Forklift Çeşitleri ve 2. El Forkliftler

Forklift Nedir, Forklift Ne İşe Yarar?

Forklift TDK nın sözlüğünde aradığınızda fork-lift olarak bulabileceğiniz bir kelime. Fork-lift kelimesinin anlamı TDK ya göre: “Çatal-kaldıraç”.

Forklift’in bana göre tanımı; Bir operatör kontrolünde yük kaldırmaya, taşımaya, yüklemeye, boşaltmaya yarayan çatala benzer kaldırmaya yarayan uzvu olan farklı çalışma prensiplerine sahip olan tekerlekli, paletli iş makineleridir.

Forklift kelimesinin etimolojisi: İngiliz kökenli bir kelimedir. Fork: Çatal  Lift: Kaldıraç anlamlarını taşır ve adını buradan almıştır.

Forklift Çeşitleri

Yakıt Şekline Göre Sınıflandırma;
  • Akülü Forkliftler
  • Dizel Forkliftler
  • LPG li Forkliftler
Yürüme Uzvuna Göre Sınıflandırma;
  • Tekerlekli Forkliftler
  • Paletli Forkliftler

outdoor-diesel-crawler-forklift

2. El Forklift Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Piyasaların olumlu olumsuz gareketliliğinin endüstriye olumlu olumsuz sonuçları olduğu aşikar. Olumsuz durumlarda endüstride ki işletmelerin kapanması, ellerinde ki fazla gördükleri iş makinelerini endüstriye kazandırarak ve bundan da bir gelir elde etme isteği ya da iyi giden piyasa koşullarından dolayı daha büyük kapasitede iş makinesi yatırımı yaptıktan sonra ellerinde ki az kapasiteli makineleri elden çıkartarak işletmeye değer kazandırmak istenmesi durumları endüstride sıkça rastladığım durumlardan.

Çokça tarafıma gelen sorulardan bir tanesi olan 2. el forklift alırken nelere dikkat etmeliyiz ile ilgili birkaç husustan bahsetmek istiyorum;

Forkliftler de diğer motorlu araçlar gibi tanımlanmış ve bir seri numarası ile teknik servislerince takipi bakımlı olduğu sürece yapılan araçlardır. Bu sebeple forklift alırken teknik servisinden görüş alınız. Sıfır fiyatlarını soruşturunuz. Satıcıdan genellikle forkliftlerin şasisinin sağ direklerinde bulunan etiketinin fotoğrafını isteyerek bunu üretici firma ya da temsilcisi ile paylaşabilir görüş alabilirsiniz. Bu etiket üzerinde ürünün üretim tarihini, kaldırma kapasitesini, modelini vb. bilgileri görebileceksiniz.

Ayrıca forkliftin servis bakımlı olup olmadığını irdeleyiniz. Genellikle çalışma saatini göremediğiniz forkliftler servis bakımlı değildir mantığı ile hareket edebilirsiniz ve forklifte expertiz yaptırabilirsiniz. Akülü forkliftlerde şarj ünitesinin daha önce tamir görüp görmediği çok önemli olup bunu üniteyi de kesinlikle bir ekspertizden geçirmelisiniz.

Forkliftlerin gaz pedalları, tekerlekleri, direksiyonları ve vitesleri forkliftin ne kadar temiz kullanıldığına dair sizlere ipucu verecektir.

Forkliftin Makine mühendisleri odasınca en son ne zaman periyodik kontrolünün de yapıldığını sorunuz ve bununla ilgili evrakları isteyiniz.

Düşünce ve önerileriniz ile ilgili yorum yapabilir ya da iletişim kısmından ulaşım sağlayabilirsiniz.

Warning! Bu sitedeki herhangi bir yazı, resim, makale, haber tamamen Business.Blog by sametsahin.com.tr ‘ ye aittir. İstediğiniz zaman www.sametsahin.com.tr bağlantısını kaynak göstermek şartı ile copy+paste yapabilirsiniz
Please follow and like us:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here