Momentum Mermer Granit Plaka Cila İnceleme

- Advertisement -4-

Afyon Kocatepe Üniversitesi Doğaltaş Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde hazırlanan Mermer Parlatma Sürecinde Bant Hızının Yüzey Kalitesine Etkisinin Araştırılması konulu makalede “Bant hızının artırılması sonucunda elde edilen parlaklık değerlerinde düşmeler olduğu gözlemlenmiştir” bilimsel sonucu 2014 senesinde uluslararası bir dergide yayınlanmıştır. Sektörümüzde buna benzer akademik ve pratik bilgiler hep olmuş ve günün şartlarında kesin doğru olarak kabul edilmiştir. Bilimsel sonuçların büyük bir bölümü zaman içerisinde bilimin yeni sonuçlarına ve doğrularına yerini devretmiştir. Toksel firmasının geliştirdiği Momentum® plaka cila sistemi bu noktada güzel bir örnektir.

granite-marble-polishing-machine-momentum

[Momentum® plaka cila makinesi fotoğrafı]

- Advertisement -3-

Momentum® mermer granit plaka cila ile birlikte, “bant hızının arttırılması yüzey kalite değerlerinin düşüşüne neden olmaktadır” gibi bir çıkarım tartışılır bir hal almıştır. Ülkemizde yalnızca Momentum® a ait özellikler olan köprüsüz bir şekilde kafaları gezdirebilme, kafaları farklı hızlarda çalıştırabilme kabiliyetleri, bazı bilimsel makalelerin güncellenmesi gerekliliğini ortaya koymuştur.

Makaleye ve piyasa bilinenlerine göre, plaka cila makinenizin bant hızını arttırırsanız cila kaliteniz düşer, azaltırsanız üretim miktarınız azalır. Bu deyiş köprülü klasik sistemler baz alınarak ifade edilmiş bir söylemdir. Söylemlerimizi ve piyasa bilinenlerini değiştirecek Momentum® plaka cila sayesinde, yüksek cila kalitesinde ürünlerinizi daha yüksek hızlarda üretebilirsiniz.

Literatüre esnek bir değer katan Momentum® un, yeni dizayn edilerek üretilmiş olan cila kafaları, hız artışına müsait bir sistemle tasarlanmış ve kafaları taşıyan klasik hantal köprü tarihe karışmıştır. Köprülü klasik sistemlere nazaran 10 kat daha hafif kafa sistemiyle dizayn edilmiş Momentum® plaka cila sistemi yeni bir buluştur ve patentle korunmaktadır.

Mermer ve Granit Cilalama Nasıl Olur?

Cila kafalarının altında daha yavaş ilerleyen mermer/granit plakalarının üzerinde hareket eden silim kafaları, aşındırıcılar yardımıyla sırasıyla bir önceki kafanın bıraktığı çizikleri azaltır ve böylelikle cila işlemi gerçekleşmiş olur.

Pratikte ve teorikte bilinen bir gerçek vardır ki, taş üzerinde abrasiv ile ne kadar uzun süre temasla gezerseniz, doğal taş maksimum ölçüde cila kalitesine ulaşır. Momentum® kafalarının ileri-geri hızlı hareketleri, üreticiye maksimum düzeyde cila kalitesine ulaşabilme imkanı sağlar. Bunun yanında enerji tasarrufu ve fazladan üretim de…

momentum-plaka-cila-makinesi

[Yeni sistem Momentum® Plaka Cila köprü fotoğrafı]

Yatırım Maliyetlerinde Avantajlı

Bilindiği üzere abrasiv parlatıcılar küçük numaradan büyük numaraya doğru sıralanarak silim kafalarına takılır. Büyük numaralı yani hassas işleme yapan aşındırıcıların fazlalığı cila kalitesini olumlu etkileyen faktörlerin başında gelir ve köprülü eski cila sistemlerinde cila kalitesini arttırmak için kafa sayısını arttırmanız gerekmektedir. İlintili olarak artan her kafa ekstra ağırlığa ve hassasiyet kaybına yol açmakla birlikte, fazladan enerji tüketimine, yatırım maliyetine ve fabrika alanından gereksiz işgale neden olur.

Momentum® plaka cila sisteminde ise, abrasiv numaralarına göre istediğiniz kafa grubunu gerekli gördüğünüz maksimum hızlarda çalıştırabilirsiniz. Yani büyük numaralı hassas işleme yapan abrasivlerin takılı olduğu kafaların hızını maks. seviyede arttırarak kafanın plaka yüzeyinde gezme hareketini de birim zamanda arttırmış olur ve bir önceki kafanın bıraktığı çizikleri tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. 

Örneklersek 20 kafa eski sistem plaka cila makinelerinden alabileceğiniz cila kalitesinden daha kaliteli yüzeyleri 16 kafalı Momentum® plaka cila makinesinden alabilirsiniz. Üstelik üretim miktarınız %30-40 lara varan seviyelerde de artış gösterir. Bu durum size fabrika alanı ve yüksek yatırım maliyetleri konularında avantaj sağlamakla birlikte daha fazla ve daha kaliteli ürün üretebilme imkanını tanır.

granite-marble-polisher

[Eski sistem köprülü plaka cila makinesi köprü fotoğrafı]

Momentum® Özel Tasarım Kafa Sisteminin Sunduğu Avantajlar

  •  %100 hızlarda 77-80 metre/dk hızla çalışan kafa git-gel hızı ile daha yüksek cila kalitesi,
  • Hızlı kafa git-gel sayesinde band hızını arttırarak miktarını katlayabilme,
  • Üretim durdurmadan kafa bakımlarını yapabilme,
  • Üretim durdurmadan aşındırıcı cila taşlarını değiştirebilme,
  • Momentum teoriminden faydalanılarak yapılan tasarım sayesinde kafalar kendinden bir sonraki kafa grubuna fazla enerjisini aktarır ve faturalara yansıyacak gözle görülür enerji tasarrufu,
  • Momentum® hafif kafalarının çevikliği ve tanımlanan özel hareketleri sayesinde, plakanın ortasında ve kenarlarında dengeli, mükemmel cila kalitesi alabilme imkanı tanır.

Warning! Bu sitedeki herhangi bir içerik tamamen Business.Blog by sametsahin.com.tr ‘ ye aittir. www.sametsahin.com.tr bağlantısını aktif link olarak kaynak göstermek şartı ile copy+paste yapabilirsiniz. Site içeriği DMCA® tarafından tescillendi ve korunmaktadır. Aktif link şeklinde kaynak göstermeden alıntı yapmak etik yayın kuralları ile bağdaşmamakla birlikte ilgililer hakkında “5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Kapsamında” suç duyurusunda bulunulacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share

All countries
548,935,246
Total confirmed cases
Updated on 27 June 2022 01:00
Italy
18,234,242
Total confirmed cases
Updated on 27 June 2022 01:00
Spain
12,681,820
Total confirmed cases
Updated on 27 June 2022 01:00
Iran
7,236,361
Total confirmed cases
Updated on 27 June 2022 01:00
Germany
27,771,111
Total confirmed cases
Updated on 27 June 2022 01:00

Latest Updates

Frequently Asked Questions

Related Articles

Bergibo İnsan Kaynakları Aracılığıyla Yevmiyeci Personel Bulmak Çok Kolay

Bergibo İnsan Kaynakları Aracılığıyla Yevmiyeci Personel Bulmak Çok Kolay Endüstriyel tecrübeye sahip üretim personelleri, etiketleme...

Mermer Fabrikalarında Arıtma Teknolojileri

Mermer İşletmelerinde Arıtma Teknolojileri Temiz Soğutma Suyu Elde Edilmesi Mermer imalat sanayinin bilindik proseslerinden olan, kullanılan...

Karo Presi Üreten Firmalar

Karo Pres Makinesi Üreten Firmalar Suni ve doğal taş işleme makineleri üreten bir firmada satış...

Doğru Bilinen Yanlış: Kâr Marjı

Müşterilerle konuşurken en sık rastladığım kullanım hatasıdır. Kâr tutarı ve kâr marjı karışıklığı.  Çok kısa...

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email2k
INSTAGRAM