Mermer Sehpa Nasıl Yapılır

- Advertisement -4-

Geçenlerde yeni sehpaya ihtiyacımız olduğunun farkına vardım. Eşim yeni bir kahve sehpasına ihtiyacımızın olduğuna dikkatimi çekti. Evlendiğiniz zaman bu tarz dikkat çekmeler olur. 20 yıl evvel kullanılmış eşya satışından bir sehpa almıştık ve bize hizmet etmesine rağmen eşimin haklı olduğunun farkına vardım. Sehpa biraz eski görünmeye başlamıştı.

Birkaç tasarım değişikliği gerçekleştirdim. Ahşap masa yapımından vazgeçerek tablası mermer ve ayakları alüminyum profil olan bir mermer sehpa yapmaya karar verdim. Temiz, mekanik ve minimalist bir tasarım arıyordum.

Sehpanın şasisi ve ayakları 15 serisi T slotları olan alüminyum extrüzyon profillerden tercih edilmiştir. Bu profilleri üretilen boyutlarda alıp kendiniz kesebilir ya da vereceğiniz ölçülere göre kestirebilirsiniz.

- Advertisement -3-

Sehpanın tablasını crema marfil isimli 3 cm. kalınlığında cilalanmış mermerden tercih ettim. Tasarımımızın yapımı kolaydır ve yüzlerce dolarlık masrafa gerek duymadan yapılır. Daha da iyisi sehpanızın rengini ve kenar formunu istediğiniz gibi tercih edebilirsiniz.

marble-top-table

Eğer sehpanın ayaklarını ve şasisini kendiniz kesecekseniz alüminyum profil kesimi kolay bir malzemedir ve bunun için 8 dişli metal kesme testereli bir dekopaj kullanabilirsiniz.

Kesimin düzgün olması için bir gönye kullanın ve gönyeye dekopaj testeresini yaslayarak kesiminizi gerçekleştirin. Bacağınızın uzunluğu ne olması gerekli ise 1-2 mm. fazla keserek fazlalıkları zımpara ile düzelterek almayı unutmayın. 80 numara bu iş için yeterli olacaktır fakat sehpanın alüminyum ayaklarını zımparaya sürterken sakin olun zira ölçüyü kaçırabilir ve fazla törpüleme yapabilirsiniz. Eğer ki disk zımparanız yoksa çift taraflı ve 25-30 cm. lik bir tesviye zımparası kullanabilirsiniz.

Sehpanın alüminyum profil ayaklarını sabitlemek için kullanacağınız konnektörleri 12 cm. ölçerek combination square ölçü aleti kullanarak markalayın ve montaj edin. Montajda 3-4 mm. alyan civata kullanabilirsiniz.

Sehpanızın plastik ayaklarını unutmayın. Sonrasında kontra plaktan yaptığınız ve ayakları mermer tablaya tutturmak için kullanacağınız ahşap plakaları markalayın. Çift kompanentli güçlü yapıştırıcı ile (toptan sipariş için yazabilirsiniz) kontroplak/polywood malzemeyi mermere tutturun. Ahşap plaka donana kadar üzerine ağırlık bırakın.

Donma işlemi gerçekleştikten sonra daha evvel hazırda tuttuğunuz 90 derece montaj sacını 7 numaralı resimdeki gibi ahşapa vidalayın.

Sehpanız hazır ve artık kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Mermer sehpası edinmek istiyorsanız özel tasarım ve imalat için yorum yaparak danışabilirsiniz.

Kaynak: popularmechanics.com sitesinden alıntı yapılarak dilimize tercüme edilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share

All countries
176,133,389
Total confirmed cases
Updated on 12 June 2021 14:47
Italy
4,241,760
Total confirmed cases
Updated on 12 June 2021 14:47
Spain
3,733,600
Total confirmed cases
Updated on 12 June 2021 14:47
Iran
3,020,522
Total confirmed cases
Updated on 12 June 2021 14:47
Germany
3,721,398
Total confirmed cases
Updated on 12 June 2021 14:47

Latest Updates

Frequently Asked Questions

Related Articles

Trendyol Ürünlerim Nasıl Görünür Olur

Pandemi ile birlikte inanılmaz bir e-ticaret yoğunluğu tüm dünyayı sarmakta ve tabi bu talebe...

Kripto Para ile Satılan İlk Mermer Heykel

Kripto Para ile Satılan İlk Mermer Heykel Birileri kripto paranın geleceğinin olmadığını söyleye dururken diğer...

Türk Mermerciye İngiltere Prensinden Teşekkür

Prens William ve eşi Kate Middleton'ın malikanesine Denizli mermeri İngiltere'de kraliyet ailesi üyeleri Cambridge Dükü...

İhracatta Tahsilat Önerileri

İhracatta Tahsilat Önerileri Dış ticaretin standartlarının bizim ülkemizce belirli olmasına rağmen, ticaret yapacağımız ülke standartlarının...

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email2k
INSTAGRAM