Mermer Sehpa Nasıl Yapılır

- Advertisement -4-

Geçenlerde yeni sehpaya ihtiyacımız olduğunun farkına vardım. Eşim yeni bir kahve sehpasına ihtiyacımızın olduğuna dikkatimi çekti. Evlendiğiniz zaman bu tarz dikkat çekmeler olur. 20 yıl evvel kullanılmış eşya satışından bir sehpa almıştık ve bize hizmet etmesine rağmen eşimin haklı olduğunun farkına vardım. Sehpa biraz eski görünmeye başlamıştı.

Birkaç tasarım değişikliği gerçekleştirdim. Ahşap masa yapımından vazgeçerek tablası mermer ve ayakları alüminyum profil olan bir mermer sehpa yapmaya karar verdim. Temiz, mekanik ve minimalist bir tasarım arıyordum.

Sehpanın şasisi ve ayakları 15 serisi T slotları olan alüminyum extrüzyon profillerden tercih edilmiştir. Bu profilleri üretilen boyutlarda alıp kendiniz kesebilir ya da vereceğiniz ölçülere göre kestirebilirsiniz.

- Advertisement -3-

Sehpanın tablasını crema marfil isimli 3 cm. kalınlığında cilalanmış mermerden tercih ettim. Tasarımımızın yapımı kolaydır ve yüzlerce dolarlık masrafa gerek duymadan yapılır. Daha da iyisi sehpanızın rengini ve kenar formunu istediğiniz gibi tercih edebilirsiniz.

marble-top-table

Eğer sehpanın ayaklarını ve şasisini kendiniz kesecekseniz alüminyum profil kesimi kolay bir malzemedir ve bunun için 8 dişli metal kesme testereli bir dekopaj kullanabilirsiniz.

Kesimin düzgün olması için bir gönye kullanın ve gönyeye dekopaj testeresini yaslayarak kesiminizi gerçekleştirin. Bacağınızın uzunluğu ne olması gerekli ise 1-2 mm. fazla keserek fazlalıkları zımpara ile düzelterek almayı unutmayın. 80 numara bu iş için yeterli olacaktır fakat sehpanın alüminyum ayaklarını zımparaya sürterken sakin olun zira ölçüyü kaçırabilir ve fazla törpüleme yapabilirsiniz. Eğer ki disk zımparanız yoksa çift taraflı ve 25-30 cm. lik bir tesviye zımparası kullanabilirsiniz.

Sehpanın alüminyum profil ayaklarını sabitlemek için kullanacağınız konnektörleri 12 cm. ölçerek combination square ölçü aleti kullanarak markalayın ve montaj edin. Montajda 3-4 mm. alyan civata kullanabilirsiniz.

Sehpanızın plastik ayaklarını unutmayın. Sonrasında kontra plaktan yaptığınız ve ayakları mermer tablaya tutturmak için kullanacağınız ahşap plakaları markalayın. Çift kompanentli güçlü yapıştırıcı ile (toptan sipariş için yazabilirsiniz) kontroplak/polywood malzemeyi mermere tutturun. Ahşap plaka donana kadar üzerine ağırlık bırakın.

Donma işlemi gerçekleştikten sonra daha evvel hazırda tuttuğunuz 90 derece montaj sacını 7 numaralı resimdeki gibi ahşapa vidalayın.

Sehpanız hazır ve artık kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Mermer sehpası edinmek istiyorsanız özel tasarım ve imalat için yorum yaparak danışabilirsiniz.

Kaynak: popularmechanics.com sitesinden alıntı yapılarak dilimize tercüme edilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share

All countries
243,241,736
Total confirmed cases
Updated on 22 October 2021 01:06
Italy
4,729,678
Total confirmed cases
Updated on 22 October 2021 01:06
Spain
4,995,176
Total confirmed cases
Updated on 22 October 2021 01:06
Iran
5,833,525
Total confirmed cases
Updated on 22 October 2021 01:06
Germany
4,446,857
Total confirmed cases
Updated on 22 October 2021 01:06

Latest Updates

Frequently Asked Questions

Related Articles

Great Place to Work Gözünden Tümaş Mermer

Great Place to Work Gözünden Tümaş Mermer 10 seneden beri doğal taş sektöründe global alanda...

Casper Laptop ve Telefon Modelleri

Casper Telefon Modelleri / Casper Cell Phone Models CASPER VIA X20-PREMIUM BLUE CPU: MediaTek Helio P70...

Netflix Film Önerisi: Alpha

Biliyorsunuz izlemediğim filmi önermiyorum. Eğer öneriyorsam da en azından myimdb puanım 6/10 nın üzerindedir....

Rüstem Çetinkaya, Efendioğlu ve Çeviklerin Desteğini Aldı

Rüstem Çetinkaya İMİB Başkan Adayı Sektörde takip ettiğim isimlerden biridir Rüstem Çetinkaya. Tarzı, imajı ve...

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email2k
INSTAGRAM