ile yıkmak mümkün olabileceklerdir. Bu sebeple Osmanlı Devletini tasfiye için mücerred olarak harb meydanlarında ki zaferler kafi değildir. Hatta sadece bu yolda yürümek, Türklerin haysiyet ve vekarını tahrik edeceğinden, hakikatlerine nüfuz edebileceklerine sebep olabilir.

Yapılacak olan, Türklere birşey his ettirmeden, bünyelerindeki tahribi tamamlamaktır.

Bu mektup ders kitaplarında ezberletilcek kadar mühimdir. Mektupta ibret alınacak çok şey varsa da, en önemlisi şu iki husustur:

1-Türklere maneviyatının ve dininin yıkılması için, Türkleri yabancı fikir ve adetlere alıştırmak.

2-Türklere his ettirmeden bünyelerinde ki tahribatı tamamlamaktır. Bu hedeflere ise, Batının inanç, moda, örf ve adet ve ahlaksızlıklarını taklit etmekle ulaşılır.

[bs_notification type=”warning”]Warning! Bu sitedeki herhangi bir yazı, resim, makale, haber tamamen Business.Blog by sametsahin.com.tr ‘ ye aittir. İstediğiniz zaman www.sametsahin.com.tr bağlantısını kaynak göstermek şartı ile copy+paste yapabilirsiniz[/bs_notification]

spot_img

latest articles

explore more

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email2k
INSTAGRAM