spot_img
10.4 C
İstanbul
spot_img
Ana SayfaGenelTelli Katrak Megalodon Plaka Üretimine Başlıyor

Telli Katrak Megalodon Plaka Üretimine Başlıyor

Elmaslı tel ile doğal taş üretimi, aşınmaya mukavim maden boncuklarının bir tel üzerine dizilmesi ile gerçekleştirilir ve bu yöntem 1970 li yıllardan bu yana taş işleme fabrikalarında blokların boyutlandırılmasında kullanılır. Bu boyutlandırma işleminde kullanılan makine teknolojisi her geçen yıl gelişme göstermiş olup, son zamanlarda daha çok, ocaklarda blok üretiminde tercih edilmiştir.

Dünyada ki ocaklarda yaygın olarak kullanılan bir teknoloji olan tel ile taşı boyutlandırma makinelerinin tercih edilme sebebi şüphesiz, üretimde belirli seviyelere ulaşmış her ülkenin öz kaynakları ile bu teknolojileri üretebiliyor olması durumunun yatırımcıya sağladığı yatırım bütçelerinde ki avantajlardır…

Mermer ocaklarında tel ile kesimin tercih edilmesinin temelinde yatan en önemli avantajlar ise kesim hızına bağlı olarak üretim maliyetlerinde olumlu düşüşler ve söz konusu tel ile kesim yapabilen ocak makinelerinin ocak şartlarına uyumlu olmasıdır.

Toksel olarak biz, uzun yıllardır mermer ocaklarında kullanılan bu teknolojiyi, yaptığımız arge çalışmaları ile çoklu tel kesim teknolojisi olarak geliştirme ve ülkemize kazandırmayı hedef edinmiştik. Bloktan plaka üretiminde kullanılan multi tel teknolojisinin dünyada henüz daha yeni olması, ülkemizin mermer üretiminde yatırım bütçelerinin yüksekliği ve söz konusu teknolojiye olan güvensizliğin bertaraf edilmesinde Toksel olarak ülkemizde öncü kuruluş olacağımızı bilerek ve bunun verdiği güvenle çalışmalarımızı son zamanlarda hızlandırmıştık. Katma değeri daha yüksek mermerlerin daha kârlı olarak ülkemizde üretilmesine direk olarak katkı sağlayacak Megalodon®(™) isimli çok telli kesim teknolojisinin laboratuvar ortamında arge çalışmalarını tamamladıktan sonra sahada ilk kurulumunu yapacak ve start verecek aşamaya geldiğimizi ilk kez Dünya Gazetesi aracılığı ile sektöre duyurmanın büyük hazzını yaşamaktayız.

Avrupa’ya nazaran Türkiye’deki mali avantajlar göz önüne alındığında Türk mermer üreticisine dünya standartlarının üzerinde kaliteyi anlaşılabilir ve ulaşılabilir yapabilmenin haklı gururunu yaşıyor oluşumuzun altını çizerek tekrar vurgulamak isterim.

Toksel markası Megalodon®(™) ‘un ilk denemeleri Bilecik’in Söğüt ilçesindeki Gökyar Mermer firmasına ait tesislerde yapılacaktır. Ülkemizdeki en sert bej mermerlerinin çıkarıldığı ocakların bulunduğu bölgelerden birinin Bilecik olması, test kesimlerimizde doğru analitik verilere ulaşmada bize avantaj sağlayacaktır.

Hedefimiz saatte 1 metrenin üzerinde seyir ederken kaliteli bir kesimi sağlamaktır. Bu hızdan yola çıkarak 12 telli ürünümüzle günde 2-3 bloğu plakalara dönüştürmeyi başaracağız.

Ocaklarda üretilen bloğu taşımadan direk plakalara dönüştürecek olan Megalodon®(™), granit katraklarına, granit ST lerine ve mermer katraklarına kıyasla, yatırım bütçelerinde, işçilikte, kesim firesinin azalmasında, üretim hızında, üretimin sürdürülebilirliğinde, mermer&granit üreticisine avantajlar sağlayacaktır.

MEGALODON®(™)  %70 ENERJİ TASARRUFU SAĞLAYACAK

Kesim mantığı, tel kullanılan ocak makinelerinden çok farklıdır. Ocaklarda çalışan telli kesim makinelerindeki tel, kesim yapılacak taşın etrafında bir halka olacak şekilde konumlandırıldıktan sonra bir motorla tahrik edilen şanzıman sisteminin gerginliği sağlanmış teli hareket ettirerek döndürmesiyle kesim meydana gelir. Aşındırıcıların taşın tüm yüzeyini kavrayamaması durumu stres altında ki telde güç kaybına yol açar. Bu durum blok genişliğinin sabit kaldığı ve yüksekliğinin arttığı pozisyonlarda daha da fazla yaşanır ve kesimdeki verim düşer. Multi telli Megalodon®(™) ‘ a ait kesici tel sistemin ağırlığı ve yapılan patentli özel tasarım ile taşın üst bölgesinin tüm yüzeylerine temas ederek yüksek verimde kesimini gerçekleştirir. Klasik katrak kesiminde, multi wire Megalodon®(™) kesimi ile kıyase edildiğinde avantajların Megalodon®(™) kullanıcılarının lehine olduğunu görmek mümkündür. Telin lamalara nazaran daha ince yapısı kesim hızını arttırdığı gibi daha az enerji ile daha fazla kaliteli üretim alınmasını da sağlar. Yaklaşık 150 kw. lamalı katraklarda alınan üretimi, 3 te 1 kurulu enerjiye sahip telli katrak Megalodon®(™) , mermer üreticisine sağlamaktadır. Yani mermer ST makinelerinin harcadığı enerjinin %30-35 ile, 80 lamalı klasik bir katrağın üretiminden daha verimli bir üretim…

Ocaklardaki çalışmalarında peşi sıra dizilen blokları algılayarak işleyebilir ve besleme-boşaltmadan kaynaklı zaman kayıplarını bertaraf eder.

Mermer kesiminde ki ölçü değişikliklerinde harcanan zamanın 10 da 1 i kadar bir sürede ölçü değişimi hızlıca yapılarak teller otomatik gerilir. Lama ölçü değişikliğinin ortalama yarım günden fazla sürdüğü işletmelerde telli katrak Megalodon®(™) un bu pratikliği zamandan tasarrufu sağlamakla birlikte birim zamanda ki ortalama üretim verilerinde gözle görülür artışlar sunar. 

Tüm bunlara ek olarak bloğun tamamının kesimini beklemeden ilk basımdan sonra plaka ürünlerinin alımı ve üretime kazandırılması sağlanır.

Yazının bir kısmı haber olarak yayınlanması için Ekim 2020 tarihinde Dünya Gazetesi ‘ ne sunulmuştur.

[bs_button type=”warning” size=”md” value=”” href=””]Warning! Bu sitedeki herhangi bir yazı, resim, makale, haber tamamen Business.Blog by sametsahin.com.tr ‘ ye aittir. İstediğiniz zaman www.sametsahin.com.tr bağlantısını kaynak göstermek şartı ile copy+paste yapabilirsiniz

spot_img

latest articles

explore more

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email2k
INSTAGRAM